tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Otwarcie Sezonu Motocyklowego Zlot Gwiaździsty w Częstochowie 2021 - jak było naprawdę?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Otwarcie Sezonu Motocyklowego Zlot Gwiaździsty w Częstochowie 2021 - jak było naprawdę?

Autor: Igor Przybylski 2021.04.14, 14:38 10 Drukuj

"La Familia De Motos" - brzmi dobrze, nawet bardzo dobrze, niczym kolejny tytuł hiszpańskiej super produkcji dla serwisu streamingowego Netflix.

Właśnie pod takim tytułem w Hiszpanii zapewne opisywano by otwarcie sezonu motocyklowego 2021, które nastąpiło w ostatni weekend na Jasnej Górze. Motocykliści zjechali do Częstochowy na XVIII Motocyklowy Zlot Gwiazdzisty im. Księdza Prałata Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego z całego kraju. Byli wszyscy, poza Marcinem Najmanem 😉.  Można zadać sobie pytanie, czy w obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i wielu obostrzeniach, taki zlot powinien się odbyć, czy nie zagrażał zdrowiu i życiu zgromadzonych tam osób. Jednak ja, po pobycie na miejscu wśród setek, a nawet tysięcy motocyklistów, z pełnym przekonaniem mogę napisać, że cieszę się z tego otwarcia sezonu i uważam, że była to dobra decyzja organizatorów. Dlaczego? Przeczytacie poniżej. Zapraszam.

NAS Analytics TAG

Według wstępnych statystyk w niedzielę 11 kwietnia o godz. 11:00 na błoniach Jasnej Góry pojawiło się ok. 10 000 motocyklistów aby wziąć udział w Mszy Świętej rozpoczynającej sezon. Jadąc do Częstochowy, fantastycznie było zobaczyć, jak co kilkaset metrów zza horyzontu wyłaniały się kolejne jadące w kolumnie grupy motocyklistów. Tankując paliwo na stacji benzynowej wymieniałem raz po raz uśmiechy z kompletnie obcymi sobie ludźmi poruszającymi się na innych jednośladach. Już w tym momencie poczułem, że łączy Nas wszystkich naprawdę mocna więź i wspólny cel. Taka trochę "mistyczna" relacja.

02 Otwarcie Sezonu Motocyklowego Zlot Gwiazdzisty w Czestochowie 2021

Zamiłowanie do dwóch kółek, do pięknych maszyn, prędkości, a przede wszystkim do poczucia że każdy z Nas jest wolnym człowiekiem (przynajmniej w momencie poruszania się na motocyklu). Gdy już wjechaliśmy do Częstochowy, kolejnym zapierającym dech w piersiach widokiem były dwa pasy do skrętu w lewo całkowicie zajęte przez motocyklistów na swoich wiernych maszynach. Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu nie wyrabiała, przepuszczając kolejno niewielką grupę zmotoryzowanych. Pomyślałem wtedy: "cholera, jest nas tylu, że moglibyśmy zablokować całe miasto. To dopiero siła". Msza Święta rozpoczynała się o godzinie 11:00. Żeby móc znaleźć się jak najbliżej sanktuarium trzeba by przyjechać już o godzinie 07:00. Na miejscu widać było dosłownie morze motocykli i tyle samo uśmiechniętych, pozytywnie nastawionych do życia motocyklistów. I żeby nie było, większość tych uśmiechów była widoczna przez maseczki założone na twarze. Przeciskając się w tłumie osób, aby móc później przygotować dla Was materiał z otwarcia sezonu 2021 natknąłem się na najróżniejsze grupy motocyklistów.

09 Otwarcie Sezonu Motocyklowego Zlot Gwiazdzisty w Czestochowie 2021

Dookoła mnie znajdowali się: "Harley’owcy", motocykliści jeżdżący na "sportach", zapaleni podróżnicy na motocyklach typu "Adventure", małżeństwa realizujące swoją wspólną pasję, fani "customizowania" jednośladów, miłośnicy zabytkowych motocykli, "Old Boy’e", którzy całe swoje życie spędzili w "siodle" czy chociażby osoby u których dopiero zaczyna pojawiać się myśl o posiadaniu własnego motocykla i zdobyciu uprawnień do prowadzenia go. Wszystkich tych ludzi połączyła pasja do motocykli. Mój serdeczny kolega, dużo bardziej doświadczony motocyklista niż ja żartując powiedział mi kiedyś, że motocykliści dzielą się na dwie grupy: osoby jeżdżące na ścigaczach to "dawcy organów" a osoby poruszające się na "grubych" chopperach to "dawcy orgazmów". I choć postrzeganie tej drugiej grupy motocyklistów nie było by złe 😉, to patrząc na 10 000 osób zgromadzonych na Jasnej Górze, na otwarciu sezonu motocyklowego można stwierdzić z całym przekonaniem, że taki podział kompletnie ma się nijak do rzeczywistości. Motocykliści są tak różni jak bohaterowie serialu "La Casa De Papel", próbujący obrabować hiszpańską mennicę. I chociaż mają jeden, wspólny cel, to każdym z osobna kierują inne pobudki. Z motocyklistami jest identycznie. Kochamy motocykle, ale jednemu z Nas frajdę będzie sprawiała jazda na limicie na torze, drugiemu przyjemność będą sprawiały dalekie podróże i zwiedzanie odległych zakątków świata, a trzeci będzie czerpał satysfakcję głównie z jazdy na krótkich odcinkach drogi i przerabianiu motocykli dla potencjalnych nabywców. Jedna, wielka "La Familia De Motos".

08 Otwarcie Sezonu Motocyklowego Zlot Gwiazdzisty w Czestochowie 2021

XVIII Motocyklowy Zlot Gwiazdzisty zorganizowało stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Przez epidemiczne restrykcje i obostrzenia program zlotu został okrojony do niedzielnej Mszy Świętej i poświęcenia motocykli. Nabożeństwo odbyło się " w intencji wszystkich motocyklistów". Z tego co mogłem zauważyć to 98 - 99 procent zgromadzonych osób miało na twarzach maseczki i starało się zachowywać bezpieczny dystans. Nie było to łatwe, ponieważ co krok kolejny motocykl przykuwał uwagę i wzrok przechodniów. Można było zobaczyć: Yamahe Warrior’a 1700, Triumph’a Rocket’a 3 GT, BMW GS 1200, BMW K1300R,  Yamahę MT-07, Yamahę Super Tenere 1200, Suzuki Intruder’a 1800, Harley’a Davidsona Street Glide’a, Kawasaki ER-6N, Junaka 125 Vintage i wiele, wiele innych modeli motocykli. Moją uwagę przykuł zabytkowy, odrestaurowany motocykl BMW R35. Policjanci nie chcieli go przepuścić w uliczkę, ze względu na zbyt dużą ilość motocykli, na co kierujący zareagował dość spokojnie mówiąc coś w stylu: "takiego starego wysłużonego motocykla nie chcecie wpuścić?" Po chwili policjanci pozwolili mu przejechać. Poświęcając chwilę uwagi Policji muszę napisać, że ci policjanci którzy zabezpieczali teren przy błoniach jasnogórskich na motocyklach byli jacyś "fajniejsi" od tych w samochodach patrolowych 😉.

22 Otwarcie Sezonu Motocyklowego Zlot Gwiazdzisty w Czestochowie 2021

 

A skoro wywołałem już ten temat to chciałbym podzielić się z Wami jeszcze jednym moim spostrzeżeniem. Jadąc do Częstochowy, mijając po drodze innych motocyklistów naszła mnie taka mała refleksja. Zaryzykuję stwierdzenie że kierowcy samochodów mogliby się nauczyć kilku rzeczy od motocyklistów. Po pierwsze większego spokoju i opanowania na drodze. Po drugie mogliby być dla innych kierujących samochodami milsi tak jak robią to względem siebie motocykliści, chociażby pozdrawiając się przez LwG. Po trzecie powinni być bardziej skupieni i skoncentrowani na drodze prowadząc swój pojazd, odkładając na bok telefon komórkowy, czy szminkę do ust. No dobra, ale zaraz pewnie rzucicie kontrargument, że przecież jak ja mam się uczyć spokoju i uwagi na drodze od gościa który pędzi 200 KM/h i nawet nie mam możliwości by go dostrzec w bocznym lusterku? Ciężka sprawa. Uwierzcie mi, że mijając motocyklistów z całej Polski jadących na Jasną Górę, 98 procent motocyklistów poruszało się przepisowo, bez jakichś gwałtownych manewrów. Widziałem wprawdzie kilku gości na trasie, którzy z powodzeniem mogliby wystartować w nadchodzącej rundzie Moto GP zastępując Alexa Rinsa, czy Pola Espargaro, ale były to naprawdę pojedyncze przypadki. Niektórym kierowcom samochodów włącza się jakiś dziwny, czerwony guzik w głowie kiedy widzą przed sobą motocyklistę. I w tym momencie gość jadący czarną marką premium musi pokazać, że to on ma większą władzę na drodze. Bzdura totalna. Wyjaśniła mi to ostatnio moja znajoma, która na co dzień porusza się samochodem (i żeby nie było, ona nie ma nic do motocyklistów 😊): "Igor jak mnie to denerwuje, gdy ja się spieszę, muszę coś załatwić i stoję w korku albo są jakieś roboty drogowe. A "Ci" sobie raz dwa pomiędzy samochodami, albo bus pasem przejadą, noż k……. Chyba sobie kupię motocykl 😊". Możecie teraz na mnie "wieszać psy", ale naprawdę uważam że motocykliści mogliby wiele przekazać kierowcom samochodów. Wracając do tematu, bo za bardzo odbiłem od brzegu, uważam, że otwarcie sezonu motocyklowego 2021 na Jasnej Górze w czasach pandemii było dobrym ruchem z dwóch powodów: po pierwsze, po raz kolejny pokazało, że motocykliści to wspólnota osób, która łączy, nie dzieli, po drugie, to wydarzenie ukazało, że jako ludzie jesteśmy przeciwko dłuższej izolacji społecznej. Życzę wszystkim motocyklistom, aby wasze intencje złożone w Częstochowie na Jasnej Górze zostały wysłuchane u "Szefa" na górze, żeby ten sezon obfitował w niezapomniane chwile i żeby był dla Was bezpieczny. Tyle powrotów ile wyjazdów! LwG!

42 Otwarcie Sezonu Motocyklowego Zlot Gwiazdzisty w Czestochowie 2021

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę