tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MotoGP 2021: Fabio Quartararo Mistrzem ¦wiata MotoGP po wy¶cigu w Misano

MotoGP 2021: Fabio Quartararo Mistrzem ¦wiata MotoGP po wy¶cigu w Misano

Autor: Wojciech Grzesiak 2021.10.24, 15:00 2 Drukuj

Marc Marquez wygrał wyścig o Grand Prix Emilii-Romanii w Misano, ale największym triumfatorem jest Fabio Quartararo, który przypieczętował tytuł mistrzowski. To pierwszy od 2015 roku tytuł zdobyty przez zawodnika Yamahy.

Francesco Bagnaia wygrał obie tury sobotnich kwalifikacji i startował z pole position. Dla Ducati była to potrójna radość, ponieważ cały pierwszy rząd zajęli właśnie zawodnicy startujący na motocyklach tej marki. Wyścig potoczył się jednak zupełnie inaczej.

Na starcie najlepsi byli Bagnaia i Miller, a Quartararo kończył pierwsze okrążenie na 17. miejscu, podczas gdy Bagnaia prowadził wyścig. Na trzecim okrążeniu Mir i Petrucci wypadli z toru, a Marquez podążał za plecami Millera wywierając na nim presję. Miller zaliczył uślizg przedniego koła i na czwartym okrążeniu wypadł z toru. Quartararo w tym czasie był na 11. pozycji.

Kolejne okrążenia upłynęły na szachowym pojedynku, który toczyli prowadzący Bagnaia i podążający za nim Marquez. W tym czasie Quartararo przebijał się do przodu, aż w końcu znalazł się na piątym miejscu. Kiedy wydawało się, że nic nas już nie zaskoczy, to na 23. okrążeniu z toru wypadł Pecco Bagnaia. Ten upadek oznaczał koniec marzeń o tytule mistrzowskim zwłaszcza, że na trzecie miejsce awansował Quartararo.

Za Quartararo podążał Enea Bastianini, który nie zamierzał odpuścić francuskiemu zawodnikowi. Duet starł się na ostatnim okrążeniu, ale Quartararo przytomnie nie dał wciągnąć się w walkę i co prawda ukończył wyścig na czwartej pozycji, ale jednocześnie przypieczętował tytuł mistrzowski. Wyścig wygrał bezbłędny Marquez, a drugie miejsce zajął Pol Espargaro, więc team Repsol Honda ma powody do zadowolenia.

W sezonie 2021 Fabio Quartararo stawał na podium 10 razy, w tym 5 razy pojawił się jako zwycięzca wyścigu. Ostatni raz Quartararo wygrał jednak dopiero w Wielkiej Brytanii, a w tym czasie do ofensywy przeszedł Bagnaia. Zawodnik Ducati miał spore szanse by powalczyć o tytuł i gdyby nie wypadek to z pewnością mielibyśmy emocjonującą końcówkę sezonu. W przypadku Fabio Quartararo zdobycie tytułu to ciekawy i wyjątkowy wyczyn, ponieważ nie był mistrzem w żadnej z klas pośrednich.