tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 RPA na motocyklu - doskonałe drogi i szaleństwo natury

RPA na motocyklu - doskonałe drogi i szaleństwo natury

Autor: Materiał partnera 2018.04.23, 16:28 Drukuj

Zapaleni motocyklowi podróżnicy mają już zazwyczaj objechane wszystkie ważne trasy w Europie, a także w bliskiej Azji i północnej Afryce. Rośnie wtedy pokusa, by pojechać gdzieś dalej, znacznie dalej. Jednym z odległych motocyklowych rajów jest Republika Południowej Afryki, która teraz może być bardziej dostępna, niż przypuszczacie…

RPA to kwintesencja tego, co przyjmujemy jako idealne warunki do uprawiania turystyki motocyklowej. Ten rozległy kraj u samych stóp Afryki i zbiegu dwóch oceanów oferuje pełną paletę tras, krajobrazów i klimatu. Podstawowe bogactwo RPA to sama natura, która wyrzeźbiła niewyobrażalnie piękną krainę. Główne hasło promujące miejscową turystykę to "cały świat w jednym kraju" i nie ma w tym ani odrobiny przesady.

Ogromna kraina kontrastów

Republika Południowej Afryki zajmuje niemal cztery razy większą powierzchnię niż Polska. Większość jej obszaru zajmują rozległe płaskowyże i pasma górskie, poprzecinane dolinami rzek, z których najdłuższa, Oranje ma długość ponad 1800 km. Wschodnia część kraju pulsuje zielenią, znajdziecie tam ciągnące się przez wiele kilometrów lasy, farmy i porośnięte soczystą trawą wzgórza. Ta część kraju, łącząca się z Oceanem Indyjskim przez wysokie, poszarpane klify, to typowy gorący i wilgotny obszar subtropikalny.

Z kolei zachodnia część RPA to obszar sporo chłodniejszy i bogaty w pustynne krajobrazy. Jest to głównie zasługa zimnego Prądu Benguelskiego kształtującego tamtejszy klimat. Niezapomniane przeżycia towarzyszą podróży przez pustynię Namib i słynną Kotlinę Kalahari, będącą esencją widoków kojarzonych z Afryką. Pustynne piaski i wyschnięte rzeki, które dalej przechodzą w sawannę. Zachód słońca oglądany spod akacji i rozłożystych baobabów? Właśnie tam!

Krajobraz znany tylko z książek

Zobaczycie tu również słynne afrykańskie zwierzęta, tym razem w ich naturalnym środowisku. W RPA żyją największe ssaki na świecie - słoń afrykański, nosorożec biały i hipopotam nilowy, a także najwyższe - żyrafy. W czasie bezkrwawego safari w jednym z parków narodowych można również spotkać drapieżniki, takie jak lwy, lamparty i gepardy.

Oprócz wielu parków narodowych, rozmieszczonych na bezkresnej przestrzeni, w RPA znajduje się kilka pięknych, kolorowych miast, takich jak Kapsztad, Johannesburg czy stolica kraju - Pretoria. Sieć łączących je dróg zaspokoi potrzeby motocyklistów podróżujących w każdym stylu. Równe jak stół asfalty, wijące się w górach niezliczonymi serpentynami, a na nizinach pędzące przez busz po horyzont, wzbudzą zachwyt kierowców motocykli sportowych i potężnych turystycznych krążowników. Z kolei na fanów enduro czekają tysiące kilometrów dróg szutrowych lub wręcz totalne bezdroża, pełne dolin i strumieni. Należy pamiętać, że RPA w całości leży na półkuli południowej, więc pory roku są odwrócone. Z tego powodu jadąc tam w czasie naszych wakacji łatwo natrafić na typowo zimowe warunki, zwłaszcza w wyżej położonych częściach kraju.

Daleko i drogo? Niekoniecznie!

Jak dostać się do tego motocyklowego raju? Jest kilka sposobów. Pierwszy to wzięcie długiego urlopu, zakup i dokładne przygotowanie wyprawowego motocykla oraz nastawienie się na przejechanie 15 tysięcy km w jedną stronę. Trasa poprowadzi przez całą Europę i Afrykę, często przez niebezpieczne i niestabilne politycznie kraje. Jest to więc opcja dla najbardziej wytrwałych. Kolejna opcja to skorzystanie z miejscowych motocyklowych biur podróży, które odbiorą nas z lotniska, wypożyczą maszynę i w zależności od umówionego czasu wyjazdu, wyślą z przewodnikiem na objazd największych atrakcji RPA. Jest to jednak bardzo droga impreza.

Co więc zostaje zwykłym zjadaczom chleba, tęsknie patrzącym w kierunku południowego horyzontu? Odpowiedź jest prosta - konkurs firmy Motul, w którym do wygrania są trzy miejsca na południowoafrykańskiej wyprawie marzeń. Wystarczy zakupić czterolitrowy olej silnikowy z serii 300V, 5100 lub 7100 i zachować paragon. Przy zakupie odbierzecie od sprzedawcy arkusz z naklejkami, zawierający unikalny kod. Na stronie www.promocjamotul.pl wypełniacie specjalny formularz i przesyłacie go do organizatora, wraz z waszym najciekawszym zdjęciem z motocyklowego wyjazdu i filmikiem, w którym przedstawiacie pięć argumentów za tym, że to właśnie na was czeka południowa Afryka. Przy wsparciu Motula marzenia są w zasięgu ręki!

Zdję™cia
NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    na górę