tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Malaguti XTM 125 i XTM 50 - w lekki teren, bez prawa jazdy kat. A [FILM]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Malaguti XTM 125 i XTM 50 - w lekki teren, bez prawa jazdy kat. A [FILM]

Autor: Barry 2020.09.03, 13:45 1 Drukuj

Testujemy dwa lekkie motocykle terenowe - Malaguti XTM 50 oraz jego nieco większego i mocniejszego brata, czyli Malaguti XTM 125. Przy okazji przypominamy również, kto może jeździć motorowerem bez prawa jazdy.

Malaguti specjalizuje się w produkcji motocykli i skuterów o niewielkich pojemnościach. Mamy wśród nich Malaguti XTM 125 oraz XTM 50, a także ich typowo asfaltowe odpowiedniki, na kołach supermoto, czyli modele XSM 125 i XSM 50. Tym razem skupiliśmy się jednak na motocyklach do jazdy nie tylko po drogach utwardzonych, ale też w lekkim terenie.

NAS Analytics TAG

Malaguti XTM 50 oraz XTM 125 są wyposażone w szprychowe koła i kostkowe opony o dość wysokiej dzielności terenowej. Motorower jest napędzany przez silnik dwusuwowy. Wersja XTM 125 ma czterosuwową jednostkę o mocy 15 KM.

Malaguti XTM 50 i XTM 125 nie są wyczynowymi crossówkami. Nie służą do ostrej, sportowej jazdy w ciężkim terenie. To zdecydowanie motocykle do szeroko pojętej rekreacji. Użytkowe pojazdy do pokonywania niewielkich dystansów poza drogami utwardzonymi. Jednocześnie jest to dobry pomysł na rozpoczęcie przygody z tego typu sprzętami. Pewnego rodzaju przedsionek do świata enduro.

Malaguti XTM 50

Malaguti XTM 50 oferuje 2,3 kW mocy przy 10 750 obr./min. To oznacza około 3 KM. Wydech zgrabnie poprowadzono pod kanapą. Masa własna XTM 50 z paliwem wynosi 113 kg. Do dyspozycji mamy tu hamulce tarczowe.

Gabarytowo XTM 50 nie odstaje wyraźnie od większych i mocniejszych kolegów w swojej klasie. Niech nie zmyli was niewielka moc silnika, to nie jest pit bike. Nawet osoba o wzroście około 180 cm powinna czuć się za kierownicą dość swobodnie.

Identycznymi parametrami dysponuje wersja supermoto, czyli model XSM 50. Różnica polega jedynie na kołach i oponach (XSM 50 ma odlewane felgi i typowo szosowe opony).

Malaguti XTM 125

Malaguti XTM 125 oferuje 11 kW, czyli 15 KM mocy przy 10 750 obr./min. W stanie gotowym do jazdy waży dokładnie 124 kg. Tu również mamy do dyspozycji hamulce tarczowe, choć w porównaniu do wersji XTM 50, dostajemy tarcze o większej średnicy.

Zarówno XTM 50, jak i XTM 125 mają kombinowany układ hamulcowy. Temat został szerzej omówiony w powyższym filmie z testu.

Spalanie w XTM 125 deklarowane przez producenta to 3,3 l/100 km. W przypadku zabawy w terenie i nieco śmielszego odkręcania roll-gazu do tej wartości trzeba doliczyć około 0,5 l.

Kto może jeździć motorowerem bez prawa jazdy?

Do dnia 19 stycznia 2013 roku do jazdy motorowerem (np. testowanym Malaguti XTM 50) wystarczyło mieć ukończone 18 lat i posiadać dowód osobisty. Nie była wymagana żadna kategoria prawa jazdy. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana była karta motorowerowa (mogły ją otrzymać osoby od 13 roku życia).

W styczniu 2013 roku przepisy zmieniono, wprowadzając dodatkowo kategorię AM, uprawniającą do jazdy motorowerem. Prawo jazdy kategorii AM można uzyskać po ukończeniu 14 roku życia. Od roku 2013 samo ukończenie 18 roku życia i posiadanie dowodu osobistego nie wystarcza już do jazdy motorowerem. Prawo nie działa jednak wstecz, dlatego wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia przed 19 stycznia 2013 roku, mogą legalnie jeździć motorowerem, bez jakiejkolwiek kategorii prawa jazdy.

Przypomnijmy również, że w świetle prawa motorower to pojazd dwu- lub trzykołowy, którego silnik nie przekracza pojemności 50 cm3, a jego moc nie przekracza 4 kW. Dodatkowo prędkość maksymalna motoroweru nie może być większa niż 45 km/h.

Kto może jeździć motocyklem klasy 125 cm3?

W myśl obowiązujących przepisów motocykl z silnikiem o pojemności 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 15 KM (Malaguti XTM 125 do nich należy) może prowadzić każda osoba, która posiada samochodowe prawo jazdy (kategoria B) od przynajmniej 3 lat. Oczywiście takim sprzętem mogą jeździć również osoby nieposiadające samochodowego prawa jazdy, ale wtedy konieczne jest prawo jazdy kategorii A, czy A2.

Więcej o motocyklach Malaguti na stronie importera: www.4cvmoto.pl/malaguti/

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr