tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Inspektorzy ITD musieli zaj si mierdzc spraw. Na jezdni lay si fekalia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Inspektorzy ITD musieli zaj si mierdzc spraw. Na jezdni lay si fekalia

Autor: Andrzej Sitek 2021.09.13, 13:42 1 Drukuj

Żwir lub piasek zalegający na zjazdach z rond lub zakrętach dróg, to stałe niebezpieczeństwo dla motocyklistów. Czyjeś niedbalstwo może doprowadzić do wywrócenia motocykla na niestabilnym materiale. Kolejnym problemem są plamy oleju, ale dolnośląscy inspektorzy ITD natknęli się na pojazd, z którego na asfalt lały się… fekalia.

Sytuacja miała miejsce kilka dni temu w podwrocławskich Siechnicach, gdzie funkcjonariusze ITD patrolowali drogi na motocyklach służbowych. Ich obecność nie była przypadkowa. O interwencję wnioskowali sami mieszkańcy miejscowości, którzy alarmowali służby o zanieczyszczaniu okolicznych dróg przez samochody ciężarowe.

NAS Analytics TAG

Na ul. Zachodniej w Siechnicach inspektorzy zatrzymali ciężarówkę z beczką asenizacyjną (przewożącą ścieki) i wywrotkę z ładunkiem sypkim. W obydwu przypadkach przewożony ładunek nie był właściwie zabezpieczony.

Ścieki z beczkowozu wylewały się częściowo na jezdnię. Ciężarówka nie miała również sprawnych świateł cofania i tablicy rejestracyjnej. Z tego powodu został zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu.

Za niezabezpieczenie ładunku plandeką oraz przewożenie ładunku o odrażającej woni bez odpowiedniego zabezpieczenia, inspektorzy dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego ukarali kierowców mandatami.

Zanieczyszczenie drogi jest kwalifikowane jako wykroczenie określone w art. 91 Kodeksu Wykroczeń, za które grozi kara grzywny do 1500 zł. Co ciekawe, kara obejmuje również oczyszczenie drogi, zatem formalnie usunięcie nieczystości z jezdni powinna zająć sie firma, do której należy beczkowóz z fekaliami.   

Istnieje również sankcja karna o nieco mniejszej wadze, tj. mandat karny do 200 złotych, który nakładany jest za zaśmiecanie lub zanieczyszczanie drogi publicznej na podstawie art.45 ust.1 pkt 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Nie zapominajmy o wspomnianych na wstępie kwestiach związanych z ewentualną odpowiedzialnością karną i cywilno-prawną za spowodowanie wypadku lub kolizji drogowej na skutek udowodnionego wpływu zanieczyszczenia drogi, np. z powodu poślizgu na warstwie żwiru, który wysypiał się z ciężarówki w trakcie przewozu.

Wszczęcie postępowania z powyższych tytułów może nastąpić z urzędu lub na wniosek zarządcy drogi, jak również po otrzymaniu "donosu obywatelskiego". Ale nie powinniśmy traktować takich sytuacji jako denuncjacji, bo to nie jest błaha sprawa. Warto o tym pamiętać.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr