tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 LWG, Lewa w Gr - co to znaczy, co to za gest, jak wykona, co to jest?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

LWG, Lewa w Gr - co to znaczy, co to za gest, jak wykona, co to jest?

Autor: Redakcja 2020.06.03, 13:52 9 Drukuj

Czas na absolutne podstawy dla tych, którzy dopiero wchodzą do świata jednośladów z silnikiem. LWG to skrót powszechnie stosowany we wpisach na motocyklowych grupach i forach. Co to znaczy i kiedy to stosować?

Skrót LWG to po prostu "Lewa w Górę", zwrot odnoszący się do popularnych pozdrowień na drogach, kiedy mijający się motocykliści podnoszą lewą rękę. Po co te pozdrowienia i dlaczego akurat lewą? 

NAS Analytics TAG

Skąd się wzięła "Lewa w Górę"?

Geneza zwracania szczególnej uwagi na mijanego na drodze kierowcę na jednośladzie nie jest do końca jasna. Tuż po wojnie motocykle były po prostu zwykłymi środkami transportu dla tych, którym nie wystarczał rower, ale wciąż nie było ich stać na auto. To właśnie samochody były u nas "mrocznym obiektem pożądania" i kiedy stały się szerzej dostępne, motocykle zaczęły gwałtownie tracić popularność. Pozostali przy nich głównie prawdziwi pasjonaci, którzy stworzyli rodzaj nieformalnego bractwa. 

Stosunkowo mała liczba motocyklistów mijanych na drogach i silny etos wzajemnej sympatii i pomocy sprawił, że użytkownicy jednośladów zaczęli się pozdrawiać na drodze. Nie jest to tylko pusty gest - przez wiele lat, i mamy nadzieję, że obecnie również, każdy motocyklista, który z jakiegoś powodu ma kłopoty, np. stoi przy drodze z unieruchomionym motocyklem, może liczyć na bezinteresowną pomoc innych fanów dwóch kółek, którzy przejeżdżają obok. Jest to tradycja, którą jak najbardziej warto podtrzymać!

Jak wykonać gest "Lewa w Górę"? 

Jak sama nazwa wskazuje - mijając innego motocyklistę podnosimy lewą rękę. Dlaczego lewą? Ponieważ prawą trzymamy na gazie, poza tym lewa jest lepiej widoczna w ruchu prawostronnym. Nie musimy przy tym podnosić ręki dokładnie do góry, czy w określony sposób układać palce dłoni. Sposobów na wykonanie gestu LWG jest cała masa, a przynajmniej 9, o których możecie przeczytać w naszym specjalnym artykule :)

Gdzie robić LWG? Czy skutery też się liczą?

Często padają pytania gdzie i kiedy pozdrawiać mijanych motocyklistów oraz czy gest "Lewa w Górę" odnosi się również do kierujących skuterami? W czasie prowadzenia motocykla absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo. Na LWG można więc sobie pozwolić na prostych odcinkach dróg, przy niewielkim ruchu, w pełni kontrolując sytuację na drodze. Nie zalecamy robienia tego na zakrętach, w czasie różnych manewrów, czy przeciskania się w korku. Dwie ręce mają wtedy co robić! Tak samo w miastach - tutaj wzajemne pozdrowienia są rzadsze z uwagi na coraz większą liczbę motocykli poruszających się miejskimi ulicami oraz na natężenie ruchu. Nie ma się czym przejmować, czy tym bardziej obrażać - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Czy pozdrawiać kierowców na skuterach oraz motorowerach? To już pozostawiamy waszym własnym odczuciom, ale generalnie - stanowcze "czemu nie". Wielu, zwłaszcza starszych kierowców nieśpiesznie turlających się na skuterkach traktuje je czysto użytkowo i nie myśli o udziale w jednośladowej społeczności. Zazwyczaj nawet nie zauważą i nie zareagują na pozdrowienie. Jeśli jednak do was zamachają, zawsze warto (w miarę możliwości, patrz akapit wyżej) odmachać. W końcu kiedy ktoś mówi "dzień dobry", wypada odpowiedzieć. Życzliwość i otwartość - o to w tym wszystkim chodzi!

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr