tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 AMA Extreme Enduro: Cody Webb wygrywa RevLimiter Extreme

AMA Extreme Enduro: Cody Webb wygrywa RevLimiter Extreme

Autor: Dominika Jochymska 2021.04.13, 10:41 Drukuj

Cody Webb wygrał RevLimiter Extreme, drugą rundę serii AMA Extreme Enduro 2021, po zaciętej walce z Trystanem Hartem w trzech ciężkich wyścigach w Teksasie.

RevLimiter Extreme Enduro to główne wydarzenie w amerykańskim kalendarzu Hard Enduro. Tegoroczna edycja była istną batalią wschodu z zachodem, ponieważ była drugą rundą AMA Extreme Championship dla dywizji West i pierwszą rundą serii dla dywizji East (EEC).

Wyścigi podczas RevLimiter mają format knock-out. W sobotę pojechały klasy: amator, kobiety i kobiety pro. Top 150, począwszy od wyścigu amatorskiego, przechodziło dalej do prologu z zawodowcami, którzy ustawili się na linii startu do swoich kwalifikacji.

Cody Webb rozpoczął rewelacyjnie ustanawiając najlepszy czas. Jego wynik był o 21 sekund lepszy od drugiego wyniku uzyskanego przez Rydera LeBlonda, który obecnie jest w świetnej formie, co pokazał wygrywając zawody SEER podczas Wielkanocy. Trystan Hart, na ciasnej i kamienistej czteromilowej trasie, zajął trzecie miejsce tuż przed grupą zawodników, których dzieliła różnica zaledwie kilku sekund.

Format RevLimiter obejmował różne długości i czas trwania każdego z trzech wyścigów w ciągu dnia. Pierwszy wyścig trwał dwie godziny, do drugiego wyścigu stanęła już tylko setka zawodników, czas został skrócony do 1 godziny i 30 minut, a riderzy jechali trudniejszą trasą. Trzeci wyścig to zaledwie 35 zawodników i limit czasu wynoszący 1 godzinę.

Wszystkie trzy wyścigi sprowadziły się do walki pomiędzy Codym Webbem i Trystanem Hartem, chociaż start ostatniego wyścigu mógł to mocno popsuć. Warunki były suche i przyczepne, zdecydowanie odpowiednie dla kierowców z umiejętnościami trialowymi.

Webb zanotował zwycięstwa w każdym z trzech wyścigów i ukończył rywalizację z wynikiem o trzy minuty lepszym od Harta. Co prawda Hart zmniejszył o połowę przewagę Webba w drugim wyścigu, ale nadal nie był w stanie mu zagrozić. Colton Haaker był najlepszy z pozostałych zawodników i zajął trzecie miejsce w dwóch pierwszych wyścigach, a czwarte miejsca zajęli odpowiednio: Jordan Ashburn i Ryder LeBlond.

Trzeci i ostatni wyścig to również ta sama dwójka z przodu, ale nie było to tak łatwe, jak się wydawało. Podczas grupowego startu Webb zderzył się kierownicą z Cooperem Abbottem i ruszał dopiero na 10. miejscu.

To właśnie podczas finałowego wyścigu zawodnicy musieli zmierzyć się z najtrudniejszymi przeszkodami. Big Bertha, Mount Rushmore, Pucker Hill, Red Bull Rollercoaster dały wszystkim mocno w kość, ale również pomogły Webbowi. Na początku pierwszego okrążenia prowadził Jordan Ashburn przed Hartem, Haakerem, LeBlondem, Webbem i Smagem.

Jednak kiedy zawodnicy po raz drugi wjechali do głównego kamieniołomu, na prowadzenie wysunął się Webb. Cody nie oddał prowadzenia aż do mety, mimo, że na ostatnim, prawie niemożliwym do wjechania podjeździe, miał kłopoty i ostatecznie zdesperowany wrzucił swój motocykl na górę.

Kłopoty na ostatnim odcinku nie wpłynęły na zwycięski wynik Webba, który wygrał trzeci wyścig z przewagą 1 m 42s nad Hartem. Ryder LeBlond zajął w tym wyścigu trzecie miejsce, ale nie był w stanie odebrać najniższego stopnia podium Coltonowi Haakerowi, który w ciagu dnia zanotował wyniki 3-3-4.