tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Oszuści już wkrótce trafią za kraty. Prezydent podpisał ważną ustawę Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Oszuści już wkrótce trafią za kraty. Prezydent podpisał ważną ustawę

Autor: Raff 2019.04.29, 13:12 1 Drukuj

Kara więzienia za oszustwo licznikowe - długo oczekiwana nowelizacja została właśnie podpisana przez Prezydenta. Od 1 stycznia 2020 roku za przestępstwo takie grozić będzie kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Nowelizacja ustawy, która wprowadza surowe kary za nieuprawnione ingerencje we wskazania liczników przebiegu, była jednym z najbardziej oczekiwanych aktów prawnych ostatnich lat. Cofanie przebiegu w sprzedawanych pojazdach jest w Polsce prawdziwą plagą - szacuje się, że fałszywe przebiegi ma około 60% sprzedawanych w naszym kraju samochodów i około 40% motocykli.

NAS Analytics TAG

Wprowadzony kilka lat temu obowiązek rejestrowania przebiegu pojazdu podczas każdego badania technicznego nieco uratował sytuację, ale nie na tyle, by mówić o zahamowaniu patologii. Cała nadzieja zatem w nowej ustawie, która za nieuprawnioną ingerencję we wskazania licznika przebiegu pojazdu przewiduje karę więzienia od trzech miesięcy do nawet pięciu lat - jak za oszustwo. Karani mieli być zarówno zleceniodawca, wykonawca, jak i osoba, która "zapomniałaby" zgłosić diagnoście faktu wymiany licznika.

Stan licznika sprawdzać będą także podczas każdej kontroli uprawnione służby - policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa lub służba celna. Przebieg wpisywany byłby do systemu CEPiK.

Konsekwencje nowych przepisów mogą być dla wielu kierowców szokiem. Na portalach ogłoszeniowych i w komisach pojawią się bowiem zupełnie nowe realia przebiegów pojazdów - zamiast sławnych 190 tys. km w samochodzie i 20 tys. w motocyklu będą to, odpowiednio 380 tys. i 80 tys. Nie wiemy jak część nabywców, szczególnie tych wyjątkowo wybrednych, przyjmie takie zmiany. Oj, oberwie się rządowi.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę