tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mistrzostwa ¦wiata Superbike koñcz± sezon w Australii. Jonathan Rea z symbolicznym zwyciêstwem

Autor: Wojciech Grzesiak 2022.11.21, 07:48 Drukuj

W tym roku Australia zakończyła sezon MŚ Superbike, choć zawsze tradycyjnie go otwierała. Wszystko ma wrócić do normy w przyszłym roku. Choć tytuły zostały już rozdane w Indonezji, to runda na Phillip Island przyniosła przede wszystkim nagrody pocieszenia dla niektórych zawodników.

W klasie Supersport Dominique Aegerter zakwalifikował się na 4. miejscu, a pierwszy rząd należał do trójki w składzie Caricasulo, Bulega i Montella. Sobotni wyścig odbył się na mokrym torze i wygrał go Yari Montella, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w sezonie 2022 i najlepszy wynik w kwalifikacjach. Jego głównym rywalem w pierwszym wyścigu był Federico Caricasulo. Zawodnicy walczyli o prowadzenie do ostatniego okrążenia, kiedy to Caricasulo wypadł z toru. To utorowało drogę na podium dla Nicolo Bulegi i Cana Oncu. W drugim wyścigu kropkę nad i jeśli chodzi o cały sezon oraz karierę w klasie Supersport postawił Dominique Aegerter. Szwajcar po raz drugi z rzędu wywalczył tytuł mistrzowski, który przypieczętował już w Indonezji i zdobył także zwycięstwo w drugim wyścigu w Australii. Od sezonu 2023 zobaczymy go w Superbike.

W klasie Superbike losy tytułu mistrzowskiego również były rozstrzygnięte już podczas przedostatniej rundy, a zdobył go Alvaro Bautista, który w Australii wygrał także kwalifikacje Superpole. Z pierwszego rzędu startowali jeszcze Rea i Lowes. Sobotni wyścig rozpoczął się jako mokry, a zakończył jako suchy, więc na zawodników czekała dodatkowa atrakcja w postaci zmiany opon. Pierwsze zjazdy do alei serwisowej zaczęły się już na 6. okrążeniu. Zwycięzca wyścigu - Jonathan Rea - zjechał dopiero na 10. okrążeniu i wrócił na 4. miejscu, a do mety ostatecznie dojechał na 1. pozycji po ucieczce przed Toprakiem Razgatlioglu, którego odstawił na 6,247 s. Podium uzupełnił Alex Lowes. W kolejnych dwóch wyścigach wygrywał Alvaro Bautista. Niedzielne zmagania Superbike stały pod znakiem ucieczki przed Scottem Reddingiem i Jonathanem Rea. Wyścig został przerwany czerwoną flagą po tym, jak Xavi Fores i Eugene Laverty wypadli z toru. Laverty został zabrany helikopterem do szpitala na badania. Choć Alvaro Bautista wywalczył tytuł mistrzowski już w Indonezji, to w Australii Ducati przypieczętowało jeszcze trofeum producentów i tym samym zdobyło potrójną koronę w MŚ Superbike.