tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Konfiskata pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu. Sejm przyjął projekt zmian w prawie karnym
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Konfiskata pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu. Sejm przyjął projekt zmian w prawie karnym

Autor: Wojciech Grzesiak 2022.07.08, 09:06 Drukuj

Sejm przyjął reformę prawa karnego, która zakłada między innymi konfiskatę pojazdów pijanych kierowców. Zmiany w prawie nie zostały jednak zaakceptowane jednomyślnie, a opozycja miała wiele wątpliwości co do słuszności wprowadzenia nowego prawa.

Oprócz zmian dotyczących różnego rodzaju przestępstw nowelizacja obejmuje konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Ten utraci go w momencie, kiedy będzie prowadził pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub kiedy spowoduje wypadek mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi. W przypadku recydywy pojazd przepadnie niezależnie od wyniku badania na obecność alkoholu. Jeżeli pojazd nie będzie stanowił własności kierującego, to sąd orzeknie nawiązkę w kwocie równej jego wartości wskazanej w polisie ubezpieczeniowej. W przypadku braku ubezpieczenia zostanie wzięta pod uwagę średnia wartość rynkowa.

NAS Analytics TAG

Warto dodać, że zmiany nie zostały przyjęte jednomyślnie, ponieważ za nowelizacją głosowało 229 posłów, 173 było przeciw, a 39 wstrzymało się od głosu. Zbigniew Ziobro argumentował zmiany tym, że kary powinny skutecznie odstraszać potencjalnych przestępców, a kluby opozycyjne twierdziły, że zmiany mają charakter represyjny. Jak mówił Tadeusz Zwiefka z KO, zmiany te prowadzą do zastraszenia i siłowego wymuszenia określonych zachowań. Zwiększona zostanie również maksymalna kara za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwości. Dotychczas było to 12 lat, a nowelizacja podniesie ten próg do 16 lat. Teraz projekt zmian trafi do Senatu.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę