tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mandat za niewskazanie kierujcego, ktry popeni wykroczenie - powrt kontrowersyjnego pomysu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Mandat za niewskazanie kierujcego, ktry popeni wykroczenie - powrt kontrowersyjnego pomysu

Autor: Wojciech Grzesiak 2021.11.28, 11:29 Drukuj

Rząd chce ukrócić proceder polegający na niewskazywaniu sprawcy wykroczenia przez właścicieli pojazdów. Pomysł był już wielokrotnie poruszany, ale teraz sejm zajmie się nim na poważnie.

Niewskazanie sprawcy wykroczenia kończy się mandatem w wysokości 500 zł, bez punktów karnych i to niezależnie od popełnionego wykroczenia. W związku z nadejściem nowego taryfikatora, gdzie za przekroczenie prędkości o 30 km/h będzie groziła grzywna 800 zł, rząd chce powrócić do pomysłu zwiększenia kary za uchylanie się od podania danych kierującego.

NAS Analytics TAG

Przepis ten jest dość kontrowersyjny, ponieważ właściciel pojazdu w rzeczywistości zostałby ukarany za czyn, którego nie popełnił. Dopiero wskazanie osoby, której udostępniono pojazd byłoby uznane za dowód niewinności. Jeżeli kara weszłaby w życie w kształcie z sierpnia bieżącego roku, to mandat wynosiłby nawet 8 tys. zł.

Najczęściej proceder ten jest spotykany przy zdjęciach z fotoradarów i odcinkowego pomiaru prędkości, ale zdarza się również, kiedy policja poszukuje sprawcy wykroczenia zarejestrowanego kamerką przez innego kierującego. Czy wskazanie kierowcy załatwi sprawę? Nie do końca, ponieważ minister infrastruktury zapowiedział, że jeśli wskazana osoba nie przyjmie mandatu, to zapłaci go właściciel pojazdu. Wygląda na to, że przy każdorazowym udostępnieniu komuś swojego pojazdu trzeba będzie po prostu spisywać umowę.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr