Przedprodukcyjna Honda CB750 najdroższym japońskim motocyklem w historii!

Autor: Konrad Bartnik 2018.03.13, 16:35 Drukuj

Na zakończonej właśnie licytacji w Wielkiej Brytanii osiągnięto najwyższą kwotę w historii za klasyczny japoński motocykl. Przedprodukcyjny egzemplarz Hondy CB750 został sprzedany za ok. 763 tysiące zł!

Zanim Honda wprowadziła do sprzedaży słynny czterocylindrowy model CB750, stworzyła jego cztery egzemplarze przedprodukcyjne, które pokazywane były na targach motocyklowych na całym świecie. Do dziś przetrwały tylko dwie sztuki, z których pierwsza znajduje się obecnie w USA (została sprzedana w 2014 roku za kwotę - w przeliczeniu - ponad 500 tysięcy zł), a druga właśnie znalazła nabywcę w brytyjskiej firmie H&H Classics za horrendalną sumę ponad 763 tysięcy zł!

Rekordowy egzemplarz zbudowany był całkowicie ręcznie w Japonii ok. 1968 roku i przeznaczony dla brytyjskiego oddziału Hondy. Podobno nie ma ani jednej wspólnej części z wersjami produkcyjnymi, co czyni go tak wyjątkowym. Wystawiono go po raz pierwszy na widok publiczny na targach Brighton Motorcycle Show w kwietniu 1969 roku. Później m.in. gościł na okładce magazynu "Motorcycle Mechanics". W 1982 roku został sprzedany dotychczasowemu właścicielowi, u którego spędził ponad 35 lat. Był właśnie w trakcie przygotowywania do renowacji, kiedy właściciel zmarł.

Kwota osiągnięta na aukcji zszokowała nawet samych pracowników domu aukcyjnego, ponieważ czterokrotnie przewyższyła szacowane maksimum. Honda CB750 to jeden z najważniejszych motocykli w historii i jeden z fundamentów wieloletniej japońskiej dominacji w tej branży. Wartość tego egzemplarza w pięknym, złotym kolorze już dziś jest kosmiczna, a z biegiem lat będzie tylko rosnąć.

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę