tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MotoGP 2022: Miguel Oliveira wygrywa wy¶cig MotoGP o Grand Prix Indonezji

MotoGP 2022: Miguel Oliveira wygrywa wy¶cig MotoGP o Grand Prix Indonezji

Autor: Wojciech Grzesiak 2022.03.20, 10:06 Drukuj

Miguel Oliveira wygrał wyścig klasy MotoGP na torze Mandalika Street Circuit, ale start nie obył się bez przeszkód. Dość powiedzieć, że został opóźniony o ponad godzinę z powodu warunków pogodowych.

Deszcz straszył zawodników już podczas wyścigu Moto2, kiedy to pojawiły się pierwsze krople. Przed startem MotoGP rozpadało się na dobre i start został opóźniony o godzinę i nie pomogła nawet zaklinaczka deszczu. Na polach startowych zabrakło Marca Marqueza, który w sesji rozgrzewkowej zaliczył brutalny high side, doznał urazu głowy i lekarze nie dopuścili go do walki.

W kwalifikacjach klasy królewskiej najszybszy był Fabio Quartararo. Zawodnik Yamahy był najlepszy również na starcie wyścigu. Próbował uciec przed jadącym na drugiej pozycji Miguelem Oliveirą, ale zawodnik KTM nie dawał za wygraną. Na drugim okrążeniu objął prowadzenie i zaczął budować przewagę, ale jeszcze nie był bezpieczny, bo zagrażał mu Jack Miller. W tym czasie Enea Bastianini spadł na 14. miejsce, a z kolei Joan Mir nadrobił 10 pozycji.

Oliveira walczył z Millerem do piątego okrążenia, kiedy to odzyskał prowadzenie i ruszył do ucieczki. Fabio Quartararo wydawał się mieć spore problemy z Rinsem i Zarco, którzy skutecznie go kąsali. Zawodnik Yamahy przez długi czas podążał na piątym miejscu, ale na 15. okrążeniu przystąpił do ataku korzystając z faktu, że Zarco nieskutecznie walczył z Millerem, co skutecznie opóźniało obu zawodników. Cała trójka odstawiła Rinsa, który nie miał szans na walkę o podium. Na 16. okrążeniu Quartararo zaatakował Jacka Millera i zabezpieczył 2. miejsce. Zarco zajął najniższy stopień podium.

Enea Bastianini tym razem znajdował się w okolicach wejścia do pierwszej dziesiątki. Został jednak wzięty w obroty przez braci Binder i braci Espargaro. Ostatecznie dojechał do mety na 11. miejscu. Słabo poradził sobie również Francesco Bagnaia, który ukończył wyścig na 15. pozycji.

Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Enea Bastianini, który ma 30 pkt. Na drugiej pozycji jest Brad Binder z dorobkiem 28 pkt. Pierwszą trójkę zamyka Fabio Quartararo awansujący o 6 pozycji. Ubiegłoroczny mistrz świata ma na koncie 27 pkt. Miguel Oliveira awansował na 4. miejsce i ma 25 pkt.