tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Goodyear Oxygene - ekologiczna opona przyszłości
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Goodyear Oxygene - ekologiczna opona przyszłości

Autor: Konrad Bartnik 2018.03.12, 16:58 Drukuj

Firma Goodyear zaprezentowała pomysł na to, jak sprawić, by ogumienie używane w pojazdach miejskich nie było już źródłem zanieczyszczeń i bólu głowy ekologów. Koncepcyjna opona Oxygene wykonana jest w technologii druku 3D z pyłu po zużytym ogumieniu, posiada również boczne ścianki pokryte żywym mchem, które filtrują powietrze.

W najbliższych latach firmy motoryzacyjne będą poddawane coraz silniejszej presji, by wprowadzać rozwiązania na rzecz zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Szacuje się, że do 2050 roku dwie trzecie ludności świata zamieszka w miastach, w których już dziś stężenie szkodliwych substancji w powietrzu znacznie przekracza granice szkodliwości dla zdrowia. Ciekawą wizję swoich przyszłych produktów posiada firma Goodyear, która postanowiła dołączyć czynnik biologiczny do swoich opon.

__________________________________________

Koncepcyjna opona Oxygene przypomina obecnie stosowane rozwiązania tylko kształtem. Wykonana jest z pyłu kauczukowego z recyklingowanych opon, które dzięki drukarce 3D otrzymują drugi (lub kolejny) żywot. Jest to opona o konstrukcji otwartej, nie wymagającej pompowania, która doskonale wchłania wodę z nawierzchni. Oprócz poprawy zachowania pojazdu "na mokrym", ma to jeszcze jeden, bardzo innowacyjny cel - nawadnia warstwę naturalnego mchu, rosnącego na ściankach bocznych opony. Pochłania ona dwutlenek węgla z otoczenia, zmieniając go w procesie fotosyntezy w życiodajny tlen.

Mech wytwarza również energię potrzebną do zasilenia kilku czujników oraz konfigurowalnego paska z oświetleniem LED. Opona Goodyear Oxygene wyposażona jest również w system bezprzewodowej łączności z układami zarządzania ruchem - zaprojektowano ją bowiem głównie dla pojazdów autonomicznych, które w przyszłości mają stanowić trzon transportu miejskiego.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę