tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rusza Dakar 2016! NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rusza Dakar 2016!

Autor: Lovtza 2016.01.02, 11:26 Drukuj

Dziś rusza Dakar 2016! W Sylwestra odbioru technicznego dokonało 152 motocyklistów, 48 quadzistów, 169 załóg samochodowych i 58 załóg ciężarówek. Dziś przed wszystkimi krótki 11. kilometrowy prolog. Nas oczywiście najbardziej interesowała będzie rywalizacja motocyklistów, oraz zawodników na quadach.

Przypomnijmy - w ubiegłym roku Rafał Sonik jako pierwszy Polak w historii rajdu wygrał w swojej klasie. Polak podobnie jak w latach poprzednich pojedzie Yamahą Raptor. Rafał Sonik będzie jedynym reprezentantem Polski w klasie quadów. Obok niego wystartują również Jakub Piątek, Paweł Stasiaczek i Maciej Berdysz na motocyklach, Adam Małysz i Jakub Przygoński w dwóch Mini All4Racing, Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem w Toyocie Hilux, Maciej Marton, pilotujący Miroslava Zapletala, Sebastian Rozwadowski nawigujący dla Benediktasa Vanagasa oraz Dariusz Rodewald - mechanik pokładowy Gerarda de Rooya.

Zawodnicy już teraz są mocno skoncentrowali na czekającym ich wyzwaniu i napięcie przed startem 38. edycji Rajdu Dakar sięga zenitu. - Kulminacją z pewnością będzie moment, kiedy przyjedziemy do parku ferme zabrać swoje quady na start, ale już towarzyszy nam duża ekscytacja - mówi Rafał Sonik, który jako zwycięzca zeszłorocznej edycji wyjedzie na trasę prologu, jako… ostatni.

W sobotnie przedpołudnie Buenos Aires ponownie wypełni się setkami tysięcy kibiców, a kilkaset pojazdów przejedzie przez rampę, by następnie udać się na start pierwszego odcinka specjalnego. Prolog będzie liczył zaledwie 11 km i ma ustawić kolejność na starcie pierwszego etapu zmagań. Rafał Sonik nie ma jednak przygotowanej taktyki na tę część rywalizacji.

- Przede wszystkim nieprzewidywalne są warunki pogodowe. Podobno dwa dni temu padał w tych rejonach deszcz, ale do tej chwili teren powinien był już wyschnąć. Po drugie zostaliśmy ustawieni w odwrotnej kolejności i ruszamy na trasę co pół minuty. Moim zdaniem nawet jak na tak krótki odcinek to za mało. Będę mieć przed sobą wszystkie quady z napędem na cztery koła i znaczną część z nich z pewnością dogonię… Wierzę jednak, że Marc Coma, który odpowiada za trasę, wie co robi - komentował Rafał Sonik.
Zeszłoroczny zwycięzca po raz kolejny zaznaczył przy tej okazji fakt swojej przesądności. W 2011 roku dokładnie 2 stycznia odpadł z Rajdu Dakar z powodu wypadku. - Będę mieć podwójne fatum do przełamania, bo to nie tylko pierwszy dzień walki, ale również feralna data. Dlatego hasłem dnia będzie: "tranquillo" (z hiszp. spokojnie) - zapowiada.

Choć Rafał Sonik przybył na odbiory administracyjne i techniczne jako ostatni, miał okazję spotkać się z kilkoma ze swoich największych rywali. Odbył między innymi długą rozmowę z braćmi Patronelli, którzy namawiali go… by jechał razem z nimi przeciwko Chilijczykom i innym nacjom. - Patronelli zawsze odnosili się do mnie bardzo dobrze. Powiedzieli mi nawet, że byli zachwyceni, kiedy wygrałem Dakar przed rokiem. Głównie chodziło oczywiście o porażkę Chilijczyków, bo animozje pomiędzy tymi narodami są dość duże - tłumaczył z uśmiechem krakowianin.

Co ciekawe argentyński duet, który ma na swoim koncie w sumie cztery zwycięstwa w Rajdzie Dakar, rozpocznie walkę, mając do dyspozycji teoretycznie lepszy sprzęt. Zarówno Marcos, jak i Alejandro wyposażyli swoje Yamahy Raptor w silniki skonstruowane w 2015 roku, które według zapewnień producenta mają mieć ok. 10 proc. więcej mocy niż ich poprzednicy.
- Patronelli mówią, że pokonali na tych silnikach 2000 km bardzo ostrym gazem, ale jak będzie naprawdę zobaczymy na trasie - skonkludował spokojnie Sonik.

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę