tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykle vs komunikacja zbiorowa. Pandemia zmienia wszystko
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocykle vs komunikacja zbiorowa. Pandemia zmienia wszystko

Autor: Barry 2020.03.30, 16:10 2 Drukuj

Od przynajmniej kilku lat różni specjaliści w spółce z miejskimi aktywistami próbują nam wmówić, że przyszłość należy do komunikacji zbiorowej. Wieszczą rychły koniec motoryzacji znanej nam w obecnej formie, zapowiadając odejście od indywidualnych środków lokomocji. Ostatnie dni dobitnie pokazały, w jak wielkim są błędzie.

Coraz więcej miast w Europie z całkowitym zakazem wjazdu do centrum, coraz wyższe opłaty za parkowanie oraz kolejne utrudnienia dla kierowców. Dni motocykli i samochodów na naszych ulicach są policzone, a przyszłość jedynie w komunikacji zbiorowej - mówili co niektórzy specjaliści od transportu, a wtórowali im miejscy aktywiści, dodając swoje dwa grosze o przewadze rowerów nad pojazdami spalinowymi.

NAS Analytics TAG

Ostatnie dni, albo już nawet tygodnie, bardzo brutalnie obnażyły największe wady zbiorowego transportu. W czasie trwającej epidemii przemieszczanie się w dużych skupiskach ludzi to dla nas jedno z największych niebezpieczeństw, a dla chorób zakaźnych doskonała szansa na szybkie rozprzestrzenianie i zainfekowanie kolejnych organizmów.

Wprowadzone przez rząd obostrzenia i wymóg pozostawienia w autobusach przynajmniej połowy wolnych miejsc w praktyce nie przynosi oczekiwanego rezultatu. W sieci pojawiły się już zdjęcia, na których widać wygrodzoną przez przewoźnika połowę autobusu i tłoczących się ludzi na drugiej połowie (kompletny brak zrozumienia i zła interpretacja zaleceń, albo mówiąc bardziej dosadnie - kompletny brak myślenia!).

Na szczęście wiele osób, które na co dzień podróżują komunikacją zbiorową, wciąż jest w posiadaniu samochodu, czy motocykla. I w wielu przypadkach takie osoby rezygnują teraz z podróży autobusem, czy tramwajem, wybierając prywatny transport. W swoim samochodzie, czy na motocyklu, jesteśmy bezpieczni. Wraz z nadejściem cieplejszych dni kolejne osoby zaczną podróżować do pracy motocyklem, czy skuterem. Nawet wtedy, kiedy ilość nowych zachorowań zacznie już szybko spadać, minie jeszcze wiele czasu, nim znów poczujemy się bezpiecznie w zatłoczonym autobusie, albo metrze.  

Bardzo ciekawą sytuację zaobserwowano po epidemii koronawirusa w Chinach. Aż dwukrotnie wzrosła tam liczba osób, które decydują się porzucić transport publiczny na konto własnego pojazdu. Nie wiem, czy na aż tak ogromną skalę, ale można się spodziewać, że w Europie wystąpi bardzo podobne zjawisko.

Wiemy przecież, że nie jest to pierwsza, ani też ostatnia pandemia, z jaką przychodzi się zmierzyć ludzkości. Oczywiście możemy liczyć na to, że w przyszłości zostaną wynalezione genialne maseczki filtrujące, które oczyszczą wdychane powietrze ze wszelkie drobnoustrojów, bakterii wirusów i pozwolą wszystkim na swobodne funkcjonowanie, czy korzystanie z komunikacji publicznej również w czasach pandemii. Na ten moment to jednak tylko pobożne życzenia. Takie rozwiązania na szerszą skalę nie istnieją, a sam minister infrastruktury Andrzej Adamczyk apeluje, by zamiast komunikacji zbiorowej wybierać własny pojazd.

Na koniec dodajmy jeszcze tradycyjny apel o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy, aby w tym trudnym czasie nie stanowić dla służb ratowniczych dodatkowego obciążenia. Oni i tak mają już co robić… Wybierajmy własny pojazd, ale minimalizujmy przy tym ryzyko popełnienia błędu i wypadku.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr