tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Martwe pola i zawirowania, czyli motocykl kontra ciarwka
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Martwe pola i zawirowania, czyli motocykl kontra ciarwka

Autor: Raff 2020.03.21, 17:29 1 Drukuj

Martwe pole to obszar, którego kierowca nie widzi w lusterkach bocznych. W przypadku ciężarówki jest on tak duży, że bez problemu zmieści się tam motocykl. A to nie koniec zagrożeń związanych z jazdą w pobliżu dużych pojazdów.

Przewrotny tytuł "motocykl kontra ciężarówka" wywołuje w nas jednoznaczne skojarzenia - to oczywiste, że jednoślad nie ma żadnych szans w takim starciu. Jako motocykliści możemy jednak zrobić bardzo wiele, by uniknąć takiego starcia.

NAS Analytics TAG

Martwe pola

Ciężarówki mają ogromne martwe pola. W wielu z nich w takim obszarze bez problemu zmieści się nie tylko motocykl z kuframi, ale nawet mały samochód. Mając świadomość istnienia martwych pól, możemy ich unikać i dzięki temu pozostać widocznymi dla kierowcy. Zamieszczony obok rysunek wskazuje gdzie pozostajemy niewidoczni dla kierowcy patrzącego w lusterka.

Poza oczywistym tyłem ciężarówki, istnieją jednak jeszcze trzy miejsca, gdzie możemy pozostać niezauważeni dla kierowcy - to trójkąty biegnące od linii bocznych okien pojazdu w tył oraz przód pojazdu. Warto pamiętać o tych obszarach podczas wyprzedzania ciężarówek oraz gdy ustawiamy się na pole position w korku tuż przed ciężarówką. Jeśli szybko nie wystartujemy, kierowca może na nas najechać, bo po prostu nie zauważy motocykla.

Zawirowania

Ogromna masa o mało aerodynamicznym kształcie, jaką jest naczepa ciężarówki, tworzy podczas jazdy niebezpieczne zawirowania. Mogą one zaburzać trajektorię jazdy motocykla. Jeśli nie spodziewasz się tego zjawiska lub nie masz wprawy w jego opanowaniu, może okazać się ono niebezpieczne, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych.

Najbardziej zdradliwy jest moment wyprzedzania ciężarówki. W okolicach tylnego koła występują prądy odpychające, kiedy powietrze odbija się od koła. Kiedy kontynuujemy wyprzedzanie, możemy doświadczyć prądów o przeciwnym kierunku, powodowanych przez podciśnienie wytworzone pod naczepą.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr