tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Trasy motocyklowe i ciekawe miejsca w Polsce: Magistrala Transsudecka
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Trasy motocyklowe i ciekawe miejsca w Polsce: Magistrala Transsudecka

Autor: Raff 2020.11.06, 20:18 1 Drukuj

Droga, łącząca Kotlinę Kłodzką i Karkonosze, to jedna z najpiękniejszych tras motocyklowych w Polsce, pełna jest ciekawostek, zabytków, wspaniałych widoków i innych atrakcji.

Planując motocyklowe wyjazdy, obieramy często konkretne kierunki - Kotlinę Kłodzką, Góry Sowie, czy Karkonosze. A co, gdyby połączyć te trzy kierunki w jedną, piękną trasę? To znakomity pomysł, z Kotliny aż do Szklarskiej Poręby biegnie prawdziwy motocyklowy szlak widokowy!

NAS Analytics TAG

Trasa składa się z kilku odcinków dróg, a przy odrobinie dobrej woli można ją wydłużyć - na wschodzie o Drogę stu Zakrętów i Autostradę Sudecką, na zachodzie o drogę 358, co daje już naprawdę piękny długi szlak. Dla potrzeb tego artykułu, pozostańmy jednak przy podstawowej Magistrali Transsudeckiej.

Szlak rozpoczyna się tam, gdzie kończy się Droga Stu Zakrętów, czyli w Ścinawce Średniej. Na początku biegnie śladem drogi 381 aż do Głuszycy. Tutaj trzeba skręcić w 380 na Unisław Śląski. Ten odcinek jest niezwykle urokliwy - wąska droga wije się między starymi budynkami w niewielkiej dolince.

W Unisławiu skręcamy w lewo, w drogę 35 na Mieroszów, a tam odbijamy na Krzeszów. Kilka kilometrów dalej, na rozstaju dróg wybieramy tę w lewo, na Chełmsko Śląskie. Piękną, wąską i krętą drogą docieramy do Chełmska. Tutaj warto zatrzymać się na chwilę, by obejrzeć domy tkaczy - zespół dwunastu domów (zwanych Dwunastoma Apostołami) z 1707 r., wybudowanych z inicjatywy cystersów z Krzeszowa dla tkaczy płótna z Czech. To wyjątkowo piękne miejsce.

Dalej kierujemy się na Lubawkę, a następnie drogą 369, a potem 367 na Kowary - dawne miasto górnicze i prawdziwy skarbiec atrakcji. Warto zagłębić się w owianą tajemnicę historię tutejszych kopalni uranu. Po II wojnie światowej ten cenny pierwiastek był wydobywany na potrzeby Związku Radzieckiego, zaś wszyscy, zaangażowani w tę pracę, byli pod czujnym okiem służby bezpieczeństwa.

Z Kowar, przez Miłków i Sosnówkę, gdzie zlokalizowany jest sztuczny zbiornik, będący rezerwuarem wody pitnej dla Jeleniej Góry, drogą 366 kierujemy się na Piechowice. W miejscowości Zachełmie, tuż pod zamkiem Chojnik, koniecznie trzeba zatrzymać się na pyszną rybę w smażalni Przystań pod Chojnikiem. Stąd wiodą także szlaki dla chętnych do zwiedzania zamku.

Z pobliskiego Sobieszowa możemy pojechać prosto na Piechowice, ale warto nadłożyć nieco drogi, by przejechać pięknym odcinkiem przez Jagniątków. Tuż przez Piechowicami kończy się on unikalnym tunelem skalnym i kilkoma serpentynami. Z Piechowic już dosłownie rzut kamieniem do Szklarskiej Poręby.

Magistrala Transsudecka - mapa

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr