tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Grafen w służbie przyczepności. Włoska firma zapowiada rewolucję w produkcji opon Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Grafen w służbie przyczepności. Włoska firma zapowiada rewolucję w produkcji opon

Autor: Raff 2018.03.14, 16:29 2 Drukuj

Opony motocyklowe wykonane w technologii wykorzystującej grafen mogą już wkrótce pojawić się w sprzedaży. Ten niezwykły materiał może wynieść przyczepność na nowy poziom.

Grafen, jak dwadzieścia lat temu włókno węglowe, uznawany jest dziś za cudowny materiał. Oprócz wielu innych cech, grafen ma niezwykłą wytrzymałość na rozciąganie  - 130 GPa. Dla porównania stal lub kevlar mają tylko 0,4 GPa.

__________________________________________

Grafen jest płaską strukturą o grubości jednego atomu, gdzie atomy ułożone są heksagonalnie. Za badania nad grafenem Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow z uniwersytetu w Manchesterze otrzymali w 2010 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Włoska firma DirectaPlus uzyskała niedawno patent na zastosowanie grafenu w produkcji opon samochodowych, motocyklowych i rowerowych. Obecność grafenu pozwala znacznie poprawić właściwości opon, w szczególności zmniejszyć ich opór toczenia przy jednoczesnym zwiększeniu przyczepności.

Zastosowanie grafenu pozwala także wydłużyć trwałość opony i wykorzystać wszystkie jej parametry niemal do chwili jej całkowitego zużycia. Rewolucję w produkcji opon, jaką zapowiada grafen, można porównać do tej, która stała się udziałem krzemionki. Firma Directa Plus ogłosiła, że rozpoczęła już rozmowy z firmami sektora motocyklowego.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę