tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Poprzecznie i wzdłużnie. Wyjaśniamy różnice w sposobach ułożenia silnika NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Poprzecznie i wzdłużnie. Wyjaśniamy różnice w sposobach ułożenia silnika

Autor: Rafał Raff Betnarski 2018.02.06, 09:45 3 Drukuj

Silnik ułożony poprzecznie czy wzdłużnie? Moto Guzzi ma silnik w poprzek, ale wzdłużnie, zaś Harley ma wzdłuż, ale poprzecznie. Jak połapać się co jest czym? Wyjaśniamy prosto jak tylko się da.

Orientacja silnika w motocyklu uzależniona jest od położenia wału korbowego. Najprościej można opisać to tak - jeśli wał korbowy jest równoległy do osi motocykla, mamy do czynienia z silnikiem ułożonym wzdłużnie; jeśli wał leży do osi prostopadle, z silnikiem ułożonym poprzecznie.

NAS Analytics TAG

Najbardziej rozpowszechnionym ułożeniem jest to poprzeczne - mają je niemal wszystkie silniki rzędowe i znakomita większość V-twinów. Wzdłużnie ułożony silnik spotkamy w bokserach BMW, Hondach Gold Wing i Pan European oraz w V-twinach Moto Guzzi.

Najczęściej spotykane połączenie to silnik ułożony wzdłużnie i wał kardana lub silnik ułożony poprzecznie i łańcuch (lub pas) napędowy. Istnieją jednak motocykle, gdzie do silnika poprzecznego zastosowano wał kardana - na przykład Yamaha FJR1300, BMW K1300 czy BMW K1600. Napęd musi tam zostać przeniesiony przez dwie 90-stopniowe przekładnie. Rozwiązanie to zabiera trochę mocy i dodaje wagi, dlatego stosowane jest tylko w ciężkich turystykach.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Autor:Marcin 25/06/2018 14:04

...że przegub

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę