tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykl uywany - Yamaha FZR600R (1989-1996) [charakterystyka, zmiany, dane techniczne]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocykl uywany - Yamaha FZR600R (1989-1996) [charakterystyka, zmiany, dane techniczne]

Autor: Redakcja 2020.01.29, 12:46 5 Drukuj

Yamaha FZR600R była produkowana przez dziesięć lat, od 1989 roku, do 1999. W Europie zastąpiła model FZ600R i była oferowana, do 1996, kiedy zaprezentowano jej następcę, YZF-600R Thundercat. Chociaż była udanym motocyklem, do dzisiaj pozostaje w cieniu Hondy CBR600F, która przez wiele lat wygrywała wszelkie testy i brylowała w statystykach sprzedaży. Czy warto zaprzyjaźnić się z FZR600R?

Początek lat 90 to moment, kiedy wyścigowe "czterysety" przeżywały swój renesans. Upodobnione do 750 ustępowały im głównie prędkością maksymalną oferując dużo lepszą zwrotność, mniejszą masę i niewiele gorsze czasy przejazdu po torze. Yamaha oferowała wówczas bardzo udaną FZR400, na bazie której zbudowano sześćsetkę…

NAS Analytics TAG

Modernizacje

To po niej odziedziczyła ramę ze stalowych wytłoczek, zaciski hamulcowe z dwoma tłoczkami czy czterozaworową głowicę. Pozostała zwrotność i…plastikowa osłona zbiornika paliwa skrywająca filtr powietrza oraz metalowy bak. Pierwsza wersja, rozpoznawalna po okrągłych reflektorach przetrwała w produkcji do 1991 roku. Face-lifting objął zmianę deski rozdzielczej na identyczną z FZR1000, osłonę czołową z pojedynczym reflektorem, wprowadzenie regulacji przedniego i tylnego zawieszenia, nowych, czterotłoczkowych zacisków hamulcowych.

Wprowadzono chłodnicę oleju, zmieniony tylny wahacz (znowu ze stali), poszerzono tylną felgę i zmieniono przełożenia dwóch pierwszych przełożeń. Na liście niespełnionych życzeń użytkowników pozostały aluminiowa rama, moc dorównująca CBR600F (91 KM wobec 100 KM Hondy), bardziej komfortowo zestrojony widelec czy system EXUP (regulujący przepływ spalin i poprawiający przebieg momentu obrotowego przy niskich obrotach), dostępnego zarówno w FZR400 jak i FZR1000.

Drugą poważną modernizację przeprowadzono w 1994 roku. Stylistyką (tzw.kocie oczy) nawiązano do YZF-750R, flagowego i najnowocześniejszego wówczas na rynku Superbike’a. Skrócono skok tłoka, powiększono średnicę zaworów w efekcie czego moc wzrosła do 98 KM. Zrezygnowano także z tulei cylindrowych na rzecz (kłopotliwych w przypadku konieczności szlifu cylindra) powłok ceramicznych oraz skorygowano o 10 stopni kąt pochylenia bloku silnika. Motocykl otrzymał także nowe gaźniki. Niestety, systemu EXUP oraz stalowej ramy po raz kolejny nie wprowadzono.

Codzienna?

Yamaha kilkukrotnie była porównywana z największym konkurentem, Hondą, każdorazowo przegrywając. Chwalono dynamiczny silnik, dużą poręczność, komfortową pozycję, krytykując gorszy balans i zestrojenie zawieszenia. W ostatnim teście porównawczym, z połowy lat 90, Yamaha przegrała z Hondą, ale i zwycięzcą testu, nowym Kawasaki ZX6R. Marka więcej nie koncentrowała się na zmianach, wprowadzając w 1996 roku zupełnie nowy model YZF-600R Thundercat.

Usterki

Yamaha uważana jest za motocykl trwały. Posłuszeństwa odmawiał regulator napięcia. Głośno pracuje w niej skrzynia biegów, a trudności ze zmianą przełożeń zazwyczaj świadczą o konieczności wymiany kosza sprzęgłowego. Denerwujące są luzy w przeniesieniu napędu pojawiające się przy większym przebiegu - najczęściej ograniczymy je, wymieniając tłumik drgań w piaście tylnego koła. Do elementów o niewielkiej trwałości zaliczymy wałki rozrządu - częsta kontrola luzów znacznie wydłuża ich trwałość w przeciwnym razie czeka nas kosztowna wymiana.

Użytkownicy często wymieniają układ wydechowy na akcesoryjny oraz zawieszenia na markowe zamienniki. Tak przygotowana FZR600R będzie dynamicznym i ciekawym, oldschoolowymi pojazdem z lat 90.

Naszym zdaniem

Prezentowany motocykl jest sprzedawany w cenach 1000-7000 zł. Dolna granica dotyczy "ulepa" wymagającego gruntownego remontu. Zadbane sztuki w oryginalnym malowaniu w niezłej kondycji to wydatek minimum 4 tysięcy złotych.

Czy warto kupić ten model? Pierwszy rocznik, z podwójnymi, okrągłymi reflektorami, w oryginalnym kolorze będzie ciekawym nawiązaniem, do złotej ery motocykli sportowych, czyli przełomu lat 80 i 90. Jest także najbardziej oldschoolowy.

W pełni dojrzałe konstrukcyjnie i najładniejsze są wersje od 1994 roku - jednak nie jesteśmy przekonani, czy wobec pewnej podaży YZF-750R i FZR1000 z charakterystyczną stylizacją "kocie oczy" zakup mniejszej 600 ma większy sens. Na pewno będzie to ciekawa alternatywa dla popularniejszej CBR600F. Warunek - motocykl musi wzbudzać pewność, co do stanu technicznego.

Dane techniczne

INFORMACJE OGÓLNE
Model
Yamaha FZR 600
Rok
1991
SILNIK I PRZENIESIENIE NAPĘDU
Pojemność skokowa
599 ccm
Typ silnika
Rzędowy czterocylindrowy
Ilość suwów
4
Moc maksymalna
91.00 KM (66.4 kW)) przy 10500 RPM
Stopień sprężania
12.0:1
Średnica cylindra x skok tłoka
59.0 x 54.8 mm
Liczba zaworów na cylinder
4
Układ rozrządu
DOHC
System chłodzenia
Ciecz
Skrzynia biegów
6 biegowa
Wtórne przeniesienie napędu
Łańcuch
WYMIARY I WAGI
Waga motocykla gotowego do jazdy
208.0 kg (458.6 pounds)
PODWOZIE
Opona przednia
110/70-17
Opona tylna
130/70-18
Hamulec przedni
Dwutarczowy
Hamulec tylni
Jednotarczowy
PRĘDKOŚĆ I PRZYSPIESZENIE
Prędkość maksymalna
229.0 km/h (142.3 mph)
INNE DANE
Pojemność zbiornika paliwa
18.0 litry
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 4
Poka wszystkie komentarze
Autor: xxx 30/01/2020 12:07

z 1990 r i 89 ty ?

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr