tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Stracisz prawo jazdy w ca³ej Unii. Teraz wystarczy wykroczenie w dowolnym z krajów UE
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Stracisz prawo jazdy w ca³ej Unii. Teraz wystarczy wykroczenie w dowolnym z krajów UE

Autor: Andrzej Sitek 2024.02.07, 09:59 Drukuj

Posłowie do Parlamentu Europejskiego chcą, aby decyzje o zakazie prowadzenia pojazdów obowiązywały we wszystkich państwach członkowskich UE i aby więcej wykroczeń uruchamiało dochodzenia transgraniczne.

W świetle obecnie obowiązujących przepisów, jeśli kierowca popełni wykroczenie w kraju innym niż ten, w którym wydano mu prawo jazdy i straci je, sankcja będzie w większości przypadków ważna tylko w kraju, w którym popełniono wykroczenie i nie pociąga za sobą żadnych ograniczeń w pozostałej części UE.

NAS Analytics TAG

Zgodnie z proponowanymi zmianami, decyzje o zawieszeniu, ograniczeniu lub cofnięciu prawa jazdy nierezydenta będą musiały być przekazywane do kraju UE, który wydał prawo jazdy, aby zapewnić, że decyzja o pozbawieniu prawa jazdy jest stosowana we wszystkich krajach UE.

Jazda po wpływem alkoholu, nadmierna prędkość, a także inne poważne wykroczenia drogowe powinny prowadzić do zakazu prowadzenia pojazdów w całej UE - zapisano w przyjętej 7 lutego 2024 r. rezolucji parlamentu Europejskiego.

Warto przypomnieć, że pod koniec zeszłego roku KE poparła rozszerzenie listy wykroczeń drogowych, które uruchamiałyby transgraniczne dochodzenie, m.in. o niebezpieczne parkowanie, niebezpieczne wyprzedzanie, przekraczanie linii ciągłej oraz potrącenia i ucieczki.

Biorąc pod uwagę, że około 40 proc. wykroczeń transgranicznych pozostaje bezkarnych, posłowie popierają solidniejsze procedury pomocy między krajami UE poprzez większe zaangażowanie krajowych punktów kontaktowych w dochodzenia transgraniczne, zapewnienie im dostępu do różnych rejestrów krajowych i utworzenie portalu informatycznego do wymiany informacji.

Projekt przepisów dotyczących zakazu prowadzenia pojazdów oraz transgranicznej wymiany informacji powstał w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Tymczasem parlament sugeruje także wprowadzenie terminu 10 dni roboczych na wzajemnie informowanie się krajów UE o decyzji dotyczących kierowców. Kolejny termin, tym razem 15-dniowy, wyznacza limit czasu na podjęcie decyzji, czy zakaz prowadzenie pojazdów ma obowiązywać kierowcę w całej Unii. Informacje o swojej sytuacji zmotoryzowany dostanie w ciągu 7 dni.

Przyjęty w ostatni wtorek projekt przepisów przeszedł głosami 372 posłów. Przeciwnych było 220, a od głosu wstrzymało się 43 europarlamentarzystów.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê