tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kierowcy nadal skutecznie unikaj pacenia mandatw, a straty przekraczaj ponad 100 milionw zotych rocznie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Reklama

NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kierowcy nadal skutecznie unikaj pacenia mandatw, a straty przekraczaj ponad 100 milionw zotych rocznie

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.07.20, 10:48 Drukuj

Polskie służby nadal mają spory problem z kierowcami, którzy unikają płacenia mandatów. Według szacunków, straty z tytułu samych przedawnień wynoszą rocznie ponad 100 milionów złotych.

Sprawa skutecznego egzekwowania mandatów powróciła za sprawą interpelacji posła Marka Biernackiego, który zwrócił uwagę na nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu dochodzenia należności. Poseł przywołuje dane z 2013 roku, według których Najwyższa Izba Kontroli alarmowała, że tylko 47% ukaranych płaci mandaty dobrowolnie, w 23% przypadków kary zostały wyegzekwowane pomimo uchylania się od dokonania płatności, a w 30% przypadków sprawy uległy przedawnieniu. Co prawda w 2016 roku zmienił się system dochodzenia należności - w teorii miał poprawić ściągalność kar, ale w praktyce skończyło się jak zawsze.

NAS Analytics TAG

W swojej odpowiedzi Ministerstwo Finansów wskazało, że od 2020 roku proces obsługi wystawiania i wysyłania pism został zautomatyzowany, a także wdrożono reguły automatycznego księgowania płat pochodzących od administracyjnych organów egzekucyjnych. Do końca 2021 roku mają zostać wprowadzone dodatkowe usprawnienia i nowe rozwiązania w tej materii. Jak czytamy dalej w odpowiedzi - "Prace nad usprawnieniem funkcjonalności systemu informatycznego dedykowanego do obsługi mandatów będą kontynuowane w latach następnych." Poza tym Ministerstwo Finansów dąży do optymalizacji procesu egzekucji. To dość ogólnikowa odpowiedź biorąc pod uwagę skalę problemu, a ten z pewnością nie służy dyscyplinowaniu niesfornych kierowców.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr