tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Martwe pola i zawirowania, czyli motocykl kontra ciarwka
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Martwe pola i zawirowania, czyli motocykl kontra ciarwka

Autor: Raff 2020.03.21, 17:29 1 Drukuj

Martwe pole to obszar, którego kierowca nie widzi w lusterkach bocznych. W przypadku ciężarówki jest on tak duży, że bez problemu zmieści się tam motocykl. A to nie koniec zagrożeń związanych z jazdą w pobliżu dużych pojazdów.

Przewrotny tytuł "motocykl kontra ciężarówka" wywołuje w nas jednoznaczne skojarzenia - to oczywiste, że jednoślad nie ma żadnych szans w takim starciu. Jako motocykliści możemy jednak zrobić bardzo wiele, by uniknąć takiego starcia.

NAS Analytics TAG

Martwe pola

Ciężarówki mają ogromne martwe pola. W wielu z nich w takim obszarze bez problemu zmieści się nie tylko motocykl z kuframi, ale nawet mały samochód. Mając świadomość istnienia martwych pól, możemy ich unikać i dzięki temu pozostać widocznymi dla kierowcy. Zamieszczony obok rysunek wskazuje gdzie pozostajemy niewidoczni dla kierowcy patrzącego w lusterka.

Poza oczywistym tyłem ciężarówki, istnieją jednak jeszcze trzy miejsca, gdzie możemy pozostać niezauważeni dla kierowcy - to trójkąty biegnące od linii bocznych okien pojazdu w tył oraz przód pojazdu. Warto pamiętać o tych obszarach podczas wyprzedzania ciężarówek oraz gdy ustawiamy się na pole position w korku tuż przed ciężarówką. Jeśli szybko nie wystartujemy, kierowca może na nas najechać, bo po prostu nie zauważy motocykla.

Zawirowania

Ogromna masa o mało aerodynamicznym kształcie, jaką jest naczepa ciężarówki, tworzy podczas jazdy niebezpieczne zawirowania. Mogą one zaburzać trajektorię jazdy motocykla. Jeśli nie spodziewasz się tego zjawiska lub nie masz wprawy w jego opanowaniu, może okazać się ono niebezpieczne, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych.

Najbardziej zdradliwy jest moment wyprzedzania ciężarówki. W okolicach tylnego koła występują prądy odpychające, kiedy powietrze odbija się od koła. Kiedy kontynuujemy wyprzedzanie, możemy doświadczyć prądów o przeciwnym kierunku, powodowanych przez podciśnienie wytworzone pod naczepą.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr