Nowe przepisy OC wchodzą w życie już jutro

Autor: Lovtza 2012.02.10, 10:37 5 Drukuj

Już jutro, 11 lutego wejdą w życie nowe przepisy dotyczące obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Nowelizacja wprowadza szereg zmian ważnych dla każdego kierowcy. Warto zapoznać się z tą wiedzą, bo zmiany wiążą się dla motocyklistów z wyższymi karami za brak OC, a także nakładają na nich nowe obowiązki przy odsprzedaży pojazdu.

Nie będzie już podwójnego ubezpieczenia

Za najważniejszą zmianę wprowadzoną w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych uznaje się rozwiązanie kwestii tzw. podwójnych ubezpieczeń OC. Przede wszystkim wprowadzona została możliwość wypowiedzenia automatycznie przedłużonej na kolejny rok polisy OC, o ile zawarta została umowa ubezpieczeniowa z inną firmą.

Co więcej, w przypadku gdy będziemy chcieli wypowiedzieć polisę - skuteczne będą wypowiedzenia nadane na poczcie przed upływem terminu umowy ubezpieczenia OC. Dotychczas, by wypowiedzenie było skuteczne, należało je doręczyć do firmy ubezpieczeniowej przed upływem terminu umowy. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie Poczty Polskiej, w przypadku skorzystania z usług prywatnego operatora datą decydującą będzie termin doręczenia pisma ubezpieczycielowi. Ponadto można również wypowiedzieć umowę faksem lub pocztą elektroniczną, w tym drugim przypadku należy do wiadomości załączyć skan podpisanego formularza.

Zmianie uległy również przepisy dotyczące OC w przypadku sprzedaży samochodu. W takich sytuacjach umowa ubezpieczenia będzie trwała tylko do końca okresu, na który została zawarta przez zbywcę pojazdu. Oznacza to, że – jak dotychczas - nie będzie automatycznie odnawiała się na kolejne 12 miesięcy. Ponadto dzięki wprowadzonym zmianom nabywca pojazdu może wypowiedzieć „odziedziczoną” polisę w dowolnym momencie trwania umowy. Do tej pory było to możliwe tylko 30 dni po sprzedaży pojazdu..

Nowe obowiązki ubezpieczycieli

Na zmniejszenie tzw. podwójnych umów OC wpłyną także zawarte w nowej ustawie dodatkowe obowiązki informacyjne, które nałożone zostały na zakłady ubezpieczeń. Ubezpieczyciele są zobowiązani najpóźniej 14 dni przed końcem 12 miesięcznej polisy wysłać do klienta informację o ubezpieczeniu na kolejny rok.

Zakłady ubezpieczeń mają również obowiązek wysyłania najpóźniej 14 dni od zawarcia polisy OC potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia. Ponadto warto odnotować fakt, że pojawiła się możliwość szybkiego sprawdzenia, czy dany pojazd posiada ochronę ubezpieczeniową na stronach internetowych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl). Usługa ta dostępna jest już od 29 grudnia ubiegłego roku.

Wyższe kary za brak OC!

Z początkiem br. zmieniły się ustawowe kary za brak ważnej polisy OC. Do końca ubiegłego roku mieliśmy do czynienia ze stałymi stawkami kalkulowanymi na podstawie kursu euro. Dla przykładu, brak ubezpieczenia OC motocyklu skutkował mandatem stanowiącym równowartość 100 euro, a w przypadku samochodu osobowego - 500 euro. Obecnie wysokość kar została powiązana z minimalnym wynagrodzeniem za pracę.

Nowa ustawa przewidziała, że w niektórych sytuacjach kierowca będzie musiał zapłacić dwukrotną (a w przypadku aut ciężarowych i autobusów nawet trzykrotną) równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość kary jest zależna od długości okresu, w którym właściciel pojazdu nie posiadał ważnej polisy OC.

  • - 40% równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku, gdy okres ten nie przekracza 3 dni,
  • - 100% równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku, gdy okres ten nie przekracza 14 dni,
  • - 200% równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku, gdy okres ten przekracza 14 dni.

Nowe obowiązki dla osób sprzedających motocykl i samochód

Od stycznia 2012r. osoby, które sprzedały pojazd mają obowiązek zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi w ciągu 14 dni. Nowe przepisy precyzują również katalog danych, które zbywca pojazdu będzie zobowiązany przekazać towarzystwu.

Zbywca będzie obowiązany do podania danych nowego właściciela pojazdu takich jak imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, o ile został nadany lub nazwy, siedziby i numeru REGON w przypadku firm. W przypadku większości ubezpieczycieli można to zrobić mailem lub faksem. Zbywca pojazdu nadal będzie musiał pamiętać o tym, że ma ustawowy obowiązek przekazania nowemu właścicielowi potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

Źródło: Liberty Direct

Zdjęcia
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Autor:BARAN 10/02/2012 16:17

Ich pokur****

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali
na górę