tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 AMA Supercross: szaleñstwo w Houston. Wyniki drugiej rundy sezonu [VIDEO]

AMA Supercross: szaleñstwo w Houston. Wyniki drugiej rundy sezonu [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2021.01.20, 11:39 Drukuj

To była szalona noc w Houston. Tylu nieprzewidzianych zwrotów akcji, chyba nikt się nie spodziewał. Pomimo pewnych wątpliwości, i wciąż nieoficjalnych wyników w klasie SX450, to był wieczór wypełniony świetnym ściganiem.

W klasie SX450, urzędujący mistrz,  Eli Tomac zakończył drugą rundę zwycięstwem, odbijając się po nijakiej 13. pozycji spowodowanej upadkiem w minioną sobotę. Jednak niech was nie zmyli finałowy rezultat, poniewaz po tym jak bramki opadły prowadził Chase Sexton, a za nim jechał Adam Cianciarulo. Obaj dość szybko odstawili na pierwszych okrążeniach Tomaca, który jechał jako trzeci. Niestety, najpierw upadek w sekcji piasku zaliczył Cianciarulo i stracił sporo pozycji, następnie poważnie wyglądający upadek miał Chase Sexton. Chase, mocno uderzył o ziemię i nie dokończył wyścigu. Ciekawe jest to, że kiedy powiewała żółta flaga, Eli Tomac wykonał skok, co naszym zdaniem powinno skutkować karą i relegacją na dalsze pozycje.

Po tym jak obaj liderzy zniknęli z horyzontu, Tomaca dogonił Zach Osborne, który przez dłuższy czas naciskał na zawodnika Kawasaki. Niestety, Zach popełnił błąd, upadł i stracił szansę na walkę o zwycięstwo. Pod koniec wyścigu, debiutujący w tym sezonie w klasie SX450, Dylan Ferrandis mocno zaatakował i nieuchronnie zbliżał sie do Osborne'a. Po jego upadku, Francuz objął druga pozycje i nie oddał jej aż do mety.

A poza tym? Justin Brayton wystartował na czele i musiał poradzić sobie z ogromną presją ze strony: Dylana Ferrandisa, Malcolma Stewarta, Zacha Osborne'a, Coopera Webba, Kena Roczena i Justina Barcii. Ferrandis wyszedł na przód, gdy Brayton popełnił błąd na whoopsach. Justin szybko doszedł do siebie i zdołał utrzymać Roczena i Webba za sobą aż do mety. Tym sposobem 36-letni Brayton stanął na trzecim miejscu podium, pierwszy raz od czasu Indianapolis w 2018 roku.

Kiedy kurz opadł, Webb był czwarty. To wciąż nie była wymarzona noc dla mistrza AMA Supercrossu z 2019, ale lepsze czwarte miejsce, niż dziewiąte, jak podczas rundy otwarcia. Webb przez cały wieczór walczył z Roczenem, który ostatecznie zajął piąte miejsce, ale i tak utrzymuje przewagą punktową. Szczęścia natomiast nie miał zwycięzca z soboty, Justin Barcia. Zerwana manetka i motocykl, który utknął na pierwszym biegu, sprawiły, że zajął dopiero dziewiąte miejsce.

Marvin Musquin zajął szóste miejsce, on również, jak wielu innych zawodników, padł ofiarą sekcji z piaskiem. Zaliczył upadek bardzo podobny do tego, który miał Cianciarulo. Malcolm Stewart jechał dobry wyścig, ale nagle zwolnił na kilka okrążeń i zdołał zająć siódme miejsce. Jason Anderson zanotował spokojną ósmą lokatę, Barcia był dziewiąty, a Osborne ukończył z rozczarowującym dziesiątym miejscem po tym, jak pokazał, że ma prędkość, aby walczyć o prowadzenie i zwycięstwo.

Obecnie wyniki klasy SX450 są nieoficjalne. Mówi się, że AMA i FIM prowadzą dochodzenie w sprawie naruszeń związanych z flagą medyczną.

Najważniejsze momenty wyścigu klasy SX450

W drugiej rundzie rozgrywek klasy SX250 East, po emocjonalnym zwycięstwie w sobotę, Christian Craig starał się utrzymać piłkę po swojej stronie. Z kolei Austin Forkner liczył na lepszy start i miał nadzieję na zwycięstwo i objęcie prowadzenia punktowego w klasyfikacji.

Kiedy kurz opadł, żaden z tych zawodników nie zajął najwyższego stopnia podium. Drugą rundę wygrał 18-letni australijski fenomen Jett Lawrence, co czyni go drugim Australijczykiem, który kiedykolwiek wygrał AMA Supercross. Pierwszym był oczywiście Chad Reed.

Austin Forkner i R.J. Hampshire walczyli o drugie miejsce na początku wyścigu, kiedy Forkner zjechał do środka, wywrócił się i zabrał ze sobą Hampshire'a, kiedy chciał wykonać block pass. Forkner ostatecznie ukończył wyścig na szóstym miejscu, a Hampshire, który później zaliczył jeszcze jeden upadek, zajął 9. miejsce. Obaj zawodnicy zajmują teraz odpowiednio czwarte i siódme miejsce w klasyfikacji.

W przypadku Lawrence'a zwycięstwo zapewniło mu trzecie miejsce w tabeli, jeden punkt za Coltem Nicholsem, który wyprzedził kolegę z zespołu, Christiana Craiga, pod koniec wyścigu w walce o drugie miejsce. Nichols wylądował na podium, aby rozpocząć sezon na drugim miejscu w tabeli, ze stratą tylko trzech punktów do lidera, którym pozostaje Craig.

Trzecia runda sezonu, ponownie, ale już po raz ostatni, odbędzie się w nadchodzącą sobotę w Houston.