tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 The fastest Indian, czyli prawdziwa historia dzieje się na naszych oczach NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

The fastest Indian, czyli prawdziwa historia dzieje się na naszych oczach

Autor: MB 2017.08.03, 15:31 Drukuj

Mówi wam coś nazwisko Burt Munro? Dla wielu z nas jest to bohater filmu "Prawdziwa historia" (z ang. The fastest Indian…) z Anthonym Hopkinsem z 2005 roku. Warto jednak wiedzieć, że jego historia jest naprawdę prawdziwą historią, która zmieniła świat wyścigów na wyschniętym jeziorze Bonneville, a teraz wnuk brata Burta - Lee Munro - powraca do rodzinnych tradycji - oczywiście na Indianie.

Prawie dokładnie 50 lat temu, 26 sierpnia 1967 roku, 68 letni Burt Munro na swoim 47 letnim motocyklu Indian Scout o pojemności 950 ccm ustanowił swój trzeci i ostatni (za życia) rekord prędkości dla motocykli poniżej 1000 ccm - 295,453 km/h.

NAS Analytics TAG

Jego syn - John - dopatrzył się jednak w 2014 roku błędu w obliczeniach, w wyniku których zaniżono prędkość przejazdu jego ojca. Zatem 36 lat po śmierci Burt ponownie poprawił swój rekord, osiągając tym razem 296, 2593 km/h. Tego rekordu, jak i poprzedniego do tej pory nikt nie pobił, głównie ze względu na pamięć i szacunek dla mistrza.

50 lat po legendarnym przejeździe Burta Munro wnuk jego brata - Lee Munro - ustanowił własny rekord prędkości na Indianie Scout’cie w kategorii 1350 ccm Modified Partial Streamliner-Gas. Pojechał 300,73 km/h.

Rekord ten jest tylko przedsmakiem tego, co będziemy mogli zobaczyć w najbliższej przyszłości, gdyż został ustanowiony nie na Bonneville Speed Week, a na El Mirage w Kalifornii - gdzie starty te są jakby przepustką do sierpniowego ścigania się na jeziorze Bonneville.

Podczas testów na El Mirage zespół Indiana poprawił kolejne dwa rekordy: 248,051 km/h (ponad 5 km/h szybciej) w kategorii "Modified-Pushrod Gasoline 2000cc" na motocyklu Indian Chief Classic 2015 oraz 248,41 km/h (ponad 2 km/h szybciej) w kategorii "Modified-Gasoline 1350cc" na modelu Indian Scout 2015.

Nawiązanie do historii Burta przychodzi samo, więc niejako naturalną w tej sytuacji jest seria filmów opowiadająca o historii rekordów Indiana i postaci Burta Munro:

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę