tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nowa Yamaha R1 i R1M [TEST PREMIEROWY, VIDEO]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nowa Yamaha R1 i R1M [TEST PREMIEROWY, VIDEO]

Autor: Piotr Barry Baryła 2019.09.30, 15:34 Drukuj

Nowa Yamaha YZF-R1 na rok 2020 może się pochwalić długą listą zmian dotyczących silnika, elektroniki, podwozia, wyglądu, czy aerodynamiki. Przetestowaliśmy nie tylko R1, ale też specjalną wersję R1M z karbonowymi owiewkami i elektronicznie sterowanym zawieszeniem Ohlins ERS. Zdecydowanie jest o czym opowiadać…

Co się zmieniło? Co nowego w R1 oraz R1M na rok 2020? Nie da się krótko odpowiedzieć na te pytania. Z jednej strony nie możemy rozmawiać o żadnych wielkich rewolucjach, jakimi byłyby np. zupełnie nowy silnik, czy przekonstruowana rama główna. Z drugiej strony niewiele jest w nowej R1 podzespołów, które zaadaptowano z poprzedniczki bez wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji… Mówiąc inaczej, zmian jest bardzo wiele, ale są to głównie zmiany małego i średniego kalibru.

NAS Analytics TAG

Słowo o emocjach

Zanim wyjechałem na pierwsze okrążenie toru Jerez nie czułem się pewnie. Nowy motocykl, nowy dla mnie tor, a do tego wszystkiego miałem ostatnio dłuższą przerwę od sportowej jazdy. Po wyjechaniu na nitkę wszystko w mojej głowie zmieniło się w jednej chwili. Od pierwszego zakrętu poczułem się bardzo swobodnie i pewnie. Trochę tak, jakbym jeździł po tym torze i na tym motocyklu kolejny dzień z rzędu. Nadal nie wiem, czy to zasługa Yamahy R1, toru Jerez, czy może po prostu połączenie jednego i drugiego?

Okrągłe 200 KM mocy, precyzyjne podwozie, świetne hamulce i elektronika, która pomaga jeździć jeszcze szybciej i efektywniej – to wszystko sprawia, że mam ochotę opowiadać wam teraz wyłącznie o emocjach… Radość i satysfakcja z jazdy R1 na torze są po prostu nieocenione! Chciałbym się rozpisać o prawdziwej eksplozji wrażeń i euforii, która towarzyszyła mi podczas kolejnych sesji na torze Jerez, ale zamiast tego postaram się już zejść na ziemię i z chłodną głową opowiedzieć teraz przede wszystkim o aspektach technicznych, wprowadzonych zmianach i ich bezpośrednim wpływie na odczucia z jazdy.

Silnik – co nowego?

Yamaha R1 oraz R1M na rok 2020 dysponują wciąż tym samym silnikiem, jednak odpowiednio zmodyfikowanym. Inżynierowie poprawili układ smarowania i zastosowali nowe wtryski. Pojawiła się również nowa głowica z krótszymi kanałami dolotowymi, nowymi dźwigienkami zaworów i krzywkami. Dodatkowo poprawiono chłodzenie kanałów wydechowych.

Dostajemy też magnezowe pokrywy silnika, czy tytanowe korbowody (60 procent lżejsze od stalowych). Tytan pojawia się również w nowym tłumiku spełniającym normę Euro 5. Jednostka napędowa R1 i R1M generuje maksymalnie 200 KM przy 13 500 obr/min (stopień sprężania 13:1).

Elektronika – co nowego?

R1 dostała m.in. zupełnie nowy system kontroli hamowania silnikiem. Na kolorowym wyświetlaczu ukrywa się on pod skrótem EBM i daje nam możliwość 3-stopniowej regulacji.

Nowa jest również hydrauliczna jednostka sterowania hamulcami z dwoma trybami pracy. Kolejne zmiany objęły działanie roll-gazu, czyli system ride-by-wire. Mamy tu teraz mechaniczno-magnetyczną manetkę APSG, która zapewnia bardziej naturalne i precyzyjne operowanie stopniem otwarcia przepustnicy. I trzeba przyznać, że jest to zmiana odczuwalna, wyraźnie na plus.

Poprawiono również interakcję wszystkich systemów między sobą. Za zbieranie informacji dotyczących zachowania motocykla niezmiennie odpowiada 6-osiowa jednostka bezwładnościowa, która dokonuje 125 pomiarów w ciągu każdej sekundy, a następnie przekazuje zebrane dane do procesora zarządzającego wszystkimi systemami.

Podsumowując, nowa Yamaha R1 i R1M dysponują obecnie następującymi systemami: PWR (4 tryby mocy), TSC (10-stopniowa kontrola trakcji), SCS (4-stopniowa kontrola uślizgu), LCS (3-poziomowa kontrola startu), LIF (3-stopniowa kontrola unoszenia przedniego koła), QSS (3-poziomowy quickshifter działający w górę i w dół) i zupełnie nowy system, czyli EBM (3-stopnowa regulacja hamowania silnikiem). Zakręciło wam się w głowie? To odpocznijmy teraz przy mniej technicznych aspektach…

Wygląd i aerodynamika

Wprawdzie wygląd to najmniej istotny temat w przypadku motocykli sportowych, lecz nie zmienia faktu, że przecież większość z nas to jednak wciąż wzrokowcy. Nie wiem, jak wam, ale mnie się ten odmieniony wygląd Yamahy R1 bardzo spodobał. Oczywiście zawsze znajdą się jacyś złośliwi, którzy powiedzą, że R1 wygląda teraz jak wściekła płaszczka…

Przednią owiewkę zaprojektowano całkowicie na nowo, co pozwoliło, przynajmniej w teorii, poprawić aerodynamikę i zmniejszyć opory powietrza o ponad 5 procent (pozostaje wierzyć na słowo).

Yamaha poprawiła oświetlenie, zmieniła kształt lamp i dorzuciła światła pozycyjne w technologii LED. Zmieniono także wloty powietrza – te nowe są aluminiowe. Dolną część owiewek, w sąsiedztwie układu wydechowego, wykończono elementami z tytanu.

Podwozie – co nowego?

Bez zmian nie obyło się również w obrębie podwozia. Poprawiona geometria, magnezowa rama pomocnicza, zmieniony amortyzator skrętu, czy lekkie, magnezowe koła to najważniejsze modyfikacje. Poprawiono również przedni widelec KYB 43 mm, dorzucono nowe ustawienia tylnego amortyzator KYB, czy nowe klocki hamulcowe. I znów, gdzie nie spojrzeć, tam coś nowego, ale bez wielkich rewolucji. R1 2020 z paliwem waży 203 kg.

Opony na pierwszy montaż to Bridgestone Battlax RS11. R1M dostaje szerszy tył (200 mm).

Yamaha R1M 2020

Specjalna, droższa wersja R1M to przede wszystkim elektronicznie sterowane zawieszenie Ohlins ERS i karbonowe owiewki. Do tego bezprzewodowa komunikacja za pomocą aplikacji YRC/Y-TRAC. Najnowsza R1M na rok 2020 może się poszczycić premierowym zastosowaniem nowego, elektronicznie sterowanego widelca Ohlins NPX, przeprojektowanym amortyzatorem centralnym Ohlins TTX36 i zmienionymi ustawienia całego zawieszenia. Ponadto pojawiło się tu jeszcze więcej elementów z karbonu, teraz również w tylnej części motocykla.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Są takie prezentacje prasowe, na których wszystko jest po prostu idealnie. Pogoda, miejsce, świetny tor, motocykle, ludzie i organizacja 🌟 I to była jedna z takich prezentacji! 💥💥💥 Dzięki również dla Was, że byliście ze mną. Wczoraj Wasza aktywność na insta stories, liczba obserwujących i liczba przysłanych zapytań przebiła wszelkie rekordy 😃💪🔥Lecimy dalej! #motocykl #yamahar1m #r1m #weR1 #RWorld #yamahar #motocykle #motocyklista #polscymotocyklisci #polscymotocykliści #polskimotocyklista #polishbiker #polishbikers #motocyklowo #motocyklyamaha #scigacz #ścigacz #scigacze #ścigacze #motocyklsportowy #barry_w_podróży #barry.moto #torjerez #lewawgórę #motocyklemojapasja #motocyklemojapraca #kochammotocykle

Post udostępniony przez Piotr Baryła (@barry.moto) Wrz 13, 2019 o 9:43 PDT

Pierwsze wrażenia z jazdy

Nowy ride-by-wire robi dla mnie różnicę. Naprawdę znacznie lepiej operuje mi się teraz roll-gazem. Poprawiła się precyzja i wyczucie.

Quickshifter współpracuje ze skrzynią absolutnie bezbłędnie. Cały dzień jazdy na torze i nie było nawet jednej sytuacji, w której coś poszłoby nie po mojej myśli (żadnego międzybiegu, problemu ze zmianą biegu w górę czy w dół). Wszystko płynnie i sprawnie.

Wychodzenie z zakrętów z kontrolowanym (przez elektronikę) bardziej lub mniej delikatnym uślizgiem tyłu to po prostu poezja. Uczucie trudne do porównania z czymkolwiek innym, ciągłe wrażenie łamania praw fizyki!

Szkoda, że zabrakło czasu na pobawienie się ustawieniami wszystkich systemów nowej R1. Kilka sesji na torze to zbyt mało, by popróbować różnych konfiguracji. Szczególnie przy takiej liczbie systemów.

Cała elektronika bardzo pomaga jeździć szybko, podnosi naszą skuteczność i bezpieczeństwo, co nie zmienia faktu, że motocykl sam nie pojedzie… Jeśli w ogóle nie jeździsz na torze i wsiądziesz na R1 po raz pierwszy, z pomocy zdecydowanej większości systemów elektronicznych i tak zapewne nie będziesz mieć okazji skorzystać.

Kolorowy wyświetlacz jest czytelny i dobrze widoczny, ale mnogość skrótów i funkcji, jakie za jego pośrednictwem obsługujemy, może początkowo onieśmielać. Wszystko wymaga czasu i oswojenia.

Pozycja za kierownicą przypomina tę z wcześniejszych, sportowych 600-tek, ale to mnie już nie dziwi. Na poprzedniej YZF-R1 było przecież to samo.

Kiedy jeździsz po torze na R1, jesteś w siódmym niebie i myślisz, że już lepiej być nie może, ale wsiadasz wtedy na R1M na slickach, to… To wtedy już w ogóle nie wiesz gdzie jesteś! Kompletny odlot!

Jaki to motocykl?

Jakim motocyklem jest nowa Yamaha R1 na rok 2020? Cóż, po prostu jeszcze lepszym niż ta poprzednia… Z rozszerzonym i udoskonalonym pakietem elektroniki, zoptymalizowaną aerodynamiką, poprawioną charakterystyką silnika, jeszcze lepszym wyczuciem roll-gazu, udoskonalonym podwoziem… Jeszcze więcej precyzji, jeszcze więcej zabawy i jeszcze lepsza skuteczność na torze.

No właśnie, na torze, bo nawet nie zakładam, że ktoś kupi tak motocykl wyłącznie do jazdy po ulicach. Na ulicy nie wykorzystasz nawet ułamka sportowego potencjału tego motocykla i wszystkie wyżej opisane zmiany nie będą mieć dla ciebie większego znaczenia.

Yamaha dała nam motocykl kompletny. Kompletny i gotowy do rywalizacji na najwyższym szczeblu z nowym Ducati Panigale czy BMW S 1000RR. Szkoda, że kończy się sezon, bo w przeciwnym wypadku byłbym już pewnie w drodze na tor Poznań, celem zorganizowania wielkiego testu porównawczego.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
001 r1 testy jerez
NAS Analytics TAG
002 r1 testy jerez 3
003 r1 testy jerez 5
004 yamaha r1m 2020
005 r1 testy jerez 6
006 yamaha r1 tor jerez
... więcej zdjęć »
007 yamaha yzf r1 model 2020008 r1m barry testy
009 r1 testy jerez 2010 yamaha r1 barry testuje
011 r1m 2020 jerez barry012 r1
013 r1 testy jerez 4014 yamaha r1m scigacze
015 yamaha r1m 2020 w akcjiyamaha r1 piotrek barry baryla
nowa r1nowa r1 tor jerez
r1mr1m 2020 barry
r1 2020r1 jerez
r1 na torzeyamaha r1m 3
test yamaha r1myamaha r1m na torze
yamaha r1m zakretyamaha r1 2020 nowa
nowa yamaha r1 2020 premierayamaha yzf r1 2
24 yamaha r1 na rok 202025 Yamaha R1 M 2020 statycznie
26 Yamaha R1 M 2020 statyka28 Yamaha R1 R1M 2020
29 Yamaha R1 R1M 2020 statyka016 Yamaha R1 i R1 M 2020 statyka
yamaha r1yamaha r1 2020
Yamaha R1 2020 statyka 4Yamaha R1 2020 statyka 7
Yamaha R1 2020 statyka 8Yamaha R1 2020 statyka 9
yamaha r1 model 2020yamaha r1 najnowsza
yamaha r1 nowy model 2020yamaha yzf r1
klamka hamulca yamaha r1klamka sprzegla r1
klamka sprzegla yamaha r1nowa yamaha r1 zbiornik paliwa
r1 oslona klamki hamulcayamaha r1 2020 wydech
yamaha r1 amortyzatoryamaha r1 czacha 2020
yamaha r1 kolorowy wyswietlaczyamaha r1 lampa nowy model
Yamaha R1 M 2020 detale 04Yamaha R1 M 2020 detale 05
Yamaha R1 M 2020 detale 06Yamaha R1 M 2020 detale 09
Yamaha R1 M 2020 detale 10Yamaha R1 M 2020 detale 11
Yamaha R1 M 2020 detale 12Yamaha R1 M 2020 detale 14
Yamaha R1 M 2020 detale 15Yamaha R1 M 2020 detale 17
Yamaha R1 M 2020 detale 18Yamaha R1 M 2020 detale 20
Yamaha R1 M 2020 detale 21Yamaha R1 M 2020 detale 23
Yamaha R1 M 2020 detale 24Yamaha R1 M 2020 hamulce
Yamaha R1 M 2020 klamkaYamaha R1 M 2020 przod
Yamaha R1 M 2020 przod koloYamaha R1 M 2020 silnik
Yamaha R1 M 2020 wydechYamaha R1 M 2020 zadupek
Yamaha R1 M 2020 zawiasYamaha R1 M 2020 zegar
yamaha r1 podkladka tablicyyamaha r1 przednie kolo
yamaha r1 przod felgayamaha r1 pulpit
yamaha r1 silnik 2020yamaha r1 szyba 2020
yamaha r1 wydech akrapovicyamaha r1 wyswietlacz
yamaha r1 zbiornik paliwayamaha r1 zegary
yamaha yzf r1 zaslepki lusterekyamaha yzf r1 zegary
100 Yamaha R1 2020 studio 2101 Yamaha R1 2020 studio 3
102 Yamaha R1 2020 studio 4103 Yamaha R1 2020 studio 5
104 Yamaha R1 2020 studio 6105 Yamaha R1 2020 studio 7
106 Yamaha R1 2020 studio 8107 Yamaha R1 2020 studio 9
99 Yamaha R1 2020 studio 1 
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę