tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nie wszystko złoto co się świeci - odblaski NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nie wszystko złoto co się świeci - odblaski

Autor: Hen Widoczni 2013.09.23, 10:42 5 Drukuj

Tak jak obiecaliśmy w poprzednim artykule, raz w miesiącu będziemy zamieszczali informację o odblaskach dla motocyklistów. Po co? Zwiększajmy swoją widoczność, a tym samym poprawimy swoje bezpieczeństwo. Przyszła pora na nowinki ze świata odblasków. Pierwsze pytanie powinno brzmieć  "jak działają odblaski"?

Retrorefleksja - to zasada, na której działają odblaski. Polega ona na tym, że światło (np. reflektora samochodu) odbija się od materiału odblaskowego i wraca do swego źródła. Materiały odblaskowe charakteryzują się taką strukturą, że światło ulega odbiciu w kierunku bliskim to tego, z jakiego pada (nie tylko, gdy pada prostopadle). Strukturę tę tworzą specjalne elementy umieszczone na materiale - szklane mikrokulki albo drobne akrylowe pryzmaty.

NAS Analytics TAG

Opisując te techniczne szczegóły mieliśmy konkretny cel. Skoro wiemy już, jak działają odblaski, następne pytanie powinno brzmieć, czy wszystkie odblaski "świecą"? Niestety nie. Tylko certyfikowane odblaski "świecą". Są dwa sposoby, które pozwolą Ci sprawdzić czy Twoje odblaski motocyklowe działają :

  1. Zrób zdjęcie telefonem z włączonym flashem swoich odblasków z odległości około 6m. Jeśli na zdjęciu zobaczysz charakterystyczny błysk to znaczy, że Twoje odblaski są OK. Po kilku praniach swojej odzieży motocyklowej z elementami odblaskowymi wykonaj  jeszcze raz taki zabieg. Jeśli na zdjęciu jest taki sam efekt to znaczy, że Twoje odblaski są dobrej jakości. Niestety często zdarza się tak, że nie certyfikowane odblaski tracą swoje walory po kilku praniach (materiał fluorescencyjny oraz taśma odblaskowa tracą swoje właściwości).
  2. Drugim sposobem jest zapamiętanie tego skrótu - EN 471. Jeśli odblaski są certyfikowane to na metce powinna znaleźć się informacja, że produkt został wykonany z materiałów spełniających normę EN 471 lub produkt spełnia normę EN 471.

W jaki sposób zostały wykonane zdjęcia różnych odblasków?

Twórcy kampanii Hen Widoczni celowo zrobili zdjęcia telefonem komórkowym z flashem, tak żeby każdy mógł wykonać taki test samodzielnie. Magazyn, w którym były robione zdjęcia - światło w minimalnym stopniu dostaje się przez okna nad modelem.

Mamy dwa rodzaje zdjęć :

  1. Światło wpadające przez okno + światło jarzeniowe
  2. Wyłączone światło jarzeniowe (imitacja półmroku)

Zdjęcia obrazują jak różne odblaski dostępne są na rynku. Świetnie, że chcecie jeździć w odblaskach. Jednak nasz artykuł ma edukować, na co zwracać uwagę przy zakupie akcesoriów z elementami odblaskowymi.

Co określa norma EN 471?

EN 471 - Odzież ostrzegawcza o intensywnej widzialności do użytku profesjonalnego (zawodowego). Norma określa wymagania dotyczące odzieży wizualnie sygnalizującej obecność użytkownika, aby go zauważyć i widzieć w warunkach niebezpiecznych przy świetle nocnym, dziennym i przy świetle reflektorów. Określa klasę widzialności odblaskowej, fluorescencyjnej materiału oraz klasę tworzywa odblaskowego w zależności od swojego współczynnika odblaskowości.

W tym artykule znalazło się kilka informacji technicznych dotyczących odblasków. Może trochę nudnych, jednak bardzo ważnych i godnych zapamiętania. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ spotkaliśmy się kilkukrotnie z akcjami wielu firm, które chcąc wypromować swoją markę, rozdawały różne odblaski, najczęściej kamizelki. Cele akcji były szczytne, ale niestety często te kamizelki nie były certyfikowane, czyli najzwyczajniej nie błyszczały w sztucznym świetle (np. w światłach reflektorów samochodowych). Czyli ktoś w Polsce przemógł się i założył taką kamizelkę odblaskową, żeby zwiększyć swoją widoczność. Porusza się po zmroku w nieoświetlonym miejscu, ze świadomością "jestem widoczny". A tutaj niespodzianka - odblaski nie "świecą" i mamy tragedię.

Jeśli już zakładamy odblaski zwróćmy uwagę, czy nasza odblaskowa kamizelka motocyklowa, pasy, czy szelki są certyfikowane i świecą. Motocyklisto "Daj się zauważyć"

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę