tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zawodnik motocyklowy, który uratował 1200 istnień ludzkich - wiesz o kim mowa?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zawodnik motocyklowy, który uratował 1200 istnień ludzkich - wiesz o kim mowa?

Autor: Konrad Bartnik 2018.07.21, 09:28 Drukuj

Jedna z najbardziej znanych i utrwalonych w popkulturze pozytywnych postaci, związanych z historią II Wojny Światowej, była w młodości entuzjastą wyścigów motocyklowych i czynnym uczestnikiem kilku z nich. Tą osobą jest Oskar Schindler, bohater krakowskiego getta, o którym oscarowy film nakręcił Steven Spielberg.

Wojenna historia Oskara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, działającego w tym ponurym okresie w Krakowie, jest bardzo dobrze znana. Jako właściciel polskiej fabryki naczyń emaliowanych, a w późniejszym okresie amunicji, uratował ponad tysiąc swoich pracowników przed śmiercią w krakowskich obozach pracy, a następnie w Auschwitz-Birkenau. Korzystał przy tym z własnego sprytu, pieniędzy i kontaktów wśród służących na miejscu SS-manów. Szczegółowy opis tej historii znajdziecie w wielu szeroko dostępnych materiałach, a także w biograficznym filmie Spielberga "Lista Schindlera", który zdobył w 1994 roku siedem Oscarów.

NAS Analytics TAG

Dlaczego piszemy o tym na portalu motocyklowym? Mniej znanym epizodem z młodości Oskara Schindlera, jest jego miłość do sportowych motocykli. Przyszły bohater dorastał w zamożnej rodzinie kupieckiej na terenie dawnych Austro-Węgier. W wieku 17 lat zafascynował się wyścigami motocyklowymi i kupił pierwszą maszynę - półlitrowego, jednocylindrowego Galloni. Motocykl ten miał masę zalet, ale tylko jedną wadę - nie był szybki. Nie nadawał się więc do startu w wyścigach.

W 1928 roku Schindler go sprzedał i nabył fabrycznie nowego, wściekle czerwonego Moto Guzzi 250 S, który dawał już nadzieję na nawiązanie walki. Mimo braku jakiegokolwiek doświadczenia, młody zawodnik zdecydował się na start w pierwszej poważnej imprezie, wyścigu na trasie Brno-Sobsice w Czechosłowacji. Zajął tam niespodziewanie trzecie miejsce.

Zachęcony sukcesem wybrał się na przyciągający najlepszych zawodników z Europy tor w czeskim Praded. Wystartował bez kompleksów wśród wielu utytułowanych rywali i ku własnemu zaskoczeniu, przez większą część wyścigu jechał na piątym miejscu. Dopisało mu szczęście - jeden z poprzedzających go konkurentów doświadczył awarii motocykla, a drugiemu skończyło się paliwo. Zabrakło centymetrów, by po raz drugi stanął na podium. Ostatecznie dojechał czwarty, co i tak było gigantycznym sukcesem.

Drugi wyścig Oskara Schindlera okazał się jednocześnie jego ostatnim. Interesy rodziny zawodnika mocno ucierpiały na skutek kryzysu ekonomicznego lat 30 i zwyczajnie skończyły mu się fundusze. Młody Oskar musiał poszukać szczęścia w biznesie gdzie indziej, co zaprowadziło go do Krakowa… a resztę historii już znamy.

Wojenne zasługi Schindlera totalnie przyćmiły jego młodość, o jego motocyklowym epizodzie wspominają bardzo nieliczne źródła. Dokładnie opisał go dopiero dr Erwin Tragatsch, jego szkolny kolega, zajmujący się historią motocyklizmu. Szczegóły tej mało znanej historii znajdziecie w jego znakomitym artykule w serwisie TheVintagent.com.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz również
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę