tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Dania chce koca motoryzacji jak znamy. Bez motocykli i samochodw zasilanych benzyn
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Dania chce koca motoryzacji jak znamy. Bez motocykli i samochodw zasilanych benzyn

Autor: Andrzej Sitek 2021.06.09, 14:24 2 Drukuj

Dwa lata temu Dania wezwała kraje członkowskie Unii Europejskiej do opracowania strategii wycofywania z użytku samochodów z silnikami diesla i benzynowymi, w tym zakazu sprzedaży tych pojazdów na szczeblu krajowym do 2030 r. Teraz chce bezwzględnego zakazu, a wszystko po to, aby ratować klimat.

Władze Danii pragną, aby do 2050 roku Europa stała się pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie. Aby osiągnąć ten cel sektor transportu musi zmniejszyć swoje emisje CO2. Pomysły duńskich urzędników są zbieżne z planami władz UE, które oczekują ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 40 proc. do 2030 r. i do poziomu zerowego netto w 2050. 

NAS Analytics TAG

Gdybyśmy dziś przekazali całą władzę Danii, jutro musielibyśmy porzucić nasze samochody i motocykle na rzecz rowerów i pojazdów o napędzie elektrycznym. To idealny świat duńskich zielonych, w którym emisja dwutlenku została zatrzymana, a ludzkość wreszcie może odetchnąć pełną piersią. Tylko, że to nie takie proste.

Po pierwsze Dania nie chce przyjąć do wiadomości, że przejechanie samochodem elektrycznym 100 km generuje 20 kg CO2. Tyle samo, ile spora benzynowa terenówka. To nie koniec złych wieści dla opanowanych zieloną wizją świata polityków najmniejszego z państw nordyckich.

Duńczycy nie dostrzegają też faktu, że produkcja jednej baterii do samochodu marki Tesla uwalnia do atmosfery tyle dwutlenku węgla, ile 8 lat jazdy samochodem na benzynę. Nawet jeśli uwzględnimy potencjalny rozwój technologii akumulatorów, który mógłby zmienić ten niekorzystny bilans na korzyść pojazdów elektrycznych, to wciąż pozostają inne, bardzo ważne tematy.

Co z milionami osób pracujących w sektorze motoryzacyjnym? Czy Dania znajdzie dla nich wszystkich pracę przy produkcji akumulatorów i e-pojazdów? Co z największymi dystrybutorami CO2 na świecie, Chinami, Indiami, USA czy Rosją?

Gdzie w planie Danii miejsce na przemysł węglowo-cementowy, spalanie węgla kamiennego i brunatnego, gdzie za połowę emisji CO2 na świecie odpowiada właśnie ten proceder?   

Oczywiście pomysły i propozycje rozwiązania tych problemów w skali nie tylko europejskiej, ale i globalnej wciąż powstają. Być może w najbliższych latach przyniosą jakieś zmiany, chociaż niekoniecznie rewolucyjne, natomiast prosta blokada produkcji i sprzedaży pojazdów o napędzie konwencjonalnym rozwiązaniem nie jest. Najwyżej małą łatką na wielkim jak cały świat problemie. Łatką, która i tak odpadnie.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr