tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 IOM TT 2022: Peter Hickman z dwiema wygranymi i kolejne tragiczne wypadki
motul belka 950
motul belka 420

IOM TT 2022: Peter Hickman z dwiema wygranymi i kolejne tragiczne wypadki

Autor: Wojciech Grzesiak 2022.06.07, 08:22 Drukuj

Na Wyspie Man odbyły się już pierwsze wyścigi, w których startowały klasy Superstock, Superbike, Supersport oraz Sidecar. Niestety nie obyło się również bez kolejnych tragicznych w skutkach wypadków, w których zginęły dwie osoby.

Jako pierwsza swoje zmagania rozpoczęła klasa Superbike, której wyścig odbył się w sobotę. Zawodnicy startowali na dystansie sześciu okrążeń, a triumfatorem był Peter Hickman, który dotarł do mety przed Deanem Harrisonem i Michaelem Dunlopem. Zawodnik Gas Monkey Garage by FHO Racing BMW przez cały czas miał doskonałe tempo i przekroczył linię mety z przewagą 39,9 s nad Harrisonem. Najszybsze okrążenie pokonał ze średnią prędkością 133.461 mph (214.784 km/h). Harrison z kolei odstawił Dunlopa o 17 s.

W rozegranym 6 czerwca wyścigu Supersport zwycięzcą został Michael Dunlop i była to jego 20. wygrana w Isle of Man Tourist Trophy. Dodatkowo zawodnik ustanowił nowy rekord okrążenia dla tej klasy i wynosi on 122.475 mph (197.104 km/h). Drugi na metę przyjechał Dean Harrison, a trzeci był Peter Hickman, który walczył z Lee Johnstonem i Jamesem Hillierem. Tym razem walka była bardziej wyrównana, ponieważ różnica pomiędzy pierwszym i drugim miejscem wynosiła zaledwie 5.6 s.

Również w poniedziałek odbył się wyścig klasy Sidecar, gdzie zwycięstwo zgarnęła załoga w składzie Ben i Tom Birchall. Nie tylko było to ich 11. zwycięstwo, ale również 8. z rzędu. Drugie miejsce zajęła załoga Ryan i Callum Crowe, dla których był to dopiero drugi start. Ich przewaga na mecie nad 3. miejscem wynosiła zaledwie 0.11 s nad duetem Pete Founds/Jevan Walmsley.

Ostatnim poniedziałkowym wyścigiem były zmagania klasy Superstock, które wygrał Peter Hickman, a podium uzupełnili Conor Cummins i Davey Todd. Wyścig odbył się z opóźnieniem, więc został skrócony do dystansu trzech okrążeń z obowiązkowym zjazdem na pit stop po pierwszym kółku. Hickman znowu był w stanie wypracować mocną przewagę i już na pierwszym okrążeniu wynosiła ona 12,7 s nad Toddem, a po wyjeździe z pit stopu skurczyła się nieznacznie do 9,5 s.

W minionych dniach doszło również do kolejnych tragicznych wypadków. W dniu 4 czerwca załoga w składzie Oliver Lavorel i Cesar Chanel wypadła z drogi w punkcie Ago's Leap podczas pierwszego okrążenia wyścigu, który z tego powodu został przesunięty na 6 czerwca. W wyniku wypadku zginął Oliver Lavorel, a Cesar Chanel został przetransportowany do szpitala. W poniedziałek zginął Davy Morgan, który miał wypadek podczas ostatniego okrążenia wyścigu Supersport. Morgan był doświadczonym zawodnikiem, mającym za sobą 49 startów.