tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocyklem w długi weekend. Na te przepisy uważaj w UE!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocyklem w długi weekend. Na te przepisy uważaj w UE!

Autor: Raff 2019.04.29, 12:18 1 Drukuj

Kamerka na kasku, jazda na ogonie i wiele innych zwyczajów, na które mało kto w Polsce zwraca uwagę, w wielu krajach Unii ma swój paragraf i, co gorsza, cenę. Zobacz na co uważać jadąc motocyklem na majówkę za granicę.

Łatwość podróżowania w ramach strefy Schengen usypia naszą czujność na przepisy i zwyczaje obowiązujące w innych krajach. Z jakiegoś powodu uznajemy często, że są one takie same jak w naszym kraju, a tak oczywiście nie jest. Zanim wybierzesz się na motocyklową majówkę w Alpy czy na Riwierę, poznaj pułapki, w jakie łatwo wpaść za granicą.

NAS Analytics TAG

Kamerka na kasku

Jednym z najczęściej popełnianych przez motocyklistów błędów (poza przekraczaniem prędkości) jest używanie kamery akcji na drogach publicznych. Coś, na co w Polsce nikt nie zwraca uwagi, w Austrii, Belgii, Luksemburgu, Portugalii i Szwajcarii jest poważnym wykroczeniem - policja może potraktować ją jako rejestrator jazdy.

Najgorzej jest w Austrii - udostępnienie nagrania z przejazdu, gdzie widać innych użytkowników drogi, może zakończyć się karą nawet do 300 tys. euro! We Francji i Norwegii nagrane kamerą filmy można wykorzystać tylko jako dowód w sądzie. Na Węgrzech materiał trzeba skasować maksymalnie po 5 dniach.

Jazda na ogonie i korytarzem ratunkowym

Jazda na ogonie jest wprawdzie w naszym kraju piętnowana, ale jak dotąd nie ma wyraźnych regulacji, które określałyby wymagany odstęp i karę za jego nieprzestrzeganie. Inaczej jest na przykład we Francji czy w Niemczech, gdzie za jazdę na zderzaku grożą niebotyczne kary - u naszych zachodnich sąsiadów może być to nawet 200 euro!

Jeszcze większa kara grozi za poruszanie się korytarzem ratunkowym, który w większości przypadków tworzy się kiedy na autostradzie powstaje zator. Jeśli w Niemczech spróbujesz przebić się takim korytarzem na czoło korka, ryzykujesz karę 3 tys. euro.

Brak opłaty za przejazd

Fakt, że na autostradzie nie ma bramek, nie oznacza, że nie trzeba za nią płacić. To samo dotyczy mostów lub tuneli. Na Węgrzech wymagane jest opłacenie elektronicznej winiety, w Austrii trzeba kupić tradycyjną i nakleić ją w odpowiednim, opisanym na niej miejscu.

W kilku miejscach Norwegii i Szwecji trzeba zapłacić za przejazd tunelami - jeśli nie zarejestrujesz się wcześniej w specjalnym systemie, do domu przyjedzie po pewnym czasie faktura - bez obawy, to nie mandat.

No i piesi…

Warto pamiętać, że w większości krajów starej Unii, piesi mają wyjątkowe uprawnienia. Jeśli tylko zauważysz, że zbliża się on do przejścia, lepiej od razu się zatrzymaj - nieustąpienie pierwszeństwa może kosztować nawet kilkaset euro.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę