tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wysze OC za punkty karne. 17 czerwca ubezpieczyciele zyskali nowe moliwoci
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wysze OC za punkty karne. 17 czerwca ubezpieczyciele zyskali nowe moliwoci

Autor: Andrzej Sitek 2022.07.18, 09:48 Drukuj

Od 17 czerwca 2022 roku firmy ubezpieczeniowe w Polsce uzyskały możliwość sprawdzania wykroczeń i punktów karnych kierowców. Dzięki dostępowi do bazy danych policji, ubezpieczyciele mogą lepiej oszacować stawkę dla klienta. W praktyce chodzi o to, aby osoby naginające prawo płaciły więcej, niż kierowcy z czystą kartą.

Czy firmy ubezpieczeniowe korzystają już z nowych możliwości? Już 12 lipca do bazy z informacjami o kierowcach podłączyła się Warta - o czym poinformował rzecznik prasowy towarzystwa ubezpieczeniowego z Warszawy. Jak stan punktowy i liczba wykroczeń wpłynie na stawkę obowiązkowego ubezpieczenia?

NAS Analytics TAG

Okazuje się, że liczba punktów wcale nie musi determinować wysokości stawki dla kierowcy, ponieważ dane policji stanowią jedynie jeden z kilkuset czynników wykorzystywanych do kalkulacji stawki - tłumaczy Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty. Mówiąc prościej, kilka punktów karnych u jednego kierowcy nie będzie miało żadnego znaczenia, ale u innego może wpłynąć na podwyższenie zobowiązania.

Według Korszenia znacznie ważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość stawki będzie rodzaj wykroczenia. Na podwyższenie opłaty na pewno wpłyną wyprzedzanie na pasach, jazda na podwójnym gazie czy znacznie przekroczenie prędkości.

Rzecznik Warty nie mówi natomiast, jak bardzo podwyższone zostaną stawki dla kierowców nagminnie łamiących prawo, ale spodziewamy się, że w niektórych przypadkach piraci drogowi będą musieli zapłacić nawet kilkaset procent więcej.

Czy nowe regulacje rzeczywiście dotkną osoby, które nie respektują przepisów ruchu drogowego i stanową zagrożenie dla pieszych i innych użytkowników dróg? W założeniu Polskiej Izby Ubezpieczeń, która jest jednym z pomysłodawców tego rozwiązania, zmiana w dostępnie do informacji o zmotoryzowanych zmusi kierowców nagminnie łamiących przepisy do bezpieczniejszej jazdy. Jednocześnie towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają, że osoby za kółkiem, które jeżdżą zgodnie z przepisami, nie odczują żadnych zmian.

Obciążenia finansowe są przewidziane dla kierowców generujący wysokie szkody społeczne i finansowe, którzy za swe czyny będą ponosić dodatkowe konsekwencje i to zanim wystąpią kolejne, spowodowane przez nich straty. Ale czy ryzyko wyższej składki obowiązkowego ubezpieczenia rzeczywiście zadziała na przypadki skrajnie nieodpowiedzialnych osobników i nie będzie uderzać w kierowców, którym sporadycznie zdarzy się jakiś błąd?

O tym przekonamy się dopiero za jakiś czas. Ale chyba możemy się zgodzić, że ubezpieczyciele powinni mieć możliwe dokładny obraz kierowcy. Z tego względu dostęp do bazy z punktami karnymi i mandatami pozwoli wyliczyć bardziej obiektywną opłatę. Dodajmy, że wycena nadal będzie uwzględniać wspomniane, inne kryteria, na przykład lata posiadania prawa jazdy, wiek kierowcy i pojazdu, czy pojemność silnika.

Ale czy firmy ubezpieczeniowe nie będą chciały wykorzystać nowych możliwości weryfikacji kierowców do generowania większych zysków? Pokusa na pewno będzie bardzo duża...

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr