tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 WSBK Portimao 2009 - Ben Spies zdobywa tytuł Mistrza

WSBK Portimao 2009 - Ben Spies Mistrzem Świata

Autor: Piotr Jędrzejak 2009.10.26, 16:53 3 Drukuj

Ben Spies - veni, vidi, vici. Był to jego pierwszy sezon w WSBK i można uznać, że go zdominował

Superbike

Ben Spies wyjechał na pierwszy bieg kwalifikacji i jedynym okrążeniem zakwalifikował się do pierwszej ósemki, która może brać udział w drugiej sesji. Amerykanin ruszył z parku maszyn, zrobił kółko na rozgrzewkę, a następnie wykręcił rekord toru i spokojnie wrócił do boksów. Tym sposobem zdobył swoje 11. Superpole w tym sezonie. Haga startował dopiero z jedenastej pozycji.

W pierwszym wyścigu Spies zwyczajnie dominował. Po atomowym starcie, komfortowo odpierał wszystkie ataki Biaggiego i tylko zwiększał swoje tempo w drodze do szachownicy, po czternaste zwycięstwo w sezonie. Haga, jadąc na 5. pozycji, podczas 7. okrążenia doświadczył uślizgu przedniej opony i zakończył wyścig poza nitką toru. Dramatyczną walkę o drugą pozycję na podium wygrał Johnathan Rea, a przegranym i trzecim był Max Biaggi. Na czwartej i najwyższej pozycji dla Ducati, uplasował się Shane Byrne - był to jeden z jego najlepszych występów w tym roku. Przez kiepski start, aż na piątej lokacie wylądował kolejny kierowca Ducati - Michel Fabrizio. Leon Camier na Aprilii dojechał szósty, a Ruben Xaus na BMW, siódmy. Żaden kierowca stajni Suzuki nie zdołał dotrzeć do mety.

W drugim wyścigu, Spies cały czas przyglądał się poczynaniom Hagi i znając jego pozycję, wiedział, że wystarczy mu szóste miejsce, aby zdobyć tytuł WSBK. Amerykanin chcąc mieć pewną sytuację oraz unikając bezpośrednich i niebezpiecznych konfrontacji, dojechał do mety na piątej lokacie. Haga zajął drugie miejsce i finalnie, w całym sezonie zebrał o sześć punków mniej, niż jego główny rywal. Fabrizio, po dramatycznej walce z Reą, zaliczył swoje trzecie zwycięstwo w sezonie, natomiast Brytyjczyk zajął ostatnie miejsce na podium. Bohaterem wyścigu, po raz kolejny tego dnia, okazał się być Shane Byrne na 4. lokacie. Patrząc na jego wyniki, nikt by się nie spodziewał tak udanego występu w rundzie finałowej. Max Biaggi jeździł bardzo dobrze i spektakularnie, ale przez kilka popełnionych błędów zajął tylko 6. pozycję. W finałowej klasyfikacji, za Spiesem i Hagą, uplasowali się: Fabrizio, Biaggi, Rea, Haslam...

Ben Spies - veni, vidi, vici. To zdanie bardzo pasuje do Amerykanina. Był to jego pierwszy sezon w WSBK i można uznać, że go zdominował. W następnym roku, Spies pojedzie w królewskiej klasie MotoGP.

Supersport

Tak jak wszyscy przypuszczali, Cal Crutchlow zakończył swoja misję powodzeniem. Dzięki czwartej pozycji w rundzie finałowej, brytyjski kierowca, w swoim debiucie, zdobył tytuł Mistrza Supersport 2009. Wyścig wygrał Eugene Laverty, który zrobił wszystko, co mógł, ale nawet z przewagą trzech pozycji nad Calem, zabrakło mu 7 punktów do tytułu. Druga pozycja padła łupem Kenana Sofuoglu, który w generalce zajął 3. miejsce. Był spokojny o swoją lokatę w klasyfikacji, ponieważ głównemu rywalowi Kenana (nad którym miał tylko 6 punktów przewagi) udało się ukończyć tylko 3 okrążenia. Był to Joan Lascorz, który i tak zajął 4. pozycję w generalce. Na ostatnim miejscu podium w wyścigu, stanął kierowca Triumpha - Garry McCoy, dla którego było to drugie „pudło" w tym sezonie. Dzięki zwycięstwu Lavertego, Honda wygrała w klasyfikacji konstruktorów. Marcin Walkowiak dojechał na ostatnim miejscu, ze stratą jednego okrążenia, zapraszamy do zapoznania się z dodatkowymi informacjami na temat jego temat . Można również poczytać o postępach Marcina w pierwszym i drugim dniu startów, oraz jego specjalny wywiad dla Ścigacz.pl.

Superstock 1000

Xavier Simeon zdobył tytuł mistrzowski tej klasy już po poprzedniej rundzie, na torze Magny-Cours. Stając na podium po każdym starcie w sezonie, wygrał swój piąty wyścig, tym razem w rundzie finałowej. Ze stratą 3,594 sekundy, Claudio Corti, nie był on w stanie dotrzymać tempa mistrzowi. Na trzeciej pozycji przyjechał Javi Fores, wyprzedzając Rene Mahra na ostatniej prostej. Zdobywca pole position - Maxime Berger nie zdołał odrobić straty po początkowym błędzie i finiszował na 5. miejscu.

Superstock 600

Zakończenie Europejskich Mistrzostw Superstock 600 było ogromnie dramatyczne, gdy w końcu okazało się, że to Gino Rea zdobył tytuł mistrzowski, pokonując Bussolottiego o zaledwie jeden punkt. Ta runda toczyła się wokół bitwy między trzema kierowcami: Gino Rea, Marco Bussolotti oraz Vincent Lonbois. Ci panowie mieli 13 sekund przewagi nad pozostałymi zawodnikami, a na metę wpadli w ciągu pół sekundy. Oczywiście cały czas przetasowywali swoje pozycje, a finalnie kolejność była następująca: Bussolotti, Lonbois, Rea. Pozostali kierowcy również toczyli zacięty bój o pozycje, siedem motocykli przejechało przez metę w ciągu sekundy! Na czwartym miejscu uplasował się Karlsen, a na piątym Danilo Petrucci. Zdobywca pole position, Eddi La Marra, upadł w trakcie rozgrzewki i nie wystartował w wyścigu. Andrzej Chmielewski dojechał na 13. pozycji, ze stratą 0,757 sekundy do Cecchiniego. W generalce ma teraz tyle samo punktów, co Morelli (10. lokata), ale Andrzej jest na 11. miejscu. Zapraszamy do zapoznania się z informacją prasową Andrzeja.