tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Prawo jazdy A2 - od jakiego wieku, na co pozwala, jak zrobi?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Prawo jazdy A2 - od jakiego wieku, na co pozwala, jak zrobi?

Autor: Wojtek Grzesiak 2020.01.27, 08:30 Drukuj

Kategoria A2 to jedna z pośrednich kategorii na drodze do upragnionego "dużego A". Pozwala na poruszanie się szybszymi motocyklami niż kategoria A1, ale nadal nakłada pewne ograniczenia. Jakie? Tego dowiecie się poniżej.

Żeby uzyskać prawo jazdy kategorii A2 należy ukończyć 18 lat, przejść odpowiednie szkolenie i oczywiście pomyślnie zdać egzamin. Najpierw należy skierować swoje kroki do lekarza uprawnionego do badań kierowców, który po przebadaniu wystawi odpowiednie orzeczenie. Następnie należy wykonać fotografię zgodną z § 5.1 Dziennik Ustaw z 2016 r. poz. 231. Kolejnym krokiem jest uzyskanie numeru PKK. W tym celu należy udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji, wypełnić wniosek oraz załączyć orzeczenie lekarskie i fotografię. Dopiero po uzyskaniu numeru PKK można zgłosić się do wybranego ośrodka szkolenia kierowców. Po ukończeniu szkolenia oraz zdaniu egzaminu wewnętrznego OSK zaktualizuje wpis w PKK. Kolejnym krokiem jest zapisanie się na egzamin państwowy. W tym celu trzeba udać się do właściwego ośrodka ruchu drogowego z numerem PKK i ważnym dokumentem tożsamości.

NAS Analytics TAG

Jakimi motocyklami można poruszać się mając prawo jazdy kategorii A2? To prawo jazdy uprawnia do kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla. Oprócz tego można prowadzić motocykle trójkołowe o mocy nieprzekraczającej 15 kW, pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM i zespół pojazdów złożony z pojazdu określonego dla kat. A2 oraz przyczepy.

Warto dodać, że mając prawo jazdy kat. A2 można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kat. A mając ukończone 20 lat. Bez tej kategorii "duże A" można uzyskać dopiero mając skończone 24 lata.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr