tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nicola Dutto - sparaliżowany uczestnik Dakaru NAS Analytics TAG
2019 12 04 Mio rejestrator billboard
NAS Analytics TAG

Nicola Dutto - sparaliżowany uczestnik Dakaru

Autor: Konrad Bartnik 2019.01.08, 13:40 1 Drukuj

Oto niewiarygodna i mocno inspirująca historia, związana z tegorocznym Rajdem Dakar. Jednym z jego uczestników jest włoski motocyklista Nicola Dutto, który bierze udział w tej arcytrudnej rywalizacji, nie mając władzy w nogach.

Jeszcze 10 lat temu kariera zawodnicza Nicoli Dutto rozwijała się znakomicie. Wygrywał wyścigi w ramach włoskich i europejskich mistrzostw Baja (2008 i 2009). Wszystko zmieniło się w marcu 2010 roku, kiedy uczestnicząc w Italian Baja miał wypadek, w którym uszkodził rdzeń kręgowy. Całkowicie stracił czucie poniżej pasa, początkowo nie mógł utrzymać równowagi przy prostych czynnościach nawet siedząc.

NAS Analytics TAG

Nicola nie poddał się i zaczął mozolną walkę o powrót do motosportu. W listopadzie 2011 roku, 9 miesięcy po wyjściu ze szpitala, wziął udział w Baja 1000 za kierownicą pojazdu Polaris Buggy. Po tym wyścigu zapowiedział coś jeszcze bardziej niezwykłego w jego sytuacji - powrót na motocykl.

Choć mało kto wierzył w powodzenie tego szalonego planu, w 2012 roku Dutto postawił na swoim. Dokonał historycznego wyczynu, biorąc udział w długim na 500 km rajdzie Baja Aragon na zmodyfikowanym motocyklu i został tym samym pierwszym na świecie aktywnym zawodnikiem motocyklowym z paraliżem nóg.

Od tego czasu startował w kilku innych ważnych imprezach, m.in. Baja 500 w Meksyku i Vegas to Reno (2014), FIM Baja World (2015), Best in the Desert (2016) oraz Merzouga (2017). W tym roku Nicola spełnia największe ze swoich marzeń - startuje w odbywającym się właśnie Rajdzie Dakar. Jego postępy możecie śledzić na profilach na Facebooku i Instagramie.

Włoski zawodnik startuje na mocno zmodyfikowanym motocyklu KTM. Podstawowy problem to brak możliwości balansowania nogami i unoszenia ciała na hopkach i nierównościach. Nicola siedzi na specjalnym siedzisku, a jego nogi zabezpieczone są rozbudowanym zestawem gmoli. W trudnych warunkach pustynnego rajdu szczególnie ważne okazało się właściwe wykończenie siodła. Musi ono zapewniać właściwą amortyzację, a przy tym zapobiegać odleżynom i odparzeniom.

Tegoroczna edycja Dakaru jest podobno najbardziej "piaszczystą" w historii tego rajdu. Tym bardziej podziwiamy umiejętności i determinację Nicoli Dutto. Powodzenia!

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę