tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Niemcy znoszą limity prędkości na autostradach? A co z ekologią i ograniczeniem wypadków?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Niemcy znoszą limity prędkości na autostradach? A co z ekologią i ograniczeniem wypadków?

Autor: Andrzej Sitek 2023.03.29, 10:21 3 Drukuj

Wszędzie wokół słyszmy, że jeździmy za szybko. Tym samym zwiększamy presję na środowisko, nie mówiąc o wyższym ryzyku wypadku. Tymczasem Niemcy właśnie znoszą ograniczenie prędkości na ważnym odcinku autostrady A24.

Co do zasady na niemieckich autostradach nie ma ograniczeń prędkości, ale w praktyce kierowcy bardzo często muszą ściągnąć nogę z gazu. Tak było dotychczas również na ważnym odcinku A24 w pobliżu Kremmen, gdzie od dwóch dziesięcioleci obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h.

2023 05 Liberty Motors wypozyczanie motocykli 420x400
NAS Analytics TAG

Teraz tamtejsze władze znoszą limit prędkości, tłumacząc, że rozbudowa A24 na wymienionym fragmencie gwarantuje wystarczające bezpieczeństwo kierowców podróżujących autostradą.  Warto wspomnieć, że powodem wprowadzenia ograniczenia prędkości na odcinku do Kremmen był bardzo poważny wypadek z 2002 roku. Wcześniej kierowcy mogli jechać trasą z maksymalną możliwą prędkością i obecnie przywrócono im tę możliwość.

Co ciekawe, obecne zniesienie ograniczenia prędkości było opiniowane przez zaproszonych do dyskusji ekspertów i policję. Brandenburska policja wydała negatywną opinię, wskazując, że po wprowadzeniu limitu prędkości w 2002 roku, wyraźnie spadła liczba wypadków i poszkodowanych w nich osób. Mało tego, przed zmianami ten odcinek A24 był najbardziej niebezpieczny w całej Brandenburgii.

Ale władze w Poczdamie nie uwzględniły uwag policji i tłumaczą, że jedynie zniosły czasowe ograniczenia, natomiast dane dotyczące wypadków sprzed 2002 roku są nieaktualne, ponieważ technika i poziom bezpieczeństwa w obecnie produkowanych pojazd jest nieporównywalnie wyższy niż niegdyś.

Zaskakująca decyzja władz Brandenburgii to nie jedyny przypadek zniesienia ograniczenia prędkości na ważnym fragmencie autostrady. Wcześniej podobne rozwiązane zastosowano na jednym z newralgicznych odcinków autostrady A13.

Niemieccy politycy tłumaczą, że obywatele mają prawo sami o sobie decydować i podejmować decyzje. To zaskakująco trzeźwe spojrzenie w kwestii naszych praw, bo przecież główna narracja jest taka, że musimy narzucać wędzidło wszystkim obywatelom, aby wyeliminować czarne owce, które nie chcą się dostosować.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę