tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Marek Suslik jedzie przez Alask. Ten film mwi wszystko o warunkach
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Marek Suslik jedzie przez Alask. Ten film mwi wszystko o warunkach

Autor: Andrzej Sitek 2024.02.20, 11:43 Drukuj

Marek Suslik  jest w trakcie liczącej 9 500 kilometrów trasy z Kanady do Alaski, i z  powrotem. Warunki są ekstremalne, zobaczcie ten film.

Wyprawa rozpoczęła się w Montrealu. Motocykl, czyli Yamaha XT600Z Tenere z 1986 roku, dotarł na start drogą morską. Warto dodać, że prace nad jednośladem, które nosi wdzięczne imię "Aurora", trwały blisko rok. Wszystko po to, aby pojazd wytrzymał ekstremalne warunki drogowo-pogodowe.

NAS Analytics TAG

Na najnowszym nagraniu Marka widać, jak ciężkim warunkom musi sprostać człowiek i maszyna. Aby jazda była w ogóle możliwa na oblodzonej drodze, na dodatek w trakcie śnieżycy, Marek kontroluje pojazd za pomocą specjalnych nart, które stanowią dwa dodatkowe punkty podparcia. To z jednej strony pomaga w zachowaniu trakcji, ale wymaga dodatkowego wysiłku.

"White Wolf" posiada oczywiście olbrzymie doświadczenie w tego typu jeździe. W styczniu 2020 roku jako pierwszy człowiek na świecie dojechał do Jakucka — najzimniejszego miasta świata przy temperaturze -55 stopni Celsjusza, pokonując dystans 11 300 km. Ta wiadomość w błyskawicznym tempie obiegła świat, a nasz podróżnik został nominowany do prestiżowej nagrody polskich podróżników — Kolosów w kategorii "wyczyn" i "podróż".

Wyróżnienie otrzymał w kategorii "Wyczyn 2020" za: "Udane zaadaptowanie siebie i sprzętu do ekstremalnych temperatur i warunków syberyjskiej zimy". Ciekawostką jest tutaj fakt, że dwa lata po ukończeniu tej ekstremalnej wyprawy mer Jakucka wysłał do Marka pismo, w którym uznał jego motocyklową przygodę jako najbardziej ekstremalny wyczyn na świecie. Uznano go również za pierwszą osobę, która dojechała zimą na motocyklu do Jarkucka.

Obecna wyprawa okazała się równie mordercza, a do tego pojawiły się inne, niespodziewane przeszkody. Początkowo były to problemy logistyczne, bo kontener z motocyklem i autem serwisowym - w którym podróżują dwie osoby wsparcia - dotarł do portu w Kanadzie z dwutygodniowym opóźnieniem.

Później trzeba było czekać niespodziewanie długo na wydanie kontenera, gdyż został skierowany na kontrolę szczegółową, po której oskarżono Marka o nielegalny przemyt substancji organicznych w postaci jednej deski oraz niewielkiej ilości błota zalegającego w zakamarkach samochodu. Sprawę w końcu udało się rozwiązać, ale po skierowaniu kontenera na dezynfekcję, motocykl trzeba było rozebrać i osuszyć.

Proces dezynfekcji odbywa się w hermetycznie zamkniętym kontenerze, gdzie dysze pod dużym ciśnieniem myją pojazd glikolem. Po taki zabiegu "Aurora" nie mogła odpalić, a glikol spenetrował zakamarki maszyny, nawet pojemnik na bezpieczniki. Substancja dostała się  również do komory spalania, czego następstwem - w wielkim skrócie - była pęknięta uszczelka pod głowicą. Wymiana oczywiście nie jest bardzo trudna, ale oryginalnej uszczelki nie było na miejscu. Komplet do odbioru był w... Calgary, które od Montrealu dzieli w prostej drodze 3,5 tys. kilometrów. 

Obecnie Marek Suslik przemieszcza się drogą alaskańską w kierunku Oceanu Arktycznego. Na motocyklu nikt jeszcze tego nie dokonał.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr