tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Samorząd jak mafia. Trybunał Konstytucyjny unieważnia przepisy o odholowaniu

Samorząd jak mafia. Trybunał Konstytucyjny unieważnia przepisy o odholowaniu

Autor: Raff 2018.12.06, 14:42 1 Drukuj

Żądanie opłaty za wydanie odholowanego pojazdu jest niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Przepisy stracą ważność za dziewięć miesięcy.

Dla wielu samorządów odholowywanie nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów było bardzo dobrym biznesem. W wielu miastach, w porozumieniu z lokalnymi firmami transportowymi, ustalano horrendalne stawki za taką "usługę", a dodatkowo windowano opłaty za parking. W efekcie za coś, co na rynku warte jest 100-150 zł, kierowcy nierzadko musieli zapłacić nawet 500 zł, nie licząc kosztów parkingu.

Na korzyść tego procederu działał fakt, że Prawo o Ruchu Drogowym pozwalało zarządcom parkingów przetrzymywać pojazdy do czasu uregulowanie przez ich właścicieli opłat za holowanie. Rzecznik Prawo Obywatelskich otrzymywał od kierowców wiele skarg w tej sprawie.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wspomniany zapis w ustawie jest niezgodny z konstytucją, ponieważ ogranicza on prawo właściciela do dysponowania własnym mieniem. Wystarczającą karą za nieprawidłowe parkowanie jest mandat i samo odholowanie. Ani samorząd ani zarządca parkingu nie może uzależniać wydania pojazdu od wniesienia opłaty za usługę.

Przepis unieważniony wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego straci ważność za dziewięć miesięcy.

Zdjęcia
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Autor:xx 15/12/2018 17:02

wreszcie !!!

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę