tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Pedro Acosta mistrzem ¶wiata Moto2. Fermin Aldeguer wygrywa wy¶cig o Grand Prix Malezji

Pedro Acosta mistrzem ¶wiata Moto2. Fermin Aldeguer wygrywa wy¶cig o Grand Prix Malezji

Autor: Wojciech Grzesiak 2023.11.12, 07:30 Drukuj

Pedro Acosta wywalczył tytuł mistrzowski w klasie Moto2. Zawodnik ukończył wyścig o Grand Prix Malezji na 2. miejscu i to w zupełności wystarczyło, żeby sięgnąć po trofeum. Tym samym zawodnik awansuje do klasy MotoGP mając na koncie już dwa tytuły mistrzowskie, bo poprzedni wywalczył w klasie Moto3.

Sezon 2023 w klasie Moto2 upłynął pod znakiem dwóch zawodników - Pedro Acosty i Tony'ego Arbolino, którzy do pewnego momentu szli łeb w łeb w klasyfikacji generalnej, ale ostatecznie bardziej konsekwentny w wygrywaniu i stawaniu na podium okazał się właśnie Acosta. Choć pierwszy sezon w klasie Moto2 nie był dla niego łaskawy i ukończył go na 5. miejscu, to w tym roku rozwinął skrzydła. W sezonie 2024 wystartuje w klasie MotoGP.

Po rundzie w Sepang Acosta ma 320,5 pkt, a więc 77 pkt. przewagi, co dało mu tytuł mistrzowski. Warunkiem było to, że zawodnik Red Bull KTM Ajo musi dojechać na podium, a Tony Arbolino nie może ukończyć wyścigu w pierwszej czwórce i tak też się stało. Pedro Acosta dojechał na 2. miejscu, a Tony Arbolino przekroczył linię mety na 10. miejscu. Jednocześnie może być bezpieczny o swoje 2. miejsce, bo Jake Dixon traci do niego 60,5 pkt.

Wygrana w wyścigu w Malezji padła łupem Fermina Aldeguera, który dojechał do mety z przewagą 7,128 s nad Pedro Acostą. Podium uzupełnił Marcos Ramirez. Aldeguer był najszybszy już w kwalifikacjach, gdzie zdobył pole position. W pierwszym rzędzie pól startowych stanęli też Celestino Vietti i Manuel Gonzalez. Aldeguer prowadził wyścig już od samego startu i po 1. okrążeniu miał ponad sekundę przewagi nad Acostą, który to przez cały czas trwania wyścigu jechał na 2. miejscu.