tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Za jazdê po u¿yciu alkoholu te¿ mo¿na trafiæ za kraty. Linia jest cienka. Jaki jest dopuszczalny poziom alkoholu?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Za jazdê po u¿yciu alkoholu te¿ mo¿na trafiæ za kraty. Linia jest cienka. Jaki jest dopuszczalny poziom alkoholu?

Autor: Andrzej Sitek 2024.01.03, 10:05 Drukuj

Co prawda Sylwester i huczne powitanie Nowego Roku już za nami, ale przecież już w najbliższy weekend rozpoczyna się karnawał. Tym samym znowu będzie okazja do świętowania…

A to oznacza, że wielu zmotoryzowanych może znaleźć się w sytuacji, gdy wsiądą za kółko niezupełnie trzeźwi. Polskie prawo jest w tym względzie surowe, natomiast wyróżnia dwie sytuacje, które znacząco różnią się dla kierowcy konsekwencjami.

NAS Analytics TAG

W razie kontroli drogowej policja może stwierdzić u kierowcy stan po spożyciu alkoholu lub stan nietrzeźwości. Jednocześnie dopuszczalny poziom alkoholu wynosi 0,1 mg/L w wydychanym powietrzu. To przekłada się na 0,2 promila we krwi. Wynik powyżej tej wartości wskazuje na stan po spożyciu alkoholu.

Wykroczeniem w myśl przepisów o ruchu drogowym będzie każdy wynik badania alkomatem wykazujący od 0,1 do 0,25 mg/L w wydychanym powietrzu. Po przeliczeniu tych wartości daje to od 0,2 do 0,5 promila we krwi. Wynik wyższy, tj. powyżej 0,5 promila, wskazuje na stan nietrzeźwości i kierowanie pojazdem w takim przypadku uznawane jest za przestępstwo.

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń za jazdę po użyciu alkoholu grozi zmotoryzowanemu areszt do 30 dni lub grzywna co najmniej 2500 zł i każdorazowo 15 punktów karnych. Do tego dochodzi zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od pół roku do trzech lat.

W przypadku stwierdzonego stanu nietrzeźwości u kierowcy nie mówimy o wykroczeniu, ale o przestępstwie. Zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego zmotoryzowanemu grozi wówczas kara pozbawienia wolności do 3 lat, grzywna - zależna od sytuacji materialnej kierowcy, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez co najmniej 3 lata.

Warto pamiętać, że od 14 marca 2024 r. dochodzi jeszcze jedna kara. W przypadku, gdy w krwi kierowcy zostanie stwierdzone 1,5 promila alkoholu, policja podejmie również procedurę konfiskaty pojazdu. Podobnie potraktowany zostanie kierowca, który doprowadzi do wypadku w stanie nietrzeźwości lub dopuści się recydywy, tj. zostanie przyłapany na jeździe po alkoholu kolejny raz w okresie 2 lat.

Jazda na podwójnym gazie zagraża bezpieczeństwu na drodze, co potwierdzają liczne badania. Stężenie 0,5 promila we krwi zwiększa ryzyko wypadku aż czterokrotnie, a dziesięć razy częściej sprawcami drogowej tragedii są kierowcy, u których w krwi wykryto ponad 0,8 promila alkoholu.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê