tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mistrzostwa Polski w Moście - kolejna lekcja pokory NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Mistrzostwa Polski w Moście - kolejna lekcja pokory

Autor: Lovtza 2010.07.27, 12:32 33 Drukuj

Most, podobnie jak Słowacja obnażył jakąś niezrozumiałą tegoroczną niemoc naszych zawodników

W miniony weekend na czeskim torze Most odbyła się trzecia runda Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski. Niestety nie spełniły się nasze nadzieje na dobry występ biało-czerwonych. Mimo, że na torze w Moście mistrzostwa Polski goszczą od wielu lat i zawodnicy znają go prawie tak dobrze, jak Poznań kibice musieli przełknąć gorzką pigułkę. Same wyścigi były natomiast wybitnie interesujące.

NAS Analytics TAG

Superbike

Już po treningach było wiadomo, że jedyną nadzieją na dobry występ w towarzystwie zawodników Alpe Adria będzie Paweł Szkopek i zagraniczni zawodnicy polskiego zespołu Suzuki GRANDys duo. Pojedynki tego „zestawu” w klasie Superbike są ozdobą tegorocznego WMMP. Pięknie było w Brnie, na Słowacji zabawę popsuł defekt Gwena Giabbaniego i w Moście znów liczyliśmy na emocje. Te już były podczas kwalifikacji, które wygrał właśnie Szkopek, ale analiza czasów jego rywali z pierwszej linii na oponach wyścigowych stawiała pod znakiem zapytania szanse Pawła na zwycięstwo. W niedzielę okazało się, że matematyka nie kłamie i nawet ułańska fantazja czasami nie wystarcza. Jednak sam wyścig był wybitnie interesujący. Już w pierwszym zakręcie doszło do kontaktu Szkopka i nowego zawodnika Suzuki GRANDys duo, Gregorego Junoda. Młody Szwajcar, który zastępował w niedzielę Giabbaniego popisał się równie fantastycznym startem jak Paweł i karkołomnym hamowaniem. W pierwszym zakręcie obaj zawodnicy byli sporo przed konkurencją, ale każdy z nich chciał być pierwszy i doszło do kontaktu. Paweł pełnym gazem przeszedł przez żwir i wrócił na pozycję lidera, Junod wyhamował i pojechał nitką toru oddając kilka pozycji. Chwilę później Szkopek był już trzeci, ponieważ wyprzedzili go Michal Filla i Andy Meklau. Swój festiwal wyprzedzania urządził też Junod, który na końcu pierwszego okrążenia był już na plecach Szkopka, żeby na drugim połknąć Polaka. Zrobił to co ciekawe z dużą łatwością wykręcając przy okazji najlepsze okrążenie wyścigu premiujące go jednym punktem. Paweł wyraźnie chciał gonić czołową trójkę, ale tego dnia Filla, Meklau i Junod grali w innej lidze. Meklau i Filla udowodnili to wcześniej w wyścigu klasy Superstock 1000, ale o tym za chwilę. Dwudziestodwuletni Junod bez kompleksów wyprzedził swojego utytułowanego kolegę z zespołu i zabrał się za atakowanie Filli. Wyszedł nawet na prowadzenie, ale piekielnie szybkie BMW Czecha na prostych odrabiało straty. Ataki trwały do samego końca wyścigu, a różnica na mecie między Fillą, a Junodem wyniosła cztery dziesiąte sekundy. Meklau na dwa okrążenia przed końcem wyraźnie zaczął się ślizgać i puścił młodszych przodem obserwując rozwój sytuacji. Szkopek na mecie zameldował się dopiero piętnaście sekund po najlepszych. Siódmy był Irek Sikora, a dziewiąty Bartek Wiczyński.

Po tym wyścigu Paweł Szkopek spadł na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej WMMP i powiększył przewagę nad nieobecnym w Moście Giabbanim do zaledwie dwudziestu sześciu punktów. To za mało, żeby spokojnie dowieźć tytuł do końca sezonu. Na podium rozumiał to chyba sam zainteresowany, ponieważ uśmiechnął się tylko do pamiątkowego zdjęcia. Na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej awansował Andy Meklau, szóste należy teraz do Junoda, a siódme do Giabbaniego. Irek Sikora awansował na dziewiątą lokatę, a reszta Polaków jest poza pierwszą dziesiątką.

Superstock 1000

Widowiskowy był też wyścig klasy Superstock 1000. Tu „polskie” emocje towarzyszyły głownie przejazdowi przez pierwszą szykanę, gdzie zderzyli się Adam Badziak i Paweł Górka. Lider zespołu Yamaha POLand POSITION utrzymał się na kołach, ale uszkodzony motocykl zmusił go do wycofania się z zawodów. Górka też niezbyt ucierpiał, ale przeżył kolejne chwile grozy, gdy najpierw jego motocykl podniósł się z ziemi i ściął jeszcze jednego rywala, a on sam został potrącony przez Sławka Janusa. Na czele wyścigu harcowali już wtedy Meklau i Filla. Zmieniali się na prowadzeniu i gdy Filla nadrabiał coś na prostych, Meklau niwelował to wspaniałymi hamowaniami. Walka toczyła się praktycznie na każdym zakręcie, ale na ostatnich spryt i doświadczenie Mistrza Polski wzięły górę. Meklau pokonał Czecha o dwie dziesiąte sekundy. Najlepszym wyznacznikiem tego, jak mocne tempo pokazali liderzy jest fakt, że dwunasty na mecie Marcin Dąbrowski był już zdublowany! Jako szósty na metę przyjechał Irek Sikora, ale do Meklaua stracił czterdzieści sekund. Siódme miejsce przypadło Waldkowi Chełkowskiemu, ósmy był Piotr Betlej i kolejno Piotr Stachowiak, Jurek Berger, Sławomir Janus oraz dwunasty Marcin Dąbrowski.

Po trudnym zwycięstwie i z najlepszym czasem jednego okrążenia w wyścigu Meklau wrócił na pozycję lidera klasyfikacji generalnej WMMP, mimo, że jak pamiętamy nie startował na Słowacji. Szóste miejsce mimo zerowego dorobku punktowego utrzymał Adam Badziak, ale traci już do lidera dwadzieścia dziewięć punktów. Siódmy jest Betlej, ósmy Chełkowski, dziewiąty Stachowiak.

Supersport i Superstock 600

W klasie Supersport, podobnie jak na Słowacji przykro było patrzeć na popisy naszych zawodników. Najlepszy z nich, Marek Szkopek był siódmy, a Bukowski ósmy, ale ich strata do najlepszych była duża. Ciekawą walkę stoczył Marcin Kałdowski z Mariuszem Kondratowiczem. Ostatecznie wygrało doświadczenie tego pierwszego, ale nagrodą było tylko pięć punktów za jedenaste miejsce. W klasyfikacji generalnej Daniel Bukowski jest nadal czwarty, ale to głównie zasługa drugiego miejsca podczas deszczowych zawodów w Brnie. Szkopek jest siódmy, a Kondratowicz ósmy.

W klasie Junior Superstock 600 po raz drugi z rzędu dość łatwe zwycięstwo odniósł Sebastian Zieliński. Podopieczny Bogdanka Racing jest już drugi w klasyfikacji generalnej i traci cztery punkty do Artura Wielebskiego, który w Moście był drugi. Trzeci w Czechach i klasyfikacji generalnej jest Mateusz Korobacz. Niestety oglądanie wyścigów tej klasy nie budzi wielkich emocji, może wyłączając samych zainteresowanych i ich zespoły. Jak na Słowacji młodzi koncentrują się na pozycjach między sobą i jadą w odległościach. Z rywalami zagranicznymi wyprzedzają się głownie na początku, gdy wszyscy jadą w grupie i trzeba ją rozprowadzić. Później wyścig się kończy.

Puchary

Piątkowe wyścigi klas Pucharu Polski odbywały się po mokrym torze i w Rookie 600 znów wygrał Adrian Pasek. Podopieczny Yamaha POLand POSITION zaraz po zawodach pojechał na Grand Prix Niemiec F1, żeby swoim motocyklem stunterskim zaprezentować się publiczności przed zawodami. W Rookie 1000 najlepszy po wodzie był Klaudiusz Iciek i korzystając z nieukończenia wyścigu przez najlepszego w ostatnich wyścigach Krzysztofa Kubisia został liderem klasyfikacji generalnej.

Most, podobnie jak Słowacja obnażył jakąś niezrozumiałą tegoroczną niemoc naszych zawodników. Usprawiedliwienia pod nazwą „obcy tor” jest przynajmniej naciągane, bo przecież wyścigi polegają na nauce nowych obiektów i jeździe po nich szybko. Za dwa tygodnie WMMP wracają do Poznania, ale będzie to też runda Alpe Adria. Jeśli wtedy powtórzą się wyniki z zagranicznych rund będzie już trzeba mówić o porażce…

Pełne wyniki zobacz TUTAJ

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia

Wsparcie działu:

yam paw

Dołącz do naszych partnerów

meklau superstock 1000 wyscig most iv runda wmmp 2010pasek prowadzi rookie 600 wyscig most iv runda wmmp 2010
oskaldowicz superbike wyscig most iv runda wmmp 2010start rookie 600 wyscig most iv runda wmmp 2010
prowadzacy greg superbike wyscig most iv runda wmmp 2010start rookie 1000 wyscig most iv runda wmmp 2010
rookie 1000 wyscig most iv runda wmmp 2010sikora superbike wyscig most iv runda wmmp 2010
szkopek superbike wyscig most iv runda wmmp 2010start superbike wytscig most iv runda wmmp 2010
szkopek supersport wyscig most iv runda wmmp 2010natalia florek rookie 600 wyscig most iv runda wmmp 2010
bukowski supersport wyscig most iv runda wmmp 2010adam badziak superstock 1000 wyscig most iv runda wmmp 2010
assmann rookie 600 wyscig most iv runda wmmp 2010daniel bukowski supersport wyscig most iv runda wmmp 2010
gleba rookie 600 wyscig most iv runda wmmp 2010irek sikora superbike wyscig most iv runda wmmp 2010
andy meklau superstock 1000 wyscig most iv runda wmmp 2010assmann most iv runda wmmp 2010
adam badziak most iv runda wmmp 2010durynek most iv runda wmmp 2010
greg superbike wyscig most iv runda wmmp 2010guma meklau most iv runda wmmp 2010
irek sikora most iv runda wmmp 2010gorka most iv runda wmmp 2010
jazda pasek yamaha most iv runda wmmp 2010kolano daniel bukowski most iv runda wmmp 2010
kolano kondratowicz most iv runda wmmp 2010kondratowicz supersport wyscig most iv runda wmmp 2010
kropiwnicki most iv runda wmmp 2010maro szkopek most iv runda wmmp 2010
mateusz korobacz most iv runda wmmp 2010michal irzyk most iv runda wmmp 2010
sikora superstock 1000 wyscig most iv runda wmmp 2010rutmar most iv runda wmmp 2010
szczypka most iv runda wmmp 2010team szkopek most iv runda wmmp 2010
walka bukowski supersport wyscig most iv runda wmmp 2010wielebski most iv runda wmmp 2010
wygrywa meklau superstock 1000 wyscig most iv runda wmmp 2010wyscig superbike wyscig most iv runda wmmp 2010
yon hammel most iv runda wmmp 2010zakret kondratowicz most iv runda wmmp 2010
andy meklau most iv runda wmmp 2010bmw most iv runda wmmp 2010
Komentarze 9
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę