tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ner-a-Car z 1921 r. Rewolucyjna konstrukcja, protoplasta dzisiejszych maxi skuterów
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ner-a-Car z 1921 r. Rewolucyjna konstrukcja, protoplasta dzisiejszych maxi skuterów

Autor: Raff 2019.07.14, 10:57 Drukuj

Niezwykły układ kierowniczy i komfortowa, niespotykana wówczas pozycja kierowcy uczyniły z tego pojazdu prawdziwy przebój. W latach dwudziestych Ner-a-Car zyskał status, jaki mają dziś maxi skutery i przyczynił się do emancypacji kobiet.

Patrząc na jednoślad Ner-a-Car, który w czasach swego powstania był konstrukcją rewolucyjną, zauważamy podobieństwo do obecnych maksi skuterów. Pomijając niecodzienne rozwiązania techniczne, takie jak pierwszy w historii układ kierowniczy z kierowaną piastą między rurowymi wahaczami, zarówno pozycja, jak i przeznaczenie czyniły go niezwykle podobnymi do dzisiejszego Burgmana czy Forzy.

NAS Analytics TAG

Od 1921 roku, kiedy pierwszy Ner-a-Car wyjechał na drogę, wyprodukowano 15 000 egzemplarzy. W tamtych czasach jego specyfikacja była imponująca - zamiast drogiej rurowej ramy, zastosowano nisko zawieszone podwozie z tłoczonej stali, co czyniło jednoślad bardzo wygodnym także dla kobiet. Zamiast przedniego widelca montowano układ kierowniczy z kierowaną piastą. Za przeniesienie napędu odpowiadała cierna przekładnia, podobna w działaniu do dzisiejszych skrzyń CVT.

Ciekawa jest również historia nazwy pojazdu. Opracowany w USA przez Carla Nerachera projekt nazwano Ner-a-Car, nawiązując do nazwiska twórcy. Okazało się jednak, że nazwa czytana szybko brzmi jak "Niemal samochód", co doskonale podsumowywało właściwości niezwykłego pojazdu.

Ner-a-Car, choć zaprojektowany w USA, odniósł sukces głównie w WIelkiej Brytanii - ekonomiczny, świetnie chroniący przed błotem i kałużami jednoślad przypadł do gustu eleganckim dżentelmenom i kobietom, które od 1918 roku mogły poruszać się pojazdami. To właśnie do nich skierowano wiele reklam Ner-a-Cara.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę