tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Najlepsze nazwy motocykli. Hurricane, Hayabusa, Blackbird, a moe Katana?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Najlepsze nazwy motocykli. Hurricane, Hayabusa, Blackbird, a moe Katana?

Autor: Andrzej Sitek 2023.08.10, 11:28 5 Drukuj

Dlaczego tak mało ludzi jest w stanie zidentyfikować model GSX 1300R, ale już Hayabusę znają wszyscy? Może dlatego, że alfanumeryczne kody są po prostu straszliwie nudne i nie działają na naszą wyobraźnię?

Producenci motocykli wpadli na to już dawno, ale znalezienie dobrej nazwy wcale nie jest łatwe a historia zna niezliczone przypadki porażek. Na szczęście są też celne, udane określenia. Oto dziewięć, które uznałem za najlepsze.

NAS Analytics TAG

Daytona

Pomysł nazwania motocykla na część sławnego toru lub wydarzenia nie jest nowy. "Daytona" brzmi szczególnie dobrze, ale "Bonneville" i "Thruxton" też są przyzwoitymi przykładami. Oczywiście Triumph musiał też wiedzieć, że czerwony jak piekło samochód 365 GTB/4, czyli Ferrari "Daytona", ma już swoje miejsce w sercach wielbicieli motoryzacji, ale to może nawet lepiej udawać krewnego tak szlachetnego pojazdu. Jedna uwaga: nie wszystkie nazwy torów wyścigowych są odpowiednie. Chcielibyście kupić motocykl "Wzgórze Oliviera" (ang. "Oliver’s Mount") lub "Autodrom Bedforda" (ang. "Bedford Autodrome")?

Hurricane

Nazwa jest tak dobra, że została użyta przez więcej niż jednego producenta. W Wielkiej Brytanii nieodłącznie łączy się z modelami Triumpha, z których pierwszy był X75 Hurricane. Kiedy wspominasz o "Hurricane" w Ameryce, to znaczy, że masz na myśli Hondę CBR600 i CBR1000. Trudno powiedzieć, czy wszystkie trzy maszyny zasługują na miano oznaczające jedno z najbardziej przerażających i niszczycielskich zjawisk atmosferycznych. Osobiście bardziej pasuje mi tu Hawker Hurricane, czyli brytyjski, drugowojenny samolot, znany między innymi ze znaczącej roli w bitwie o Anglię.

Katana

Suzuki ma w swoim portfolio wiele świetnie nazwanych motocykli, ale to Katana trafiła w odpowiednią nutę. Znaczeniowe konotacje ostrej krawędzi i ogromnych umiejętności posługiwania się japońskim mieczem doskonale pasują do motocykla z Hamamatsu. To nie znaczy, że kiedy powiesz: "Mam Katanę", staniesz obok takich mistrzów jak Musashi Miyamoto, ale coś z tego splendoru i siły japońskiego miecza przeszło również na motocykl z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Blackbird (kos)

Kos to czarny, niepozorny ptak, który jest przy tym bardzo zwinny i ruchliwy. Specjaliści od marketingu pracujący dla Hondy nie myśleli jednak o kosie, tylko szpiegowskim supersamolocie Blackbird firmy Lockheed. SR-71 Blackbird to samolot dalekiego zwiadu strategicznego i najszybsza latająca maszyna, jaka kiedykolwiek została wprowadzona do służby operacyjnej w siłach powietrznych. Honda Blackbird z 1996 roku miała nawiązywać do lotniczego odpowiednika - nawet malowanie było w ciemnoszarym kolorze.

Hayabusa (sokół wędrowny)

Legendarny superbike Suzuki był swego czasu najszybszym motocyklem świata. Tak samo jak sokół wędrowny, od którego wziął miano, jest najszybszym zwierzęciem na naszym globie. W tym przypadku przydomek zdominował oznaczenie kodowe, bo jeśli zapytacie kogoś o model GSX 1300R lub Hayabusa, natychmiastowe skojarzenie będzie dotyczyć nazwy. Tymczasem oba oznaczenia dotyczą tego samego motocykla, co najlepiej świadczy o tym, że dobrze brzmiąca nazwa jest szalenie nośna i zapadająca w pamięć.

Ninja

Cichy i niezwykle skuteczny japoński zabójca został wchłonięty przez popkulturę w latach 80. ubiegłego wieku. Powstało wówczas wiele filmów, których bohaterami byli japońscy lub amerykańscy (niestety) ninja. Model ZK od Kawasaki, który dostał groźne miano, powstał pod koniec dekady, garściami czerpiąc z darmowej reklamy przemysłu filmowego. Trzeba jednak dopowiedzieć, że przydomek "ninja" nie pojawił się od razu. Doskonale pamiętam, że każdy chciał być wtedy jak ninja. Pomysł Kawasakiego to był strzał w dziesiątkę. Nawet dzisiaj ta nazwa jest pociągająca, mimo że popularność japońskich wojowników znacznie zmalała z powodu zbyt wielu kiepskich filmów klasy B i C.

Monster

To ciekawe, że twórcy finezyjnych, włoskich motocykli zdecydowali się na nazwę wręcz ordynarną. Potwór narodził się na początku lat 90. w wersji M900 jako surowy naked, ale wcale nie taki groźny, jak sugerowała nazwa. Właściwie był przyjazny i prosty w jeździe jednoślad, tyle że za drogi, dlatego szybko powstała tańsza wersja o mniejszej pojemności. Ducati idealnie wybrało nazwę, która natychmiast przylgnęła do tej maszyny. Na pewno poradzili sobie lepiej niż w przypadku… Ducati Bronco.

Tiger

Trzeba przyznać, że Triumph ma melodię do nazw. Tiger to kolejny doskonały wybór, nawet jeśli uważasz, że zbyt wyświechtany i oczywisty jak tatuaż z tygrysem. Nie da się jednak ukryć, że skojarzenie jest natychmiastowe i jednoznaczne: siła, agresja, drapieżność, szybkość. Pewnie z miejsca dałoby się znaleźć jeszcze kilka określeń. I niech ktoś mi powie, że nie pomyślał o motocyklu.

Black Shadow (Czarny Cień)

Przed drugą wojną światową producenci motocykli wybierali nazwy bardziej opisowe niż współczesne alfanumeryczne etykiety. Natomiast angielska firma Vincent prawdopodobnie była najlepsza w znajdywaniu działających na wyobraźnię określeń. To marka Vincent miała modele Meteor, Rapide - wiele znaczeń, jedno z nich to 'szybki', Comet, Black Lightning - czyli 'czarna błyskawica'. Każdy z tych przykładów mógłby znaleźć się na naszej liście, ale to Black Shadow wygrywa, ponieważ jest coś doskonale łączącego ten model z jego nazwą. Black Shadow budził emocje w czasach swojej świetności, a dziś jest jeszcze lepszy.

Nie uwzględniłem nazwy, o której teraz myślisz? Uzupełnij to zestawienie zostawiając komentarz.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr