tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Skandaliczna pomyłka policji. Kierowca stracił prawo jazdy za cudze wykroczenie NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Skandaliczna pomyłka policji. Kierowca stracił prawo jazdy za cudze wykroczenie

Autor: Raff 2019.05.13, 11:07 2 Drukuj

Kierowca niesłusznie stracił prawo jazdy za cudze wykroczenie, sąd przyznał mu ogromne odszkodowanie. A wystarczyłoby, żeby policja zweryfikowała wygląda zatrzymanego z własną bazą danych...

Wszystko zaczęło się od policyjnej kontroli, podczas której nietrzeźwy kierujący podał fikcyjne dane osobowe. Policja nie próbowała nawet weryfikować tych danych we własnej bazie - Krajowym Systemie Informacji Policji. Gdyby funkcjonariusze tam zajrzeli, łatwo zorientowaliby się w próbie oszustwa, choćby weryfikując wizerunek zatrzymanego ze zdjęciem z bazy. Zamiast tego policjanci sporządzili wniosek do sądu o odebranie prawa jazdy, a starosta, na podstawie wyroku sądu, taką decyzję wydał.

NAS Analytics TAG

Kierowca, którego dane podał pijany zatrzymany przebywał w tamtym czasie za granicą. Po powrocie otrzymał decyzję starosty o cofnięciu mu prawa jazdy na dwa lata. Choć z popełnionym czynem nie miał on nic wspólnego, musiał prawo jazdy oddać. Złożył jednak apelację od wyroku i została ona uwzględniona - kierowcę uniewinniono.

Niestety - cztery miesiące po uprawomocnieniu się wyroku, podczas kontroli drogowej okazało się, że nie posiada on uprawnień. Jego samochód odholowano, a przeciwko niemu samemu wszczęto dochodzenie. Kierowca pozwał wówczas organy państwa za naruszenie godności i dobrego imienia. Domagał się 20 tysięcy zł odszkodowania.

W ubiegłym roku sąd przyznał kierowcy rację, wskazując na rażące zaniedbania policji i prokuratury, które nie zrobiły nic by zweryfikować prawdziwość danych podanych przez zatrzymanego pijanego kierowcę. Obie instytucje mogły to z łatwością zrobić weryfikując informacje podane przez zatrzymanego z dostępnymi bazami danych.

8 maja 2019 roku sąd apelacyjny oddalił apelację Prokuratorii Generalnej i uznał rację poszkodowanego, przyznając mu odszkodowanie. Wyrok jest prawomocny.

 

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę