tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kosiarka z silnikiem Hondy CBR1000RR w drodze po rekord prędkości

Kosiarka z silnikiem Hondy CBR1000RR w drodze po rekord prędkości

Autor: Konrad Bartnik 2018.07.11, 09:46 Drukuj

Sezon na prace w ogrodzie w pełni, a ci, którzy nie lubią kosić trawy, marzą o urządzeniu, które pomoże im się błyskawicznie uporać z niechcianym zielonym zarostem. Odpowiedź na potrzebę posiadania rekordowo szybkiej kosiarki przygotowuje właśnie Honda, montując w pojeździe Mean Mower silnik superbike’a CBR1000RR.

Gatunek ludzki lubuje się w rywalizacji - jest ona w końcu motorem postępu, że o prokreacji nie wspomnimy. W cieniu dyscyplin znanych i uznanych, takich jak piłka nożna, hokej, wyścigi samochodowe czy motocyklowe, żyją swoim życiem dyscypliny egzotyczne. Do takich należy na pewno wyścig zbrojeń w kategorii najszybszych kosiarek do trawy. Pojazdy, które startują w tych zmaganiach, bardziej przypominają maszyny rajdowe, niż poczciwy sprzęt ogrodniczy, ale zasady są jasne - wciąż muszą mieć zdolność koszenia trawy i wrzucania jej do specjalnego kosza.

Cztery lata temu brytyjski oddział Hondy zbudował pierwszą wersję kosiarki Mean Mower, która wyposażona była w widlasty, dwucylindrowy silnik z motocykla VTR 1000. Pojazd w dwóch mierzonych przejazdach uzyskał średnią prędkość prawie 188 km/h. Półtora roku później norweski kierowca Per-Kristian Lundefaret, prowadzący zmodyfikowaną kosiarkę Viking T6, pobił ten rekord, osiągając średnią 215 km/h.

Brytyjczycy z Hondy poczuli się wywołani do tablicy i wspólnie ze specjalistami od budowy aut wyścigowych z firmy Team Dynamics stworzyli następcę słynnej Mean Mower. Pojazd ponownie otrzymał silnik pochodzący z motocykla, tym razem jest to jednak czterocylindrowa, litrowa rzędówka z modelu CBR1000RR. Jednostka generuje ponad 190 KM mocy, o 75% więcej niż poprzedni silnik z VTR-ki. Z CBR1000RR przeszczepiono również sprzęgło i skrzynię biegów, która sterowana jest tym razem łopatkami pod kierownicą.

Nadwozie kosiarki wykonano z wytrzymałej, ale elastycznej stali T45. Jest to o tyle ważne, że pojazd ten posiada całkowicie sztywne zawieszenie. Oryginalny airbox z CBR1000RR nie pasował, ekipa wydrukowała więc customowy element na drukarce 3D. Mean Mower V2 porusza się na czterech 10-calowych kołach od quada, wyposażonych w opony typu slick. Za jego zatrzymanie odpowiadają mocne hamulce z czterotłoczkowymi zaciskami z przodu i sześciotłoczkowymi z tyłu. Regulaminową zdolność do koszenia trawy zapewniają urządzenie tnące oraz elastyczny kosz z regularnej kosiarki Honda HF2622.

Za sterami tego wehikułu zasiądzie Jessica Hawkins, 23-letnia profesjonalna zawodniczka kartingowa, pracująca również jako kaskaderka, m.in. w objazdowym show "Szybcy i wściekli". Kosiarka Mean Mower V2 jest obecnie w fazie testów, a jej twórcy zapowiadają pobicie rekordu z dużym zapasem. Przewidywana prędkość, jaką osiągnie pojazd, to ok. 241 km/h.

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę