tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czy motocyklem 125 mona jedzi po autostradzie? Z jak prdkoci?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Czy motocyklem 125 mona jedzi po autostradzie? Z jak prdkoci?

Autor: Wojtek Grzesiak 2024.02.19, 17:52 2 Drukuj

W Polsce mamy coraz więcej dróg ekspresowych i autostrad. Co roku motocykle klasy 125 stanowią najliczniejszą grupę rejestrowanych nowych jednośladów. Drogi szybkiego ruchu kojarzą nam się z dynamiczną i płynną jazdą. Czy w takim razie motocyklem klasy 125 można poruszać się po autostradzie?

W samym tylko 2023 r. zarejestrowano 11 195 nowych motocykli klasy 125 - to o 7,9 proc. więcej niż w 2022 r., kiedy wynik wynosił 10 373 rejestracje. W Polsce mamy też ponad 1,7 tys. autostrad i ponad 2,8 tys. km dróg ekspresowych. Motocykle klasy 125 to dla jednych wstęp do motocyklizmu, a dla innych po prostu możliwość sprawnego poruszania się po mieście i poza nim w celu załatwienia ważnych spraw lub np. dojazdu do pracy albo na uczelnię. Rosnąca sieć dróg szybkiego ruchu, gdzie niektóre są zbudowane w śladzie starych krajówek, sprawia, że często nie da się dotrzeć do celu bez wjazdu np. na ekspresówkę.

NAS Analytics TAG

Jakie prawo jazdy na motocykl 125?

Do 2013 r. motocykle klasy 125 były zarezerwowane tylko dla osób posiadających motocyklowe prawo jazdy. Jednak rok ten przyniósł przełom i uwolnienie 125-tek. To wtedy weszły w życie przepisy, dzięki którym motocykle klasy 125 są dostępne dla tych, którzy mają prawo jazdy kat. B co najmniej od 3 lat. Druga opcja to posiadanie prawa jazdy kat. A1. Mogą je zdobyć osoby, które ukończyły 16 lat. W przypadku nieletnich, do przystąpienia do egzaminu wymagana jest zgoda rodziców lub prawnych opiekunów. Prawo jazdy kat. A1 to oczywiście najniższy próg wejścia, bo motocyklami z silnikiem o pojemności 125 cm3 mogą się poruszać również posiadacze prawa jazdy kat. A2 i A.

Jaką prędkość rozwijają motocykle 125?

Żeby móc poruszać się motocyklem klasy 125, mając prawo jazdy kat. B co najmniej od 3 lat lub prawo jazdy kat. A1, pojemność silnika nie może przekraczać 125 cm3, moc nie może być większa niż 15 KM, a stosunek mocy do masy własnej musi wynosić do 0,1 kW / kg. W przypadku kat. A1 dopuszczone są motocykle trójkołowe o mocy do 20,4 KM. Od 2019 r. mając prawo jazdy kat. B od conajmniej 3 lat, można też prowadzić mocniejsze trójkołowce, ale nie będziemy teraz poruszać tej kwestii.

Najsłabsze dostępne na rynku motocykle z silnikami o pojemności z przedziału od 120 do 125 cm3 mają moc ok. 8 KM, a najmocniejsze ok. 15 KM. Ciężko jednoznacznie określić maksymalną prędkość, bo ta potrafi wynosić nawet 120 km/h. Motocykle z silnikami o mocy ok. 10 do 12 KM według danych producentów rozpędzają się do ok. 90 km/h.

Czym jest autostrada, a czym droga ekspresowa?

Definicje autostrady i drogi ekspresowej znajdziecie w art. 2 Ustawy prawo o ruchu drogowym. Autostrada oznacza drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jedni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep.

Droga ekspresowa z kolei to droga dwu- lub jednojezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych.

Czy motocyklem 125 można jeździć po autostradzie?

Jeżeli chcecie wyruszyć swoim motocyklem klasy 125 na autostradę, to mamy dla was dobre wieści. Po autostradzie mogą poruszać się tylko samochody i motocykle, a jednoślady klasy 125 są prawnie zakwalifikowane do tej drugiej grupy. Zabroniony jest jedynie ruch rowerów, motorowerów, ciągników i wozów konnych. To oznacza, że korzystając ze swojej 125-tki, możecie uwzględnić autostradę w swoich planach. Podobnie jest w przypadku drogi ekspresowej, gdzie również dopuszczony jest tylko ruch pojazdów samochodowych. W obu przypadkach nie ma określonej prędkości minimalnej, ale pojazd musi być zdolny do osiągnięcia prędkości co najmniej 40 km/h. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr