tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ride Vision wprowadza system unikania kolizji dla motocykli [VIDEO]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ride Vision wprowadza system unikania kolizji dla motocykli [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2020.11.22, 11:59 Drukuj

Technologia oparta na sztucznej inteligencji wykorzystując kamery i algorytmy ostrzega kierowców motocykli o niebezpieczeństwie. Co najważniejsze, pasuje do każdej marki i modelu niezależnie od rocznika produkcji.

Innowacje technologiczne w świecie motoryzacji, to coś do czego już się przyzwyczailiśmy. Wszyscy jednak wiemy, że w segmencie motocykli sprawy zawsze toczyły się nieco wolniej. Skomputeryzowane, wyposażone w czujniki zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS) są dostępne w samochodach od lat, ale wyzwania związane z zaprojektowaniem podobnej technologii dla motocykli, uwzględniając pochylenie motocykla, zachowanie kierowcy i większe prędkości, sprawiły, że stworzenie systemu rozpoznawania niebezpieczeństwa było zadaniem znacznie bardziej skomplikowanym.

NAS Analytics TAG

Ostatnio nastąpił jednak postęp w zakresie ARAS (Advanced Rider Assistance Systems) dla motocykli, zarówno ze strony mniejszych producentów, takich jak Damon, który nazywa to Advanced Warning System for Motorcycles (AWSM), jak i dużych graczy, takich jak Bosch, który współpracuje z BMW, Ducati i KTM'em dostarczając komponenty do Multistrady Ducati, aktywny tempomat do BMW i prawdopodobnie do KTM'a 1290 Super Adventure.

Jak dotąd jednak te znane produkty są specyficzne dla konkretnych marek motocykli i wąsko ukierunkowane, więc Ride Vision, mały start-up z siedzibą w Izraelu, stara się zdobyć dla siebie część rynku dzięki nowemu systemowi, który jest prostszy, tańszy i szerzej dostępny. Firma właśnie uruchomiła na całym świecie swój, oparty na sztucznej inteligencji, system ostrzegania dla motocykli. Odchodzi także od przyjętych nazw, nazywając go technologią zapobiegania kolizjom (collision-aversion technology - CAT).

Czym więc nowy system, nazwany Ride Vision 1, różni się od podobnie zaprojektowanych systemów marek takich jak Bosch i Damon? Konfiguracja RV1 wykorzystuje standardowe kamery z odpowiednim oprogramowaniem, a nie droższy, zaawansowany technologicznie sprzęt, dzięki czemu jest dostępny dla wszystkich motocyklistów i marek motocykli. Szerokokątne kamery Ride Vision 1 badają otoczenie wokół motocykla i łączą się z systemem wykorzystującym algorytmy predykcyjne, aby pomóc motocyklistom w podejmowaniu krytycznych decyzji bez nadmiernego rozpraszania uwagi. Ride Vision twierdzi, że wykorzystuje kombinację rozpoznawania obrazu i innych algorytmów opartych na sztucznej inteligencji, aby korygować zmiany pozycji motocykla, a nawet zachowanie kierowcy. Wyjątkowość systemu polega na tym, że można go zainstalować w każdym pojeździe dwukołowym, niezależnie od modelu lub producenta, za pomocą dedykowanej aplikacji, która łączy system z urządzeniem mobilnym kierowcy.

Typowa konfiguracja Ride Vision zawiera dwie małe kamery, jedną zamontowaną z przodu i jedną z tyłu motocykla. Ponieważ kamery są szerokokątne - obecne prototypy obejmują kąt 175 stopni - oba urządzenia zapewniają pole widzenia o łącznym kącie prawie 360 ​​stopni. Ostrzeganiem motocyklistów mają się zająć nakładki zamontowane na lewym i prawym lusterku motocykla wyposażone w światła LED, które migają różnymi kolorami i wzorami w zależności od wykrytego zagrożenia, podobnie jak obecnie używane w ADAS. Na przykład, jeśli zostanie wykryte ryzyko kolizji z przodu, obie nakładki będą migać na czerwono, jeśli natomiast takie ryzyko zostanie wykryte z prawej strony, wtedy migać będzie tylko prawe lusterko. Alerty można dostosować, a system Ride Vision może również wysyłać sygnały dźwiękowe do kasku motocyklisty z łączem Bluetooth.

System odporny na warunki atmosferyczne może dostarczać ostrzeżeń o kolizji, biorąc pod uwagę prędkość, warunki i czas do zderzenia, monitorować odległość do pojazdu poprzedzającego, sygnalizować o pojeździe w martwym polu oraz ostrzegać o wyprzedzaniu za pomocą nakładek zamontowanych na lusterkach. System oferuje również rejestrację danych w aplikacji, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do podsumowań przejazdów zawierających dystans, ostrzeżenia i dane dotyczące prędkości, a wszystkie informacje można wyeksportować do użytku osobistego. Ride Vision twierdzi, że dane są przechowywane tylko na urządzeniu mobilnym i nie są dalej udostępniane. W komplecie znajduje się również kompaktowy ECU, w którym przechowywane są opatentowane algorytmy, a zasilanie całego systemu pochodzi z akumulatora motocykla.

Ride Vision twierdzi, że jego system jest pierwszym tego rodzaju, chociaż w grę wchodzą tu pewne znane elementy.

- Ich systemy mogą zidentyfikować pojazd znajdujący się zbyt blisko, ale nie są w stanie stwierdzić, czy pojazd porusza się w sposób, który może doprowadzić do kolizji - mówi o systemach KTM'a i Ducati, dyrektor generalny Ride Vision, Uri Lavi.

Technologia jest również ograniczona tylko do modeli własnych tych dużych producentów, a Ride Vision ma niewątpliwie ogromną szansę na sukces, ponieważ jego system można zainstalować w każdym nowym lub używanym motocyklu. Dodatkowo Ride Vision jest platformą technologiczną, więc okresowe aktualizacje będą pojawiać się online, w tym nowe alerty bezpieczeństwa, oferowanie opcji połączenia alarmowego po wypadku, ostrzeżenia przed kolizją boczną, ostrzeżenia o uderzeniu z tyłu, a nawet możliwość tworzenia filmów za pomocą wbudowanych danych dotyczących jazdy, aby móc podzielić się z przyjaciółmi.

Ride Vision 1 jest już w sprzedaży, chociaż trzeba się najpierw zarejestrować, zanim nastąpi połączenie ze sprzedawcą. Na stronie internetowej cena nie została podana, ale podobno wynosi około 350 USD. Dodatkowo pobierane są miesięczne opłaty za korzystanie z aplikacji.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz również
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę