tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rusza Dakar 2016!

Rusza Dakar 2016!

Autor: Lovtza 2016.01.02, 11:26 Drukuj

Dziś rusza Dakar 2016! W Sylwestra odbioru technicznego dokonało 152 motocyklistów, 48 quadzistów, 169 załóg samochodowych i 58 załóg ciężarówek. Dziś przed wszystkimi krótki 11. kilometrowy prolog. Nas oczywiście najbardziej interesowała będzie rywalizacja motocyklistów, oraz zawodników na quadach.

Przypomnijmy - w ubiegłym roku Rafał Sonik jako pierwszy Polak w historii rajdu wygrał w swojej klasie. Polak podobnie jak w latach poprzednich pojedzie Yamahą Raptor. Rafał Sonik będzie jedynym reprezentantem Polski w klasie quadów. Obok niego wystartują również Jakub Piątek, Paweł Stasiaczek i Maciej Berdysz na motocyklach, Adam Małysz i Jakub Przygoński w dwóch Mini All4Racing, Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem w Toyocie Hilux, Maciej Marton, pilotujący Miroslava Zapletala, Sebastian Rozwadowski nawigujący dla Benediktasa Vanagasa oraz Dariusz Rodewald - mechanik pokładowy Gerarda de Rooya.

Zawodnicy już teraz są mocno skoncentrowali na czekającym ich wyzwaniu i napięcie przed startem 38. edycji Rajdu Dakar sięga zenitu. - Kulminacją z pewnością będzie moment, kiedy przyjedziemy do parku ferme zabrać swoje quady na start, ale już towarzyszy nam duża ekscytacja - mówi Rafał Sonik, który jako zwycięzca zeszłorocznej edycji wyjedzie na trasę prologu, jako… ostatni.

W sobotnie przedpołudnie Buenos Aires ponownie wypełni się setkami tysięcy kibiców, a kilkaset pojazdów przejedzie przez rampę, by następnie udać się na start pierwszego odcinka specjalnego. Prolog będzie liczył zaledwie 11 km i ma ustawić kolejność na starcie pierwszego etapu zmagań. Rafał Sonik nie ma jednak przygotowanej taktyki na tę część rywalizacji.

- Przede wszystkim nieprzewidywalne są warunki pogodowe. Podobno dwa dni temu padał w tych rejonach deszcz, ale do tej chwili teren powinien był już wyschnąć. Po drugie zostaliśmy ustawieni w odwrotnej kolejności i ruszamy na trasę co pół minuty. Moim zdaniem nawet jak na tak krótki odcinek to za mało. Będę mieć przed sobą wszystkie quady z napędem na cztery koła i znaczną część z nich z pewnością dogonię… Wierzę jednak, że Marc Coma, który odpowiada za trasę, wie co robi - komentował Rafał Sonik.
Zeszłoroczny zwycięzca po raz kolejny zaznaczył przy tej okazji fakt swojej przesądności. W 2011 roku dokładnie 2 stycznia odpadł z Rajdu Dakar z powodu wypadku. - Będę mieć podwójne fatum do przełamania, bo to nie tylko pierwszy dzień walki, ale również feralna data. Dlatego hasłem dnia będzie: "tranquillo" (z hiszp. spokojnie) - zapowiada.

Choć Rafał Sonik przybył na odbiory administracyjne i techniczne jako ostatni, miał okazję spotkać się z kilkoma ze swoich największych rywali. Odbył między innymi długą rozmowę z braćmi Patronelli, którzy namawiali go… by jechał razem z nimi przeciwko Chilijczykom i innym nacjom. - Patronelli zawsze odnosili się do mnie bardzo dobrze. Powiedzieli mi nawet, że byli zachwyceni, kiedy wygrałem Dakar przed rokiem. Głównie chodziło oczywiście o porażkę Chilijczyków, bo animozje pomiędzy tymi narodami są dość duże - tłumaczył z uśmiechem krakowianin.

Co ciekawe argentyński duet, który ma na swoim koncie w sumie cztery zwycięstwa w Rajdzie Dakar, rozpocznie walkę, mając do dyspozycji teoretycznie lepszy sprzęt. Zarówno Marcos, jak i Alejandro wyposażyli swoje Yamahy Raptor w silniki skonstruowane w 2015 roku, które według zapewnień producenta mają mieć ok. 10 proc. więcej mocy niż ich poprzednicy.
- Patronelli mówią, że pokonali na tych silnikach 2000 km bardzo ostrym gazem, ale jak będzie naprawdę zobaczymy na trasie - skonkludował spokojnie Sonik.

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę