Napęd wodorem coraz bliżej. Honda podpisuje umowę z dwoma wielkimi producentami

Autor: Raff 2018.03.13, 13:51 3 Drukuj

Choć motocykl na wodór wydaje się utopijnym pomysłem, w rzeczywistości technologia ta nie jest tak odległa, jak może się wydawać. Motocykle takie są też ekologiczne, inaczej niż elektryki.

O pracach Hondy nad technologią wodorową mówi się od dłuższego czasu. W grudniu ubiegłego roku pisaliśmy na temat możliwego zastosowania tej technologii w motocyklach. Dziś pojawiły się nowe informacje, które wskazują na duże zaangażowanie Japończyków w temat alternatywnych źródeł napędu.

Honda podpisała z Nissanem i Toyotą umowę dotyczącą rozwoju technologii ogniw paliwowych. Po złożeniu dokumentacji patentowej, to kolejny krok w stronę budowy motocykla wykorzystującego wodór jako element układu zasilania.

Motocykl taki wykorzystuje silnik elektryczny jako napęd podstawowy. Wodór stosowany jest w ogniwie paliwowym, które przekształca go w energię elektryczną potrzebną do zasilania akumulatorów. Rozwiązanie to, w porównaniu do zwykłych pojazdów elektrycznych, pozwala znaczne skrócenie czasu ładowania - podczas gdy w normalnym elektryku trwa to co najmniej godzinę, pojazd zasilany wodorem można naładować w kilka minut.

Problemem w rozpowszechnieniu tej technologii jest ograniczona liczba stacji wodorowych. W Europie są one rzadkością, głównie ze względu na koszt budowy i pozyskania pierwiastka. Nieco lepiej jest w Japonii, gdzie istnieje już 90 stacji, liczba ta w najbliższym czasie ma się jeszcze podwoić.

Największą zaletą technologii wodorowej jest jest zerowa emisja w całym procesie - od wytworzenia do zużycia w pojeździe. Napęd elektryczny, choć również nie powoduje wydzielania spalin, wymaga obciążającej środowisko produkcji energii elektrycznej. Nad motocyklem zasilanym wodorem pracowały już między innymi firmy Energica i BMW.

Zdjęcia
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę