Valentino Rossi
Valentino Rossi to zdaniem wielu najlepszy motocyklista wszechczasów, a bezdyskusyjnie jeden z najbardziej utytułowanych.
Siedmiokrotny Mistrz Świata w trzech kategoriach wygrał łącznie 88 wyścigów, dosiadając motocykli Grand Prix o pojemności 125, 250, 500, 1000 i 800ccm. Na podium „Doktor" stawał aż 135 razy a z pole position rozpoczynał 49 ze 192 wyścigów MŚ w których startował.
Valentino to syn zawodnika Grand Prix z lat 70'tych, Graziano, który pomógł synowi zaistnieć na międzynarodowej arenie wyścigowej. Gdyby tylko Graziano uzyskiwał podczas swoich startów lepsze wyniki i dorobił się tym sposobem fortuny, być może Valentino szalałby dzisiaj na torach Formuły 1.
W dzieciństwie Rossi ścigał się bowiem i na minimoto i w kartingu, a ostatecznie rodzina wspólnie wybrała wyścigi motocyklowe, gdyż na sporty samochodowe po prostu nie było jej stać. Jak pokazała historia, decyzja ta bardzo się opłaciła. Podczas swoich startów w Grand Prix Rossi zawsze mógł liczyć na najlepsze zespoły, najzdolniejszych mechaników i najszybsze motocykle, a jego kariera przebiegała niemal schematycznie.
Debiutancki sezon w kategorii 125ccm Włoch zakończył na dziewiątej pozycji. Rok później sięgnął po tytuł i awansował do klasy 250ccm, gdzie po roku „aklimatyzacji" znów okazał się niepokonany. Podobnie było w latach 2000 i 2001 w królewskiej klasie 500ccm, a gdy przemieniona została w MotoGP, Rossi nie miał sobie równych na czterosuwowej Hondzie RC211V. Nawet po przesiadce na Yamahę w 2004 roku Valentino wciąż narzucał tempo i gdyby nie dwa ostatnie sezony, wielu wciąż byłoby święcie przekonanych, iż Rossi jest po prostu niemożliwy do pokonania.
Liczne problemy z motocyklem, oponami oraz sporo pecha (a także problemy z urzędem podatkowym) - wszystko to sprawiło, iż przez dwa ostatnie lata Valentino przegrywał walkę o mistrzostwo świata. Najpierw o włos po własnym błędzie i upadku z Walencji z Nicky'm Haydenem, a rok temu już drastycznie z Caseyem Stonerem. Yamaha otrzymała od Włocha wyraźne ostrzeżenie, jeśli w tym roku nie otrzyma wystarczająco szybkiej maszyny, w sezonie 2009 zobaczymy go w innych barwach lub w innej serii wyścigowej, zespoły WRC i F1 zapłaciłyby mu każde pieniądze, a on sam z chęcią podjąłby rękawice.
Póki co, na sezon 2008 Rossi zmienił ogumienie z Michelin na Bridgestone, a Yamaha przygotowała lepszy motocykl, więc będzie ciekawie przyglądać się, czy wyścigowa legenda odzyska koronę.
Wiek 29 lat
Urodzony Urbino, Włochy
Mieszka Włochy
Numer 46
Statystyki
(tylko klasa MotoGP)
Pierwsza GP RPA 2000
Pierwsze podium Hiszpania 2000
Pierwsze zwycięstwo Wielka Brytania 2000
Podium razem 99
Zwycięstw razem 62
Pole position 39
Tytuły mistrzowskie 7 (5xMotoGP/500, 1x250, 1x125)
Valentino Rossi - więcej informacji
- Jorge Martin. 15 z 22 wyścigów. To brutalna statystyka
- Urodzinowy zestaw Rossiego na aukcji
- Samochód wyścigowy Valentino Rossiego sprzedany. Cena za BMW M4 GT przekroczyła oczekiwania
- BMW M4 GT3 Valentino Rossiego wystawione na sprzedaż. Analitycy przewidują astronomiczną kwotę
- Kombinezon motocyklowy Valentino Rossiego od Dainese trafi na aukcję. Wspomoże działania UNICEF
- Pedro Acosta mógłby rozstać się z KTM. Ruszyła karuzela plotek i domysłów
- Valentino Rossi kończy 46 lat. Dainese i AGV przygotowały specjalny kombinezon i kask
- Valentino Rossi chce spędzać więcej czasu na padoku. "Nawet się nie pojawia, bo poświęca się wyścigom samochodowym"
- Monster Energy Yamaha Team rozstaje się z VR46 Racing Apparel. Kto zostanie nowym dostawcą odzieży dla teamu?
- Czy Valentino Rossi uratuje Pedro Acostę? Zamieszanie wokół KTM
Valentino Rossi - filmy z udziałem zawodnika
- Desmosedici GP11 - Hayden i Rossi prezentują nowe Ducati
- Klip z Monster-imprezy - gorace laski i The Doctor
- MotoGP Blizsze spojrzenie na walke o tytul
- Hayden i Rossi - wyścigi na lodzie w czasie Wrooom 2011
- Moto Ranczo i offroadowe treningi The Doctora
- Yamaha YZF-M1 2010 - prezentacja
- Snowboard i narty - Rossi i Hayden w akcji na Wrooom 2011
- Rossi testerem kapci Bridgestone Battalx BT-016 PRO
- Valentino Rossi - wypadek na torze Mugello 2010
- Rossi na 1198SP - testy na Ducati przed sezonem MotoGP


Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze